zdjecie 8850
2020-01-24T10:41:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Na Komisji Oświaty o łączeniu i przenoszeniu klas. Plany są, decyzja jeszcze nie zapadła

REKLAMA
5
1
24
Wczorajsze posiedzenie Komisji Oświaty zdominowane zostało przez temat ewentualnego przenoszenia i łączenia klas między ostrołęckimi szkołami. W sali obrad pojawiła się młodzież, nie brakowało także ich rodziców. Również radni mieli pytania, czy prawdziwe są doniesienia o możliwych reformach. Usłyszeli, że decyzja jeszcze nie zapadła.
 

Niepokojące informacje

- Z informacji, które docierają do mnie wynika, że planowane są przeniesienia oddziałów, poszczególnych kierunków, informatyk, technik ekonomista, technik energetyk z jednych placówek do drugich. Nie mam pewnych informacji, kiedy miałoby to nastąpić, jakby to wyglądało ewentualnie. W związku z tym chciałbym rozwiać wątpliwości mieszkańców, głównie rodziców i uczniów szkół - powiedział radny Paweł Niewiadomski.
 
- No dobrze, a przez kogo są rozpowszechniane te informacje? Przez prezydenta nie - odpowiedział Łukasz Kulik.
 
Do głosu włączył się wtedy przewodniczący rady miasta Wojciech Zarzycki.
 
- Też byłem dziś krótko w szkole i jeden z rodziców, obecny tutaj na sali, po prostu zapytał mnie. Mówię, że komisje są otwarte, można przyjść i zapytać. Widocznie coś jest na rzeczy, a jeżeli to jest nieprawda, to przecież wystarczy krótka informacja, że nie planujemy żadnych przeniesień klas. Moje zdanie jest takie, że nie zmienia się zasad podczas gry. Jeżeli ma już coś takiego planować, to przy następnym naborze, żeby w trakcie roku zaoszczędzić uczniom i rodzicom niekoniecznie miłych niespodzianek - powiedział.
 
Prezydent Ostrołęki odpowiedział, że doszły go słuchy o pospolitym ruszeniu ostrołęckich uczniów w mediach społecznościowych.
 
- Też obserwuję Facebooka i już mi od rana dzwonią, że protest mamy w mieście. Ale protest przeciwko czemu? Nie do końca wiadomo. Jak jest młodzież u nas, to bym chciał zapytać. Rozumiem, że takie sytuacje mają miejsce, ale prywatnie wam powiem, że może trzeba tych, którzy trochę z drugiej strony nakręcają te rzeczy żeby powiedzieli konkretnie coś na ten temat. Bo ciężko protestować jest przeciwko czemuś, czego się nie wie - stwierdził prezydent Łukasz Kulik. - Żaden racjonalnie myślący prezydent w jakimkolwiek mieście nie wcieliłby zmian w trakcie roku szkolnego. Bo jak, od półrocza zmiany robić w szkołach? Przenosić? Panie przewodniczący, to się nie da - dodał.
 
- Ale czy od września są takie plany? - dopytywał radny Niewiadomski.
 
- Jeżeli będziemy planować, a nie ukrywam, że planujemy takie rzeczy, to przecież oczywiście jak już będziemy mieć produkt czy wizję jak to będzie wyglądać, to przecież najpierw pokażemy to radnym, młodzieży, szkołom i po zasięgnięciu waszej opinii będziemy podejmować decyzję. A dziś na etapie tego, że gdzieś ktoś słyszał, a ja wiem kto słyszał, bo przecież ci uczniowie też do mnie piszą, bo mam Facebooka, że dany nauczyciel mu to powiedział, wiem który nauczyciel, to trochę sceptycznie do tego podchodzę - odpowiedział włodarz miasta.
 
