eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, KIEDYŚ TO BYŁO

Niedziela Palmowa w Łysych: Tak było przed laty. Kurpie odwiedził m.in. prezydent RP z małżonką czy Miss Polski [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 9740
zdjecie 9740
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9740

Na Kurpiach najważniejszym z wydarzeń w okresie Wielkiejnocy od lat jest festiwal regionalny w Łysych. Niedziela Palmowa ściągała w nasz region wielotysięczne tłumy. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że tradycyjna barwna procesja nie mogła się w tym roku odbyć. Ale warto przypomnieć sobie, jak to było przed laty. Wśród gości odwiedzających Kurpie znalazł się m.in. ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Miss Polski - Ewa Mielnicka.

Niedziela Palmowa w Łysych to jedno z najbarwniejszych wydarzeń w naszym regionie. Głównie za sprawą mieniących się w różnych kolorach, pięknych palm wielkanocnych, które na mający ponad 50-letnią tradycję konkurs przygotowują mieszkańcy Kurpiowszczyzny. Tradycją święta jest także procesja wiernych z kolorowymi palmami – w tym także tymi zgłoszonymi na konkurs – z zabytkowej świątyni w Łysych do kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata.

Niedzieli Palmowej w Łysych towarzyszy także kiermasz wyrobów regionalnych oraz festiwal folklorystyczny.

Na przestrzeni lat w wydarzeniu tym uczestniczyły setki tysięcy osób, również z najdalszych zakątków Polski. W 2014 roku w uroczystościach z okazji Niedzieli Palmowej w Łysych wziął także udział ówczesny prezydent RP – Bronisław Komorowski wraz z pierwszą damą. Rok później organizatorzy zaprosili pochodzącą z Łysych Miss Polski z 2014 roku - Ewę Mielnicką.

Niestety dziś – w dobie pandemii koronawirusa, gdy m.in. takie wydarzenia jak w Łysych musiały zostać odwołane, możemy tylko powspominać, jak to kiedyś było. Zobaczcie nasze archiwalne nagrania wideo oraz fotoreportaże.

Niedziela Palmowa w Łysych - archiwum zdjęć

Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :
Materiał filmowy 3 :
Materiał filmowy 4 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×