zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2021-03-22T11:50:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Muzeum Żołnierzy Wyklętych: Pierwsza część wystawy stałej już niemal gotowa [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. MŻWfot. MŻW
REKLAMA
10
4
63

Dobiegają końca prace związane z przygotowaniem pierwszej części wystawy stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które powstało w zabytkowych budynkach po byłym areszcie śledczym zakończyło się w marcu 2019 roku. Wtedy oficjalnie zamknięto ten etap inwestycji, który z kolei otworzył drogę do przygotowania wystawy stałej. Po ponad dwóch latach przygotowań pierwsza z części tego etapu prac również dobiega końca.

Scenariusz naszej wystawy został stworzony we współpracy z historykami z Instytutu Pamięci Narodowej. Jej pierwsza część to kontent multimedialny m.in. w postaci filmów czy prezentacji. To także grafiki, elementy aranżacyjne i scenograficzne oraz instalacje artystyczne. Zadbano również o niezbędną infrastrukturę teletechniczną i elektryczną.

- informuje dyrekcja muzeum na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Za pomocą multimediów, scenografii ekspozycja wyjaśni widzowi, jak doszło do II wojny światowej. Pokaże trudną sytuację międzynarodową, w której znalazł się nasz kraj na przełomie lat 30-40. XX w. Prezentacja zaczyna się od Wojny Obronnej 1939 roku i przebiegu działań militarnych zarówno w Polsce, jak i w regionie.

Wyjaśnimy, w jaki sposób komuniści przejmowali władzę w naszym kraju. Pokażemy skalę represji. Zapoznamy zwiedzających z genezą podziemia antykomunistycznego.

- informuje dyrektor Janusz Kotowski.

Wystawę przygotowuje firma Deko-Bau z Lubina, które pracowało m.in. przy powstaniu Muzeum Emigracji w Gdyni czy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Wystawa powstaje dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz wsparciu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, a także sekretarza stanu Jarosława Sellina.

Przygotowywana obecnie część ekspozycji będzie wstępem do historii Żołnierzy Wyklętych.

Mamy zapewnienie od Ministerstwa na finansowanie drugiej, najważniejszej części wystawy, która będzie koncentrowała się na losach Niezłomnych. Przedstawimy m.in. najwybitniejsze postacie, opowiemy o potyczkach, bitwach, ukażemy wyjątkowość oporu antykomunistycznego w naszym regionie. Ponadto chcemy wyposażyć salę kinową, w której będą mogły odbywać się też i koncerty, przedstawienia, konferencje.

- dodaje dyrektor Kotowski.

Ostateczny termin otwarcia wystawy nie jest obecnie znany. Jak informuje muzeum data otwarcia placówki dla zwiedzających zostanie uzgodniona z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przy jego ustalaniu wzięta zostanie pod uwagę również sytuacja epidemiologiczna w kraju.

 

Źródło: eOstroleka.pl/Muzeum Żołnierzy Wyklętych
REKLAMA
zdjecie 9440

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×