eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Henryk Gadomski laureatami nagrody im. Oskara Kolberga

REKLAMA
zdjecie 9637
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9637

Wśród laureatów XXXVII nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” za rok 2012 znaleźli się Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz ostrołęcki kompozytor oraz popularyzator pieśni, tańca i muzyki kurpiowskiej - Henryk Gadomski.

Ostrołęckie muzeum otrzymało statuetkę w kategorii „Nagroda honorowa” za całokształt działalności. O wyróżnienie wnioskowało środowisko kurpiowskich twórców ludowych.

- Statuetka, którą otrzymaliśmy, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i uhonorowaniem naszej 35-letniej działalności. Nagroda im. Oskara Kolberga jest najważniejszym wyróżnieniem w środowisku twórców ludowych, tym bardziej jest ona dla nas ważna, ponieważ stawia nas wśród grona najbardziej zasłużonych dla kultury ludowej - powiedziała nam Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Statuetkę w kategorii naukowcy, działacze, popularyzatorzy otrzymał Henryk Gadomski - etnomuzykolog, kompozytor, badacz i dokumentator pieśni, tańca i muzyki kurpiowskiej.

Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się w środę, 14 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie. Odznaczenia wręczał wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski.

Przyznawana od 1974 r. nagroda im. Oskara Kolberga honoruje całokształt działalności i wyróżnia wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje patronat i jest głównym fundatorem nagród i wyróżnień honorowych. Organizatorem Nagrody jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Nagrody w postaci dyplomu, medalu projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz gratyfikacji pieniężnej, przyznawane są raz w roku, około dwunastu laureatom w dziedzinach twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapelom i zespołom folklorystycznym oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Nagrody honorowe wyróżniają osiągnięcia osób, instytucji i organizacji wspierających rodzimą kulturę.

fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×