2021-12-22T11:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NA SYGNALE

Nastolatka straciła w sieci oszczędności życia

REKLAMA
REKLAMA
0
1
3

19-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego straciła w sieci kilkanaście tysięcy złotych. Młoda kobieta padłą ofiarą bardzo popularnego w ostatnim czasie mechanizmu stosowanego przez oszustów.

We wtorek, 21 grudnia ostrołęcka policja otrzymała zgłoszenie dotyczące oszustwa na szkodę mieszkanki naszego powiatu. 19-latka straciła kilkanaście tysięcy złotych. Wystarczyło, że kliknęła w link podesłany jej przez osobę zainteresowaną jej ogłoszeniem o sprzedaży ubrań zamieszczonym w sieci.

19 - letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego kliknęła w podesłany jej link, po czym potwierdziła transakcję. Ostatecznie okazało się, że zamiast zapłaty za wystawiony do sprzedaży przez nią towar z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych. Ponadto na jej rachunku widniała pożyczka na kwotę około 8 tysięcy złotych, której ona nie zaciągała.

- mówi komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Ostrołęcka policja apeluje o ostrożność podczas internetowych transakcji, nie klikajmy w linki niewiadomego pochodzenia, ani tez nie przekazujemy nikomu danych do naszych rachunków bankowych.

W okresie przedświątecznym oszuści mocno zwiększyli swoją działalność przestępczą, a metod oszustw mają naprawdę wiele. Najczęściej obawiamy się oszustów, gdy robimy zakupy przez internet. Jednak również jako sprzedający musimy zachować szczególną ostrożność.

Załóżmy, że wystawiamy w sieci jakiś przedmiot na sprzedaż za pomocą znanej strony lub aplikacji. Po niedługim czasie dostajemy wiadomość, że ktoś jest zainteresowany zakupem. To jest pierwszy sygnał ostrzegawczy – wiadomość przychodzi do nas nie za pośrednictwem strony lub aplikacji sprzedażowej, a przez komunikator internetowy. Podczas wymiany wiadomości dowiadujemy się, że potencjalny nabywca jest zdecydowany i już opłacił wszystko. Naszym zadaniem jest jedynie otworzyć przesłany link i „potwierdzić sprzedaż”. I to w tym momencie często pokrzywdzeni dają się złapać! Wysłane linki często są łudząco podobne z nazwy oraz logo do stron serwisów sprzedażowych oraz firm kurierskich. Otwarcie takiego linka może spowodować, że stracimy dane dostępowe do kont bankowych, z których już po chwili często znikają wszystkie pieniądze.

- mówi kom. Żerański.

Pomimo działań profilaktycznych policji oraz firm, pod które podszywają się oszuści, funkcjonariusze odnotowują zgłoszenia takich przestępstw, szczególnie teraz przed świętami Bożego Narodzenia.

Pamiętaj:

  • nie otwieraj żadnych nieznanych linków;
  • nigdy nie podawaj swoich danych dostępowych do kont oraz numerów kart płatniczych
  • transakcji dokonuj za pośrednictwem sprawdzonych serwisów oraz aplikacji (a nie z ich pominięciem);
  • bądź ostrożny i jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skontaktuj się z najbliższą jednostką policji;
  • jeśli już straciłeś dane płatnicze jak najszybciej poinformuj o tym swój bank.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×