- To oznacza zwolnienia wśród nauczycieli? - zapytał radny Mariusz Popielarz
 
- Proponowałem Centrum Usług Wspólnych, nie dało się. Nie chcieliście CUW. Proponowaliście raport, a ja powiedziałem, że raport nie jest dla mnie rozwiązaniem, ale ten raport będziemy mieli przygotowany. Dla mnie raport, który powie, że w ostrołęckiej oświacie pracuje 300 czy 400 nauczycieli za dużo, to co to za raport? Rozwiązanie, że mam zwolnić nauczycieli to przecież żadne rozwiązanie - zaznaczył Łukasz Kulik.
 

Musimy przetrwać

- W mojej ocenie nie przestawia się uczniów jak mebli, bo oni nie są meblami. Jeżeli rozpoczynając swoją naukę wybierali tę szkołę, to dlaczego w trakcie gry zmieniać warunki i przenosić ich od września?  - mówił radny Paweł Niewiadomski, wstawiając się za uczniami.
 
Wątpliwości radnego oraz rodziców i uczniów obecnych podczas obrad komisji starała się wyjaśnić Anna Gocłowska - dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.
 
- Wiemy wszyscy, że od lat rośnie luka pomiędzy bieżącymi wydatkami a dochodami oświaty. Wynosi ona już ponad 58 milionów, a w ostatnich dwóch latach urosła o 15 milionów. Intencją działań pana prezydenta, którego ja politykę oświatową mam honor i zaszczyt realizować, jest zatrzymanie tego trendu, bo musimy przetrwać - powiedziała.
 
Anna Gocłowska podała w tym miejscu przykład dwóch szkół. Łącząc klasy o tych samych profilach z obu placówek, wciąż nie byłyby to oddziały przepełnione.
 
- Państwo mówią, że nie zmienia się zasad w trakcie. Tylko, ja powiem to jako obywatel i urzędnik samorządowy, który ma obowiązek dbać o zadania publiczne i środki publiczne. Mamy taką sytuację: na Parkowej mamy ekonomistę i handlowca, mamy też na Jaracza ekonomistę i handlowca. Jakby połączył oddziały, to jeszcze pełne oddziały nie wychodzą z tych dwóch, które mamy teraz i jest to proszę państwa, co by nie gadać, nieuzasadnione wydawanie środków publicznych. Trzeba się zastanowić. Patrząc z perspektywy nauczycieli, czy lepiej jest od września połączyć 21 i 5, 20 i 6, 12 i 9, bo takie liczby uczniów mają w ZSZ 3 i w to miejsce pan prezydent nie zabierze pieniędzy przecież, a w to miejsce stworzy się oddział na 5 lat i zapewni pracę i godziny nauczycielom na 5 lat czy można trwać w tym i pogłębiać tą lukę w wydatkach. Na tyle nas jest stać, a nie na więcej - tłumaczyła.
 
Wiele nieoficjalnych doniesień mówiło o przenosinach kierunków informatycznych z ZSZ 1 do ZSZ 3. O tym również była mowa na komisji.
 
- Jeżeli ZSZ 1 chciałby tylko brać, a nic nie oddać, to się po prostu nie pomieści. Bo tam najdłużej pracuje ta szkoła do 20.30 dziś, te dzieci z powiatu nie mają czym jeździć. Trzeba uwzględniać parę rzeczy, czy my się tutaj możemy pomieścić. Jeżeli była rozważana w symulacjach, nie w decyzjach, przeniesienie informatyka do ZSZ 3, to proszę państwa też dlatego, że po pierwsze - to jest dobra szkoła i nie ma co stygmatyzować, że jedynka to lepsza od trójki, bo to nie musi być prawda - wyjaśniała dyrektor Gocłowska.
 

Decyzja nie zapadła

Uczniów, rodziców i nauczycieli na razie można uspokoić - żadna wiążąca decyzja w sprawach przenoszenia czy łączenia klas od września 2020 roku jeszcze nie zapadała. Wkrótce dojdzie do kolejnego spotkania dyrektorów szkół.
 
