2020-09-08T08:29:34+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

NASZ WYWIAD: Rozmawiamy z nową wiceprezydent Ostrołęki, Anną Gocłowską

REKLAMA
wiceprezydent Ostrołęk - Anna Gocłowska, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
7
42

Od pierwszego września Anna Gocłowska pełni funkcję wiceprezydent Ostrołęki. Wcześniej kierowała ostrołęcką oświatą. W wywiadzie udzielonym naszemu portalowi nowa wiceprezydent zdradza co w jej życiu zawodowym jest najważniejsze, czym będzie się zajmować jako zastępca głowy miasta.

eOstroleka.pl: Czy jest Pani zaskoczona nominacją na stanowisko wiceprezydenta Ostrołęki? Jak Pani przyjęła tę propozycję?

Anna Gocłowska: Oczywiście tak, może nie tyle nominacją, co w ogóle propozycją Pana Prezydenta. Chociaż jednocześnie jest mi miło, że dość szybko zdobyłam zaufanie, ale też, jak rozumiem, wysoką ocenę mojej dotychczasowej pracy. Obecnego prezydenta Łukasza Kulika poznałam w Warszawie na podyplomowych studiach polityki zarządzania oświatą, na których od lat prowadzę zajęcia. Zajęcia te prowadzone są w formie konwersatorium. Miałam więc okazję poznać podejście przyszłego Prezydenta do spraw oświaty, które okazało się być zbieżne z moim podejściem. Dlatego, gdy dowiedziałam się o konkursie na stanowisko dyrektora Wydziału Oświaty, postanowiłam wziąć w nim udział. Podzielając stanowisko Łukasza Kulika dotyczące zarządzania oświatą, w którym priorytetem jest autentyczne dobro dzieci, przy rozsądnym dysponowaniu pieniędzmi ostrołęckiego podatnika liczyłam na owocną współpracę i się nie zawiodłam. Jednak moje plany nie wykraczały poza oświatę.

eO: Dotychczas była Pani dyrektorem Wydziału Oświaty. Jako wiceprezydent obowiązków będzie zapewne więcej. Czy już wie Pani, jakimi obszarami będzie zajmować się na nowym stanowisku?

A.G.: Zdecydowanie więcej, do Wydziału Oświaty doszły jeszcze sprawy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Biura Ewidencji Ludności.

eO: Jako dyrektor Wydziału Oświaty dokonała Pani wielu zmian w systemie ostrołęckiej edukacji. W takim razie, jakie są Pani cele w roli wiceprezydenta? Czy stawia sobie Pani jakieś konkretne cele, wyzwania?

A.G.: Jako dyrektor Wydziału Oświaty realizowałam politykę oświatową Prezydenta Miasta. Dostałam szansę działania na rzecz zmian w ostrołęckiej oświacie, ale tych swoich działań nie zakwalifikowałabym jako zmiany, nazwałabym raczej nadawaniem sprawom właściwego porządku. To niełatwe zadanie, bo oprócz wielkiego potencjału tkwiącego przede wszystkim w kadrze pedagogicznej, łatwo było zidentyfikować wymagające szybkiej reakcji błędy. Na ich eliminowaniu skupiłam się głównie w pierwszym roku pracy. Podjęliśmy w mojej ocenie działania roztropne, które mają zagwarantować dzieciom edukację na wysokim poziomie.

Cele mojego całego zawodowego życia, także w sytuacji podejmowania nowych wyzwań, oscylują wokół zasady: budować na tym co dobre, zmieniać to, co zmiany wymaga. Od tej zasady nie zamierzam odejść również na nowym stanowisku pracy i wiem, że będzie to również wyjście naprzeciw oczekiwaniom mojego pracodawcy.

eO: Nie da się uniknąć pytania: co dalej z ostrołęcką oświatą? Czy pokieruje nią nowy dyrektor? Czy dotychczasowy kierunek działań zostanie utrzymany? Czy oświata dla nowej Pani wiceprezydent będzie, tak jak do tej pory, na pierwszym miejscu?

