2012-04-24T22:48:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pomnik-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką otwarty dla zwiedzających: Osiągnięto imponujący efekt [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. J. Pych
REKLAMA
Ostrołęka: We wtorek, 24 kwietnia, otwarto dla zwiedzających pomnik-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 1831 r. oraz mieszczące się w nim muzeum. W części muzealnej, umiejscowionej na najniższym poziomie obiektu, stworzono wyjątkową ekspozycję, poświęconą bitwie oraz historii mauzoleum.

- Pomnik-mauzoleum jest zupełnie inny, niż pozostałe obiekty Muzeum Kultury Kurpiowskiej - mówi Maria Samsel, dyrektor MKK. - Właściwie jest tu tylko jeden zabytek. To orzeł, który znajdował się na trumnie ze szczątkami powstańców.

Ale brak eksponatów z epoki nie stanowił problemu w stworzeniu przyciągającej uwagę ekspozycji. Efekt, który osiągnięto dzięki multimedialnym prezentacjom oraz pomysłowemu wykorzystaniu niewielkiej przecież przestrzeni, jest naprawdę imponujący. Jeśli porównywać ostrołęcką wystawę do tego, co można zobaczyć w innych polskich muzeach, to natychmiast nasuwają się skojarzenia z rozwiązaniami wykorzystanymi przy tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Oczywiście w dużo mniejszej skali.

Najbardziej uwagę przykuwa kilkunastominutowa prezentacja bitwy pod Ostrołęką. Wyjątkowo dynamiczna, zilustrowana trzymającą w napięciu muzyką i odgłosami z pola bitewnego, robi na zwiedzających niesamowite wrażenie. W części ekspozycyjnej jest również multimedialna prezentacja dotycząca historii samego mauzoleum, którego budowa rozpoczęła się w 1931 roku. W jednym z pomieszczeń stworzono także... mini salę kinową dla kilkudziesięciu osób. Wyświetlany jest w niej film o ostrołęckiej batalii. W tej samej sali będą odbywały się lekcje o bitwie i powstaniu listopadowym, prowadzone przez pracowników muzeum. Warto też wspomnieć o ponad tysiącu ołowianych żołnierzyków, ustawionych w przeszklonych gablotach - część kolekcji pochodzi z XIX w.

- Mamy nadzieję, że wszystko co prezentujemy, wpłynie na powiększenie i utrwalenie wiedzy o bitwie pod Ostrołęką oraz o jej bohaterach - mówi Maria Samsel. - Wystawę przygotowywaliśmy tak, aby przyciągnąć zarówno młodych ludzi, jak i ich rodziców.

Pomnik-mauzoleum otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 17, w weekendy od 12 do 20. Za normalny bilet wstępu zapłacimy 8zł, ulgowy 5 zł a rodzinny 15 zł. Godziny otwarcia obiektu w sezonie zimowym mogą ulec zmianie.

W najbliższym czasie przed pomnikiem, na terenie fortu, stanie ekspozycja artylerii z okresu Królestwa Polskiego.
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń