eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pomnik-mauzoleum na Fortach Bema z kilkumiesięcznym opóźnieniem (ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. A.Wilgafot. A.Wilga
REKLAMA

Z opóźnieniem zostanie udostępniony zwiedzającym pomnik-mauzoleum na tzw. Fortach Bema w Ostrołęce. Pierwotnie prace miały zakończyć się w czerwcu tego roku.

- Niestety, wykonawca nie dotrzymał terminu. Rewitalizacja zostanie ukończona z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Oddanie pomnika do użytku miało nastąpić w czerwcu 2011 roku, ale umowa pomiędzy inwestorem a wykonawcą została wydłużona do listopada - mówi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Obecnie trwają prace polegające na montażu płyt elewacyjnych. Kiedy prace budowlane się zakończą, będzie można zająć się aranżacją części muzealnej, bo wewnątrz pomnika znajdzie się również miejsce na ekspozycję. Powstanie także ,,serce” mauzoleum, czyli urna do której zostaną przeniesione szczątki poległych powstańców. Tuż przy wejściu staną prawie trzymetrowe rzeźby wojów, a nad wejściem umieszczona zostanie tablica z inskrypcją.

- Mam nadzieję, że cały ten trud i czas jaki był niezbędny do rewitalizacji zostanie doceniony przez mieszkańców Ostrołęki. Czym jest kilka miesięcy w odniesieniu do 80 lat na które czekał pomnik-mauzoleum żeby można było go podziwiać - dodaje z nadzieją dyrektor MKK.

Całkowity koszt realizacji projektu oszacowano na kwotę  8 milionów 139 złotych. Wartość inwestycji zmalała do 7 milionów 900 tysięcy złotych. Wynika to z oszczędności poprzetargowych.

Przypominamy. Budowę mauzoleum zaczęto tuż po rozstrzygnięciu konkursu, w marcu 1930 roku. Na setną rocznicę bitwy zdołano wykonać jedynie fundamenty mauzoleum i ustawić stalowe belki konstrukcji nośnej. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo fosy, prace te były poważnie utrudnione. Podczas rocznicowych obchodów, w maju 1931 roku, przeniesiono szczątki powstańców z kościoła parafialnego do krypty pod mauzoleum. Budowa, ze względu brak funduszy, postępowała powoli. Do drugiej wojny wybudowano tylko żelbetonową bryłę. Nie ukończono schodów z tarasami, nie postawiono rzeźb i nie wykończono wnętrza. W czasie drugiej wojny rozebrano częściowo zbudowane schody. Budowla ucierpiała także na skutek ostrzałów artyleryjskich.

Realizacja projektu Ponarwie, czyli konserwacji i rewitalizacji fortu ziemnego i pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku, odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

A. Wilga

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×