eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Narodowe Czytanie w Czerwinie. Czytano “Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1524
zdjecie 1524
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

4 września w Czerwinie odbyła się akcja Narodowego Czytania. Organizatorami tego wydarzenia byli Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Powiatowych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czerwinie.

Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Rok 2022 jest rokiem szczególnym. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście napisał: „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”. Prezydent wyraził nadzieję, że „wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią”. Mówił, iż „chciałby, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.

Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Czerwinie wzięło udział wielu znakomitych gości: m.in. ks. Artur Ryszewski, proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Piskach, zastępca kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Mazowieckiego w Ostrołęce Agnieszka Krupińska, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce Michał Giers, Magdalena Pietras Dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym, kierownicy oddziałów banków działających w Czerwinie Sylwia Zakrzewska i Marta Rabuczewska, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Czerwin i powiatu, dyrektorzy i kierownicy instytucji i placówek podległych gminie, radni, sołtysi, uczestnicy Dziennego Domu Senior +, reprezentantki kół gospodyń wiejskich, organizacji społecznych, lekarz rodzinny prowadzący praktykę lekarską w Czerwinie.

Tytułem wstępu uczestnicy tegorocznej odsłony Narodowego Czytania zostali zaproszeni do wysłuchania muzycznego wykonania wiersza „Niepewność” Adama Mickiewicza w interpretacji Agaty Salitry i Kamila Załuskiego.

Agata Salitra to aktorka teatralna, telewizyjna, głosowa. Wokalistka jazzowa. Absolwentka wokalistyki jazzowej, jazz i muzyka estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Studiowała "Aktorstwo" w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Aktorka takich seriali jak: Jagiellonowie, Klan, Ojciec Mateusz. Kamil Załuska jest założycielem marki „Wyjdź z roli by Załuska”,to aktor teatralny, telewizyjny, głosowy, wokalista. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Grał m.in. na deskach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Obecnie aktor wielu popularnych seriali telewizyjnych takich jak: Barwy Szczęścia, Stulecie Winnych, Na Wspólnej, Pierwsza Miłość.

Wszyscy zgromadzeni na sali miłośnicy literatury mieli okazję wysłuchać interpretacji wybranych Ballad i romansów Adama Mickiewicza. W rolę lektorów wcielili się: pani Agata Łada, Iwona Chojnowska, Marta Rabuczewska, Małgorzata Wojsz, Sylwia Zakrzewska, Dagmara Duch-Długokęcka, Danuta Żebrowska, Jadwiga Żyjewska, Irena Niemira, Agnieszka Krupińska, Edyta Rybaczyk-Damiańska, ks. Artur Ryszewski, pan Michał Giers, Krzysztof Tyszka, Tadeusz Tyszka i Artur Płóciennik.

Uroczystość uwieńczył koncert zatytułowany „Opowiadaj mi tak” w wykonaniu artystów: Agaty Salitry i Kamila Załuski. Wydarzenie zostało współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Narodowe Czytanie zorganizowane przez GBP, ZSP oraz GOK w Czerwinie, już po raz kolejny było wspólnym świętem czytelnictwa. Organizatorzy już teraz pragną zaprosić na kolejną odsłonę Narodowego Czytania, podczas której usłyszymy fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

 

Źródło:
Źródło

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×