2015-02-13T10:14:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nagroda Starosty Ostrołęckiego dla Karoliny Obramczyk [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2911
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

Od wręczenia Karolinie Obramczyk z Zimka Nagrody Starosty Ostrołęckiego rozpoczęto ostatnią sesję Rady Powiaty w Ostrołęce.

Karolina Obramczyk otrzymała nagrodę za szczególne osiągnięcia w sporcie. Karolina jest zawodniczką klubu sportowego Victoria Ostrołęka i od półtora roku trenuje boks w kategorii 54 kg. Zdobywczyni pierwszych miejsc w turniejach bokserskich, zorganizowanych w Nowym Dworze Mazowieckim i Łomży. Za swoje osiągnięcia została powołana na zgrupowanie młodzieży bokserskiej reprezentacji kobiet, tym samym trafiając do grona 30 najlepszych pięściarek w Polsce. Nagrodę wręczył starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, życząc dalszych sukcesów.

Podczas sesji radni zapoznali się również z założeniami modelu nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Projekt, który obecnie podlega konsultacjom zakłada profesjonalną pomoc w zakresie porad prawnych, obywatelskich oraz informacji prawnych dla najuboższych mieszkańców kraju. Usługi te miałyby być świadczone nieodpłatnie osobom doświadczającym problemów życiowych i prawnych. Miałoby to zapewnić wczesną interwencję, tym samym zapobiegając eskalacji problemów, przełamując bierność i bezradność osobom zmagającym się z trudnymi sytuacjami prawnymi.

Projekt zakłada, iż samorządy szczebla gminnego i powiatowego miałyby świadczyć jedynie usługi podstawowe. Gminy w zakresie informacji (np. do kogo i gdzie miałaby udać się osoba po pomoc), natomiast powiaty w zakresie porad prawnych i obywatelskich (na poziomie podstawowym np. informacja, mediacja, rzecznictwo). Projekt na sesji przedstawiła Katarzyna Grabowska reprezentująca ministerstwo pracy i polityki społecznej. Zebrała ona także uwagi od starosty i radnych dotyczące wdrażania modelu na szczeblu powiatowym. Uwagi dotyczyły m.in. źródła finansowania powyższego zdania. Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronach www.mapaporadnictwa.orgoraz www.ppio.eu

Radni zapoznali się również ze sprawozdaniem z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach prowadzonych przez powiat oraz wysokością opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym, wysokością kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu (wysokość opłat za pojazdy wzrosła w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen i usług konsumpcyjnych ustalanych przez ministerstwo finansów).

Rada przyjęła również projekty uchwał dotycząca zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej  Powiatu Ostrołęckiego na lata 2015- 2026 oraz dokonała zmian w budżecie powiatu. Wynikało to m.in. z wprowadzenia do realizacji nowego zadania- programu profilaktycznego „Dbam o oddech- profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim” oraz kontynuacji z lat poprzednich zadań drogowych (m.in. budowy chodniku w miejscowości Zalas, mostu w Myszyńcu i Zdunku).

REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11  12 dk13 dk14
 15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×