eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wielkie serce Ostrołęki. Tak pomogliśmy Ukrainie

REKLAMA
zdjecie 7679
REKLAMA
zdjecie 7679

Miasto Ostrołęka od początku wojny na Ukrainie włącza się aktywnie w pomoc napadniętemu narodowi. Serce rośnie, gdy patrzy się na raport z podjętych działań. Reakcja była natychmiastowa, a w Ostrołęce schronienie znalazło wielu obywateli Ukrainy.

Błyskawiczna reakcja miasta

W związku z barbarzyńską agresją Rosji na Ukrainę 3 marca 2022 r. zwołano Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Tematem posiedzenia było zapewnienie tymczasowego zakwaterowania i pomocy socjalnej dla uchodźców z terenu Ukrainy oraz przeznaczenia 100 tysięcy złotych z rezerwy kryzysowej na zakup podstawowych materiałów pierwszej potrzeby i wyżywienia dla obywateli Ukrainy.

W pierwszych dniach Miasto Ostrołęka przyjęło 250 osób z Ukrainy uciekających przed wojną. Zatrudniono dwie osoby posługujące się językiem ukraińskim do pomocy w kontaktach urzędników z uchodźcami, oraz mieszkańcami miasta. Na placu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta zorganizowano zbiórkę żywności oraz artykułów higieny osobistej. W organizację zbiórki byli zaangażowani pracownicy urzędu miasta, radni, druhowie OSP oraz mieszkańcy Ostrołęki.

- Zebrane dary, w ilości około trzech ton zawieziono do przygranicznych punktów recepcyjnych oraz przekazano na granicę po stronie ukraińskiej, gdzie w kilkukilometrowej kolejce na przekroczenie granicy, w minusowej temperaturze, oczekiwało kilka tysięcy ludzi, bez dostępu do wody, jedzenia, toalety itp. - wskazano w raporcie.

Zorganizowano pomoc w transporcie uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej, z przygranicznych punktów recepcyjnych oraz warszawskich punktów zbiorowego zakwaterowania do Miasta Ostrołęki. Miasto utworzyło oraz wyposażyło w niezbędne artykuły 5 punktów zbiorowego zakwaterowania na terenie miasta Ostrołęki, w których w ciągu doby można było zakwaterować około 120 osób.

  • Internat ZSZ Nr 2 w Ostrołęce , ul. Czwartaków 4;
  • Placówka Pieczy Zastępczej „ Korczakówka”, ul. Poznańska 34/36;
  • Dom Pomocy Społecznej, ul. Rolna 27;
  • Hostel Fortis, ul. W. Witosa 1;
  • Multimedialne Centrum Natura, ul. Natury 7,

W każdym z tych punktów w pierwszej kolejności uchodźcy mogli wziąć prysznic, zjeść gorący posiłek i odpocząć. W każdym z nich zorganizowana była kuchnia, w której na bieżąco mogli przygotować samodzielnie jedzenie, dodatkowo było im udostępnione pomieszczenie, w którym mogą wybrać niezbędne produkty higieny osobistej (m. innymi szampony, leki i inne potrzebne rzeczy pochodzące ze zbiórek), a także mini świetlica.

Ukraińcy w Ostrołęce poczuli się bezpiecznie

W początkowej fazie napływu uchodźców z Ukrainy do Polski, Urząd Miasta pomógł w znalezieniu schronienia ponad 600 osobom z Ukrainy. Pracownicy Wydziału spisywali dane wszystkich przyjętych osób, wypełniali odpowiednią ankietę na podstawie której wiedzieliśmy skąd uchodźcy przyjechali, ile mają lat, czy wymagają pomocy medycznej lub psychologa, a także jakie są ich inne niezbędne potrzeby.

Wydział BZK utworzył specjalny rejestr, w którym umieszczane były dane kontaktowe osób, deklarujących chęć udzielenia pomocy sąsiadom z Ukrainy. Pracownicy Wydziału BZK wraz z pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie dokonali weryfikacji tych zgłoszeń i następnie, po pozytywnej weryfikacji, relokowano rodziny ukraińskie do prywatnych lokali mieszkańców Ostrołęki, którzy zaoferowali swoją pomoc. Taką formę pomocy uchodźcom z Ukrainy zaoferowało 140 ostrołęckich rodzin.

Od marca 2022 roku przyjęto 591 wniosków o świadczenia pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, z czego 541 rozpatrzono pozytywniei wypłacono łączną kwotę 2 928 880,00 zł z dotacji przyznanej przez Wojewodę Mazowieckiego.

Pomoc miastom partnerskim

Miasto Ostrołęka udzieliło pomocy humanitarnej trzem miastom partnerskim z Ukrainy. Do miasta Pryluki, zostały dostarczone produkty żywnościowe oraz inne artykuły higieniczne niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb dla mieszkańców tego miasta na kwotę około 50.000 zł z budżetu miasta.

Dla miasta Izjaslav zakupiono środki medyczne w tym, bandaże, opatrunki, igły itp. również na kwotę około 50.000 zł z budżetu miasta. Tym samym transportem przekazane były łóżka szpitalne oraz inny sprzęt medyczny, podarowane przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Dla miasta Sokal, zakupiono agregaty prądotwórcze na kwotę około 50.000 zł z budżetu miasta. Agregaty zostały przekazane przedstawicielom miasta Sokal, podczas ich wizyty w Ostrołęce.

Wciąż solidarni z Ukrainą

Pod względem otwartości serca dla Ukrainy nic się w Ostrołęce nie zmieniło: wciąż pokazujemy swoją solidarność z napadniętym narodem, co pokazują m.in. ostatnie akcje charytatywne w celu pomocy osobom dotkniętym powodzią po wysadzeniu tamy. 

Transporty z pomocą wyruszają na Ukrainę. - Dzięki Waszej hojności i wspólnym wysiłkom udało nam się zgromadzić znaczną ilość żywności i wody. Jesteście niesamowici. Dziękujemy za to, że razem jesteśmy silniejsi - informuje Miasto Ostrołęka.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×