eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nielegalne przekraczanie granicy. Białorusin stanie przed sądem w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 9119
zdjecie 9119
REKLAMA

"Do sądu trafił akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce przeciwko obywatelowi Białorusi, na którym ciąży 28 zarzutów karnych, dotyczących organizowania nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu przekraczania granicy RP wbrew przepisom. Wobec mężczyzny od maja 2023 roku stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania" - poinformowała Straż Graniczna.

Nielegalny proceder

Do zatrzymania 46-letniego obywatela Białorusi doszło w maju 2023 roku na terenie Warszawy. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli 3 telefony komórkowe i 4 aktywne karty SIM, które stanowią dowód w sprawie i służyły do przestępczej działalności mężczyzny.

Początek sprawy był związany z zatrzymaniem 3 cudzoziemców - obywateli Syrii, przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w październiku 2022 roku na terenie woj. mazowieckiego w momencie transportu ze wschodniej granicy do Niemiec. W ręce funkcjonariuszy wpadł także kierowca samochodu 38-letni Azer, który na zlecenie obywatela Białorusi dokonał nielegalnego przewozu obywateli Syrii. Pasażerowie samochodu – obywatele Syrii - za popełnienie przestępstwo określone w art. 264 § 2 kk. dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby. Z kolei azerski kierowca spędził w tymczasowym areszcie prawie 9 miesięcy, po tym jak przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Następnie został wydalony z terytorium RP z zakazem wjazdu do Polski i strefy Schengen na okres 5 lat.

Białorusin stanie przed sądem w Ostrołęce

- W toku całego postępowania udało się zebrać obszerny materiał dowodowy, który potwierdził winę podejrzanego, tym samym doprowadzając do przedstawienia mu 28 zarzutów z art. 264 § 3 kk., tj. organizowania nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk.) - informuje rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Dagmara Bielec.

W marcu br. prokurator nadzorujący śledztwo z Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Ostrołęce wobec mężczyzny. Obywatel Białorusi przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zgodnie z kodeksem karnym za tego typu przestępstwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×