eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zobacz, jak będzie wyglądał pomnik-mauzoleum na Fortach Bema (ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Zobacz, jak będą wyglądały rzeźby i tablice z inskrypcjami, które stanowić będą dopełnienie pomnika - mauzoleum na Fortach Bema.

4 października, w siedzibie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, odbyło się podanie do publicznej wiadomości wyników konkursu: „Projekt dwóch rzeźb i dwóch tablic z inskrypcjami - elementów architektonicznych pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku z opracowaniem wykonania oraz montażu rzeźb”.

Nagrodę I otrzymała - wygrywając tym samym konkurs - Beata Aleksandrowicz z Radzymina.

W informacji o zwycięskiej pracy czytamy :

Praca komponuje się z bryłą budynku-mauzoleum. Zarówno rzeźby jak i tablice przystają do stylu budowli i podporządkowane zostały architekturze, stanowiąc z nią spójność pod względem formalnym.

Uczestnik Konkursu z jednej strony świadomie odniósł się do pierwowzoru z 1930 roku w części odnoszącej się do tematu rzeźby w postaci husarza i sposobu prezentacji, a z drugiej nawiązał korespondencję z wydarzeniem historycznym jakim była bitwa pod Ostrołęką poprzez stylizację ułana. Nawiązał tym samym dialog z przedwojenną polską szkołą rzeźby oraz zachował ciągłość tradycji jazdy polskiej. Zamieszczenie elementu skrzydeł husarskich potęguje eschatologiczną wymowę mauzoleum - zbrojni żołnierze - archaniołowie czuwający przy grobie w wiecznej warcie.

Praca z jednej strony nawiązuje do pierwowzoru, z drugiej rezygnuje z powtórzeń, zachowując symetrię i niemal pełnię harmonii. Powtórzenie zrytmizowanej formy elementu skrzydeł na tablicach oraz zastosowane liternictwo powodują, że całość stanowi również atrakcyjne wykończenie portalu, zamykając jego otoczenie.

Praca zawiera bardzo szczegółowe informacje o użytym materiale. Forma rzeźb, proponowany beton architektoniczny oraz opis montażu dzieła dają gwarancję trwałości i stabilności.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×