A.G.: Ostrołęcka oświata na zmianie nie straci, będzie miała przecież swojego wiceprezydenta! A tak poważnie, to obowiązki dyrektora przejęła już Pani Bogumiła Jarka. Doświadczony nauczyciel, dyrektor szkoły, pracownik nadzoru pedagogicznego. Od roku główny specjalista w Wydziale Oświaty. Wie, że w ostrołęckiej oświacie wiele spraw udało się ułożyć. Wie też, że jest jeszcze nieco do załatwienia. Będzie wspierana przez doświadczonych pracowników Wydziału. Jestem pewna, że wsparcia udzielą jej też dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek. Znajdujemy coraz większe zrozumienie dla podejmowanych działań w środowisku oświatowym. Ponieważ uznajemy, że dotychczasowy kierunek działań jest właściwy, to będziemy go utrzymywać.

Chociaż oświata to moje życie, to oczywiście teraz do tego pierwszego oświatowego miejsca dołączą zadania z zakresu zdrowia, spraw społecznych i obywatelskich, pomocy potrzebującym. One również będą na pierwszym miejscu. To niezwykle ważne sprawy mieszkańców Ostrołęki. Myślę nawet, że w świadomości ludzi (mojej też) od oświaty ważniejsze. Mam na to dowód. Wielokrotnie prowadząc szkolenia dla dyrektorów, nauczycieli czy wizytatorów, chcąc zdystansować ich trochę od życia zawodowego, prosiłam, aby pomyśleli o trzech wartościach, które cenią w życiu najbardziej. Tylko o trzech. Potem pytałam, kto w tych trzech umieścił wiedzę (oświatę). Na podium zawsze brakowało oświaty, ale zdrowie było zawsze, często rodzina, dzieci, miłość, wiara, bezpieczeństwo najbliższych. Myślę, że ta perspektywa ma znaczenie również w mierzeniu się z nowymi obowiązkami. To, może wbrew pozorom, nie są jednak obszary bardzo odległe od oświaty. Oświata, edukacja ma przecież niemały wpływ na to, jak ludzie radzą sobie w dorosłym życiu, jak dbają o swoje zdrowie, jakimi są obywatelami. Co więcej, badania naukowe pokazują, że na to, jaki mamy system wartości, często ma wpływ rodzina, ale już sposób rozwiązywania życiowych problemów częściej przejmujemy od swoich nauczycieli niż rodziców. Poza tym, jednym z ostatecznych celów oświaty jest przecież marginalizacja wykluczenia. Więc, z tego punktu widzenia, istnieje niewątpliwie zależność między skalą potrzeb społecznych a kondycją oświaty.

eO: Dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów w pracy na nowym stanowisku.


Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~ankaskakanka2, 08:36 08-09-2020,   75%
Ja mam jedno pytanie. Dlaczego pani na emeryture nie pojdzie bo wiek emerytalny to juz dawno pani osiagneła i tylko miejsca pracy blokuje młodym nie miej doswiadczonym osobom.
odpowiedz   •   oceń :  
~pyk, 11:47 08-09-2020,   41%
@~ankaskakanka2 Po pierwsze ma do tego prawo, po drugie jak znajdzie się młodszy bardziej kompetentny to na pewno miałby pierwszeństwo. Zapewne masz na myśli swoją osobę, że Ci ktoś blokuje stanowisko heh
odpowiedz   •   oceń :  
~3, 13:56 08-09-2020,   30%
@~ankaskakanka2 Inni też byli emerytami i rządzili oświatą. Podobało się? A teraz nie?
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 14:22 08-09-2020,   75%
@~3 Miało być inaczej, podoba się teraz, a wcześniej się nie podobało?
odpowiedz   •   oceń :  
~Oooo, 15:19 08-09-2020,   24%
@~tępiciel lemingów Jest inaczej. Bo to znawca oświaty w prawie i w praktyce.
odpowiedz   •   oceń :  
~samodzielne myślenie, 20:34 08-09-2020,   89%
@~pyk Drogi pyku. Każdy powinien wiedzieć kiedy odejść (ale nie każdy ma taki honor). To my w tej chwili solidaryzując się z panią pracujemy na jej emeryturę. A jej wiedza jest dość rażąco nieaktualna i odbiega od tego, co głoszą "mędrcy" i eksperci w renomowanych uniwersytetach. Niech ta pani pochwali się swoimi ostatnimi poczynieniami wykładowcom z uniwersytetów (samo wyjście z propozycją -taka jest plotka-zabierania dzieciom logopedii, rewalidacji  w masówkach dużo o niej mówi). Może jakaś konferencja w tej sprawie i wysłuchanie ekspertów  a nie specjalistek z magistrem oraz przedstawienie jednostronnego stanowiska dla ludu.  To tylko w naszej wsi Ostrołęka przechodzi tego typu bajdurzenie.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Nauczyciel., 08:42 08-09-2020,   79%
Tak namieszała że szkoły nie mogą  ułożyć planów. Zajęcia miedzyoddziałowe. Szok. Oszczędności to nie wszystko.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Nl, 19:35 08-09-2020,   46%
@~Nauczyciel. Pomysl logicznie kto tego bałaganu narobil, trwało to kilka lat- a kolejki do gabinetu ciągnęły się" długo i daleko"...
odpowiedz   •   oceń :  
~Tobi, 08:52 08-09-2020,   72%
A ta pani to nie jest na emeryturze jeszcze ,miało być inaczej u pana Kulika
odpowiedz   •   oceń :  
~obywatel, 09:01 08-09-2020,   26%
Trzymam kciuki, wierzę w powodzenie, nie zazdroszczę ciężkiej pracy.
odpowiedz   •   oceń :  
~katolik, 09:05 08-09-2020,   16%
STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych. Zastanów się zanim dodasz komentarz.
odpowiedz   •   oceń :  
~Rozalia, 09:17 08-09-2020,   14%
Tak ! Zgadzam się z ,,katolik".
Nie piszcie źle o tej pani. To jest poważna osoba A nie jakieś fiu-goździk jak drugi vice.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Kolezanka, 09:47 08-09-2020,   70%
@~Rozalia Przepraszam ale znam ja ponad 20 lat i to nie jest kobieta która nadaje się na takie stanowisko. Anka jest poprószy rządzą władzy, władzy, władzy. Jest również zaborcza, zachłanna i nieobliczalna w słowach wypowiadanych. Pamietajmy, że ona jak jej mąż należeli do Unii Wolności a potem PO.
odpowiedz   •   oceń :  
~., 10:08 08-09-2020,   86%
Namiesza i odejdzie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Uczeń, 10:21 08-09-2020,   83%
Powiem tak może i oszczędności w szkołach były potrzebne ale nie kosztem pracowników doszło do tego że pani sprzątaczka ma takie same wynagrodzenie co pracownik administracji z wyższym wykształceniem. Oczywiście nie ubliżając żadnej pani sprzątaczce bo mają co robić.
  
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 10:43 08-09-2020,   54%
Lepszym dla miasta wiceprezydentem byłby Kotowski i Płocha.  
odpowiedz   •   oceń :  
~K, 10:58 08-09-2020,   69%
@~tępiciel lemingów Co tu dużo mówić, oświata i najmądrzejsi nauczyciele głosowali to fajnie mają, dobrze tak. Miało być cudownie. Jak ostrołecka oświato czujecie się teraz? Lepiej macie? Gratuluje Wam wyboru prezydenta!😁😁😁
odpowiedz   •   oceń :  
~Klara, 11:47 08-09-2020,   46%
@~tępiciel lemingów Czy nie dociera do was że mieszkańcy mieli dość rządów tych panów i "podziękowali" im w wyborach. Czas się pogodzić z utratą władzy i dać rządzić innym mądrzejszym.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 13:00 08-09-2020,   73%
@~Klara Dzień dobry!

Klaro, już cię lubię! Mam bardzo podobne zdanie co do rządów poprzedniej i obecnej ekipy w Magistracie. Nad poprzednikami, miłosiernie, po chrześcijańsku, spuścimy kurtynę milczenia. A obecna, odmłodzona, rzutka ekipa, na czele z panem prezydętem? Dla mnie obecny włodarz Ostrołęki jest najlepszym włodarzem od początków naszego grodu. (łac. ab urbe condita). Już za samego Klera w  iluzjonie, winniśmy mu wdzięczność, miłość, podziękę i serdeczne oddanie...

