zdjecie 5390
zdjecie 5390
2012-01-13T09:02:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pomnik-mauzoleum powstania listopadowego w Ostrołęce: Otwarcie już w kwietniu [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. J. Pych
REKLAMA

Zakończyła się budowa pomnika-mauzoleum na Fortach Bema w Ostrołęce. Obiekt, w którym będzie mieściło się również jedyne w Polsce muzeum powstania listopadowego, zostanie udostępniony zwiedzającym najprawdopodobniej w kwietniu tego roku.

W centralnej części mauzoleum będzie mieścił się sarkofag z prochami poległych w bitwie pod Ostrołęką, poniżej i powyżej znajdą się sale wystawowe. Przygotowana została specjalna sala do zajęć dydaktycznych, gdzie dzięki nowoczesnemu wyposażeniu będzie można w ciekawy sposób pokazać i opowiadać o bitwie pod Ostrołęką.

- Przewidujemy tutaj trzy wystawy tematyczne - mówi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. - Pierwsza, oczywiście najważniejsza, będzie się odnosić do samego wydarzenia, do bitwy pod Ostrołęką. Następnym tematem wiodącym będą fortyfikacje. Wiemy, że jest liczna grupa miłośników fortyfikacji w Polsce, która jest gotowa pokonać wieleset kilometrów po to, by zobaczyć ciekawe miejsce i zapoznać się z jego historią. No i trzecia wystawa, która będzie eksponowana na zewnątrz, to skansen artylerii Królestwa Polskiego - dodaje.

Grupy zwiedzających będą miały także możliwość wyjścia na dach budowli, żeby dokładnie obejrzeć teren, na którym rozgrywała się jedna z najważniejszych bitew powstania listopadowego. Warto zauważyć, że ostrołęckie Forty Bema są jednymi z najlepiej zachowanych fortów ziemnych w Europie.

- Mamy takie plany, żeby już na początku kwietnia pokazać ten obiekt wyposażony, ze zmontowanymi wystawami. Uroczyste zakończenie realizacji projektu planujemy natomiast w rocznicę bitwy, czyli dokładnie 26 maja - dodaje Maria Samsel.

W budynku mauzoleum znajdzie się ponad 600 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej oraz ponad 700 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Budynek został wykonany zgodnie z pierwotną koncepcją projektantów. Obiekt jest także w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przypominamy, że budowę mauzoleum zaczęto tuż po rozstrzygnięciu konkursu, w marcu 1930 roku. Na setną rocznicę bitwy zdołano wykonać jedynie fundamenty mauzoleum i ustawić stalowe belki konstrukcji nośnej. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo fosy, prace te były poważnie utrudnione. Podczas rocznicowych obchodów, w maju 1931 roku, przeniesiono szczątki powstańców z kościoła parafialnego do krypty pod mauzoleum. Budowa, ze względu brak funduszy, postępowała powoli. Do drugiej wojny wybudowano tylko żelbetonową bryłę. Nie ukończono schodów z tarasami, nie postawiono rzeźb i nie wykończono wnętrza. W czasie drugiej wojny rozebrano częściowo zbudowane schody. Budowla ucierpiała także na skutek ostrzałów artyleryjskich.

Realizacja projektu Ponarwie, czyli konserwacji i rewitalizacji fortu ziemnego i pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku, odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×