Dyrektor Wydziału Oświaty podkreśliła wczoraj, że nie da się nic zrobić w ukryciu. - Jest daleko nierozsądne ogłaszać coś, co nie jest jeszcze decyzją i my tego nie ogłaszamy - podsumowała Gocłowska.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 10:57 24-01-2020,   58%
Duda siedzi pod pantofelkiem Kornhauzera i robi nadętą minę.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:02 24-01-2020,   60%
Skutki nieudanej reformy oświaty widać w całym kraju?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:37 25-01-2020,   67%
Reformy systemu oświaty z 1999 roku.
odpowiedz   •   oceń :  
~Wiek, 11:09 24-01-2020,   41%
Współczuje Pani Dyr. Gocłowskiej wierze ze to ogarnie będzie to kosztowało zdrowia ale wierze ze się uda
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:28 24-01-2020,   42%
Pani Gocłowska bardzo kompetentna i empatyczna osoba. Nie to co ...pan od kolejek
odpowiedz   •   oceń :  
~Real, 18:41 24-01-2020,   100%
Taaa...wszyscy są zachwyceni, tak zachwyceni, że aż przychodzą na Komisję Oświaty popatrzeć i posłuchać na żywo:)
odpowiedz   •   oceń :  
~rodzic, 11:31 24-01-2020,   70%
Pan przewodniczacy rady  cytat: Moje zdanie jest takie, że nie zmienia się zasad podczas gry. w jednej z podstawówek zmieniono zasady. I co Pan na to?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:49 24-01-2020,   45%
No, to teraz się zacznie jazgot wszystkich co im pan R załatwił robotę na siłę bo "ma być i uj"

O tyle o ile można spodzeiwać się dymu ze strony uczniów, bo też bym się wk...ił jakby mi ktoś powiedział że od przyszłego roku chodzę do szkoły na drugim końcu miasta, to niestety ale Gocłowska ma rację. Natworzono w uj klas z mała iloscia osób, żeby tylko nikogo nie zwalniać "bo to źle wyglada" a poza tym wiadomix- kolega kolegi koleżanki, etc. w końcu to Ostrołęka, nie? I absolutnie każdy ogarnięty w sprawach oświaty wiedział, że to je...nie prędzej czy później (dla niezorientowanych - każdy uczeń przelicza isę na konkretna kasę i ministerstwa, a utworzenie nowej klasy to konkretne koszty więc aby klasa była opłacalna, musi mieć między 20 a 25 uczniów) ale wszyscy myśleli że budżet jest z gumy i tak się będa huśtać nie wiadomo ile.

ALE BARDZO DOBRZE - zmniejszy się zatrudnienie, zwiększy sie konkurencja między dyrektorami i nauczycielami. To wyjdzie tylko na plus i może w końcu ostrołęckie szkoły średnie przestana być w ogonie rankingów. Skończy się przysłowiowe wpier...lanie makowca z dyrektorem a zacznie praca obliczona na efekty a nie na przezimowanie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Przyjaciel młodzieży, 12:50 24-01-2020,   47%
To co mówią radni to czysty populizm pod publiczkę, zwłaszcza młodzieżową. A może jednak warto rozważyć czy takie działania nie przysłużą się wzmocnieniu specjalizacji i podniesieniu poziomu i nauczania i wyposażenia. A ponadto jeśli radni wywołują temat bo się mówi na mieście to pogratulować, populizm zastępuje profesjonalizm. Młodzieży trzeba tłumaczyć,  że w ich interesie i przyszłości jest edukacja na wysokim poziomie. Rozmawiać można po przedstawieniu propozycji przez prezydenta. Dobry poziom edukacji w mieście to szansa dla Ostrołęki w wymiarze
regionalnym. Rozmawiajmy z młodzieżą merytorycznie, a nie starajmy się młodzieży za wszelką cenę przypodobać koncertami, kartami czy innymi fajerwerkami. Clinton dał przykład, a my pamiętajmy - edukacja głupcze.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:29 24-01-2020,   46%
jak się mądzre połączy to będzie wesoło
samochodówka z kucharkami
księgowe z elektrykami
slusarz spawacz i hafaciarka
SLD+LGBT+PSL
PO+RAZEM+ANAL
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:29 24-01-2020,   34%
HEJ
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:31 24-01-2020,   45%
A kto z rodziców tych dzieci był na filmie KLER ?
Czy warto iść na to do kina ?
Polecacie ?
I czy jak będą rozmowy z władzami miasta, cos bycie wspomnieli o ponownym wyświelteniu
Bardzo proszę odpowiedż
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:34 24-01-2020,   23%
A JAK BY TAK SKIEROWAĆ W RAMACH PRAKTYK CZYLI ZA DARMO
DO FIRMY TYSZKOPLDOL ?
MAJA PODOBNO SPORY FRONT ROBÓT
I SZYKUJE SIE JESZE WIEKSZY I JESZCZE
odpowiedz   •   oceń :  
~sz., 12:34 25-01-2020,   -
do  Gość  masz same łapki w dół, nie rób sobie obciachu  i przestań zaśmiecać  .
odpowiedz   •   oceń :  
~Nauczyciel, 19:49 24-01-2020,   100%
Dlaczego za nieróbstwo szkoły i nauczycieli ,złe zarządzanie ma płacić inna szkoła i nauczyciele
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:16 24-01-2020,   0%
Jebac sp1
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:51 25-01-2020,   100%
Takie zmiany najbardziej dotkną młodych z potencjałem nauczycieli, a tańszych  punktu widzenia budżetu. Ile kosztują godziny ponadwymiarowe nauczycieli dyplomowanych?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:38 25-01-2020,   0%
@~Gość Jakieś 65 PLN.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:31 25-01-2020,   100%
Moim zdaniem mogą zmieniać ale nie tych co już chodzą.
Niech od nowego roku nie zbieraja klas po 15 osób a ten kierunek zlikwidują zostawiając tych co już tam są. Starzy niech skończą nowi niech Ida gdzieś indziej bo to jest głupota żeby iść do innej szkoły po jej zaczęciu i zapoznaniu z nią i kolegami bo tak. Dostałeś się do swojej szkoły do której chciałes i cyk jednak tu nie pochodzisz w przyszłym roku
odpowiedz   •   oceń :  
~lilek, 12:29 25-01-2020,   100%
W metalówie już połączono bez informowania  dwie klasy czwarte technikum samochodwego, a teraz przymierzają się do połączenia dwóch klas 2 i dwóch klas 3. I nie liczą one po 6 czy 10 osób. Np gdyby połaczyli tera 2 klasy 3 t to ta klasa liczyłaby 36 osób. Jak tu pracować w takim ścisku. Nie wszystkie sale są wstanie pomieścić taką dużą grupę uczniów.
odpowiedz   •   oceń :  
~Fakty, 14:17 25-01-2020,   75%
@~lilek Już istnieja 2 klasy połączone 39 osób..!! w tej szkole i uczniowie siedzą podczas lekcji na podłodze ...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:36 25-01-2020,   100%
Na pewno uczniowie dużo się nauczą w takiej klasie. Wysoki poziom będzie
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:32 26-01-2020,   100%
Tylko współczuć. Teraz jest inna młodzież niż kiedyś kiedy zdarzały się też takie klasy. Ludzie są przebodźcowani. Przy obecnym postępie takie warunki nie są do nauki ani pracy, żeby przekazywać wiedzę tylu zindywidualizowanym uczniom naraz. W takiej liczbie to można posłuchać jakiegoś wykładu, ale nie uczyć się do egzaminu czy matury.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:58 26-01-2020,   100%
Szanujmy się!  STOP Stereotypom  https://www.youtube.com/watch?v=IbqYZinQ7Wo
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 8850