Pozdrawiam cieplusio... Życzę miłego dnia...
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 14:25 08-09-2020,   54%
@~Klara Czy aż tak bardzo "podziękowali" im w wyborach? Kotowski i Płocha zostali radnymi, jest 8 radnych PiS, więc co było na przeszkodzie wziąć PiS w koalicję i Kotowskiego i Płochę jako wice?  
odpowiedz   •   oceń :  
~$, 15:22 08-09-2020,   42%
@~tępiciel lemingów Przecież pracują w elektrowni. Duuuuże pieniądze. Chcecie dla nich żle! Nie róbcie tego!
odpowiedz   •   oceń :  
~Klara, 15:23 08-09-2020,   50%
@~tępiciel lemingów Nie zaklinaj rzeczywistości. 2/3 wyborców przeciwko rządom twojego idola to mało?  
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 16:00 08-09-2020,   50%
@~$ Gdyby mieli propozycję pracy w ratuszu, to by nie pracowali w elektrowni za duuuuże pieniądze. Nikogo by zawiść nie zalewała. Dla miasta byłoby lepiej, gdyby doświadczeni samorządowcy z poparciem 1/3 wyborców współrządzili nim.
odpowiedz   •   oceń :  
~hehahaha, 07:52 09-09-2020,   -
@~Klara Mądrzejszym??? buahahahha z jakiej choinki sie urwałaś naiwniaro???
odpowiedz   •   oceń :  
~Ostrołęczak, 12:01 08-09-2020,   85%
Wolę Kleczkowskiego jako viceprezydenta. Jest bardziej wszechstronnie uzdolniony.  
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 14:47 08-09-2020,   73%
@~Ostrołęczak Medialnie i kulinarnie.
odpowiedz   •   oceń :  
~..., 12:08 08-09-2020,   85%
Dobro dzieci? Dobre sobie  
odpowiedz   •   oceń :  
~As, 12:15 08-09-2020,   87%
Żenada
odpowiedz   •   oceń :  
~Obserwator, 12:58 08-09-2020,   82%
Szkoda ze na własny rachunek Pani Prezydent sie nie zdecydowała pracować publiczne pieniądze to łatwo  
odpowiedz   •   oceń :  
~Men, 13:59 08-09-2020,   23%
Psni zna się na oświacie. Przepisy ma w jednym paluszku. Liczyć też umie. Nic co niezgodne z prawem tu się nie dzieje. A że są ofiary? Każda rewolucja.....
odpowiedz   •   oceń :  
~tomaszek, 14:35 08-09-2020,   80%
@~Men czasami rewolucja zjada własne dzieci...
odpowiedz   •   oceń :  
~500+, 15:18 08-09-2020,   28%
@~tomaszek Rewolucja: likwidacja gimnazjów i powrót do 8klasowego systemu.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 16:02 08-09-2020,   64%
@~500+ Po co była rewolucja z wprowadzeniem gimnazjów? Czasami rewolucja zjada własne dzieci.
odpowiedz   •   oceń :  
~Eee, 17:45 08-09-2020,   17%
@~tępiciel lemingów A jedną i drugą rewolucję przeprowadzili ci sami przywódcy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Rodzic, 17:41 08-09-2020,   72%
W takim razie może jak już pani jest na tym stanowisku to się zajmie dyrektorem pewnego przedszkola bo tam niekompetentność jest niesamowita ....
odpowiedz   •   oceń :  
~Jdrtafag, 18:16 08-09-2020,   86%
@~Rodzic Oj tak chyba nawet wiem o które chodzi .. atmosfera tragiczna .. nic zrobić nie umie nic a nic i nawet nie umie rozmawiać z rodzicem jak i z nauczycielami bo oczywiście ona nic a nic nie umie i nie rozumie.. pracowników traktuje tragicznie ... Widziałam taką sytuacje gdzie pani dyrektor daje pani woźnej szklankę i talerzyk żeby jej umyła bo ona ma dwie lewe ręce.. a co to woźna jest jej służąco od kiedy? ... Na rękach te panie powinna nosić że z nią wytrzymują .. i ten smród potu ... Fuu i ona reprezentuje przedszkole porażka!!??
odpowiedz   •   oceń :  
~Qiop, 18:20 08-09-2020,   84%
@~Jdrtafag Hahaha hahaha oj tak hahaha nawet już wiem który to dyrektor  
odpowiedz   •   oceń :  
~O, 18:46 08-09-2020,   75%
@~Qiop Czy to na Prądzyńskiego?
odpowiedz   •   oceń :  
~Koko, 21:43 08-09-2020,   100%
@~O Chyba tak ..
odpowiedz   •   oceń :  
~Uczyciel, 18:59 08-09-2020,   60%
Ten wieloryb to wice prezydent??? Co to jest co to jest się pytam.  
odpowiedz   •   oceń :  
~biuro podróży, 20:12 08-09-2020,   67%
Mam nadzieję, że po 24 września  rozpocznie się  pakowanie walizek tej kompromitującej władzy.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Rodzic, 08:20 09-09-2020,   -
W Przedszkolu nr 7 zabrali logopedię!!! To ma być dobro dzieci????  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 4311