2012-01-13T09:02:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pomnik-mauzoleum powstania listopadowego w Ostrołęce: Otwarcie już w kwietniu [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. J. Pych
REKLAMA

Zakończyła się budowa pomnika-mauzoleum na Fortach Bema w Ostrołęce. Obiekt, w którym będzie mieściło się również jedyne w Polsce muzeum powstania listopadowego, zostanie udostępniony zwiedzającym najprawdopodobniej w kwietniu tego roku.

W centralnej części mauzoleum będzie mieścił się sarkofag z prochami poległych w bitwie pod Ostrołęką, poniżej i powyżej znajdą się sale wystawowe. Przygotowana została specjalna sala do zajęć dydaktycznych, gdzie dzięki nowoczesnemu wyposażeniu będzie można w ciekawy sposób pokazać i opowiadać o bitwie pod Ostrołęką.

- Przewidujemy tutaj trzy wystawy tematyczne - mówi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. - Pierwsza, oczywiście najważniejsza, będzie się odnosić do samego wydarzenia, do bitwy pod Ostrołęką. Następnym tematem wiodącym będą fortyfikacje. Wiemy, że jest liczna grupa miłośników fortyfikacji w Polsce, która jest gotowa pokonać wieleset kilometrów po to, by zobaczyć ciekawe miejsce i zapoznać się z jego historią. No i trzecia wystawa, która będzie eksponowana na zewnątrz, to skansen artylerii Królestwa Polskiego - dodaje.

Grupy zwiedzających będą miały także możliwość wyjścia na dach budowli, żeby dokładnie obejrzeć teren, na którym rozgrywała się jedna z najważniejszych bitew powstania listopadowego. Warto zauważyć, że ostrołęckie Forty Bema są jednymi z najlepiej zachowanych fortów ziemnych w Europie.

- Mamy takie plany, żeby już na początku kwietnia pokazać ten obiekt wyposażony, ze zmontowanymi wystawami. Uroczyste zakończenie realizacji projektu planujemy natomiast w rocznicę bitwy, czyli dokładnie 26 maja - dodaje Maria Samsel.

W budynku mauzoleum znajdzie się ponad 600 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej oraz ponad 700 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Budynek został wykonany zgodnie z pierwotną koncepcją projektantów. Obiekt jest także w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przypominamy, że budowę mauzoleum zaczęto tuż po rozstrzygnięciu konkursu, w marcu 1930 roku. Na setną rocznicę bitwy zdołano wykonać jedynie fundamenty mauzoleum i ustawić stalowe belki konstrukcji nośnej. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo fosy, prace te były poważnie utrudnione. Podczas rocznicowych obchodów, w maju 1931 roku, przeniesiono szczątki powstańców z kościoła parafialnego do krypty pod mauzoleum. Budowa, ze względu brak funduszy, postępowała powoli. Do drugiej wojny wybudowano tylko żelbetonową bryłę. Nie ukończono schodów z tarasami, nie postawiono rzeźb i nie wykończono wnętrza. W czasie drugiej wojny rozebrano częściowo zbudowane schody. Budowla ucierpiała także na skutek ostrzałów artyleryjskich.

Realizacja projektu Ponarwie, czyli konserwacji i rewitalizacji fortu ziemnego i pomnika-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku, odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń