eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Na nic apele! Sezon na wypalanie traw na nieużytkach w pełni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. PSP Ostrołękafot. PSP Ostrołęka
REKLAMA

Siedem zastępów strażackich zaangażowano wczoraj do gaszenia pożarów na nieużytkach. W jednym z przypadków ogień przeniósł się na poszycie leśne. Przypominamy wielokrotnie ponawiane apele strażaków - Oprócz tego, że wypalanie traw jest szkodliwe i niebezpieczne, to jest także nielegalne. Grozi za nie kara grzywny w wysokości 5 tys. zł.

W sobotę, 28 marca strażacy z PSP oraz druhowie z OSP siedmiokrotnie wyjeżdżali do pożarów traw na nieużytkach rolnych. Ogień na łąkach gaszono w Wachu, Kadzidle, Białobieli i dwukrotnie w Szczawinie. W Wachu ogień z łąki przeniósł się na ściółkę leśną. W działania gaśnicze zaangażowanych było siedem zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Przypominamy, że często praktykowany w okresie wiosennym proceder wypalania traw jest bardzo niebezpieczny dla środowiska. Płomienie bardzo łatwo mogą przenieść się na obszar leśny, czy na zabudowania i przyczynić się do ogromnych strat a nawet zagrożenia życia ludzi i zwierząt. Oprócz tego działanie takie jest nielegalne – grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Obecnie trwa kampania informacyjna, której celem jest uwrażliwienie społeczne na zagrożenie wynikające z wypalania traw na nieużytkach. Do akcji przyłączyli się również strażacy z Ostrołęki i powiatu, którzy każdego roku mają wiele pracy związanej z gaszeniem tego typu pożarów.

 

Akcja „STOP POŻAROM TRAW 2020” w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim.

 

Państwowa Straż Pożarna w tym KM PSP Ostrołęka prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „STOP POŻAROM TRAW 2020”.

W Polsce w 2019 roku odnotowano 153 520 pożarów, wśród których były 55 912 pożary trawna łąkach i nieużytkach rolnych,co stanowiło 36,4 % wszystkich pożarów w Polsce. Spłonęło ponad 18 000 ha traw.

Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 31 720, co stanowiło 56,7% wszystkich pożarów traw w 2019 roku.

Na terenie powiatu ostrołęckiego w okresie wiosennym liczba pożarów traw to średnio 70 co stanowi około 25% wszystkich pożarów gaszonych przez ostrołęckich strażaków. Do 27 marca 2020 roku zanotowaliśmy już ponad kilkanaście takich pożarów. Warto dodać, że w naszym kraju w pożarach traw i lasów zginęło w 2019 roku 7 osób, a prawie 9 tys. odniosło obrażenia.

W ramach tej kampanii funkcjonuje strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl na której przedstawione zostały informacje dotyczące zagrożeń wynikających z wypalania traw.

Celem kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW” jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy.

- Oprócz tego, że wypalanie traw jest szkodliwe i niebezpieczne, to jest także nielegalne. Grozi za nie kara grzywny w wysokości 5 tys. zł. W przypadku spowodowania przez dym lub ogień palących się traw zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego lub mienia, wypalanie może stanowić przestępstwo, za które grozi sprawcy kara od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności – mówi młodszy brygadier Robert Chodkowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

 

 

fot. OSP Szczawinfot. OSP Szczawin

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×