zdjecie 3243
zdjecie 3243
2021-04-23T12:19:28+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NA SYGNALE

Nowa metoda oszustów. Wykorzystują ludzką tragedię i grę na emocjach!

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
1
2

"01:26 widać jego twarz!" - to początek wiadomości, która ostatnio zaczęła krążyć w sieci. Dotyczy dramatycznego apelu o pomoc w ujęciu sprawcy uprowadzenia dziecka lub kobiety. Widząc taką wiadomość mamy w odruchu chęć niesienia pomocy. Policja ostrzega - to nowa metoda oszustów. Możemy stracić mnóstwo pieniędzy.

 W popularnym internetowym komunikatorze i w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja następującej treści: 

01:26 widać jego twarz! Może go gdzieś widzieliście? Rodzina poszkodowanej oferuje nagrodę pieniężną za wszelkie informacje o sprawcy! Policja apeluje o udostępnianie".

 Nie klikajmy w nią! To pułapka zastawiona przez oszustów. 

Okazuje się, że aby obejrzeć tajemnicze nagranie, trzeba wpisać login i hasło do swojego konta. Wówczas tracimy nad nim kontrolę. W tej sytuacji oszuści, podszywając się pod nas, mogą wyłudzać pieniądze od naszych znajomych.

 - informuje podkomisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

 Konta na portalach społecznościowych są bardzo popularnym środkiem komunikacji. Za ich pomocą utrzymujemy znajomości lub nawiązujemy nowe. Wykazujemy przy tym dużo zaufania. Dlatego nasze konta na portalach - tak jak nasze dane wrażliwe - powinniśmy szczególnie chronić. Znane są metody wyłudzania pieniędzy od znajomych właśnie za pośrednictwem portali społecznościowych. Oszuści mogą również wchodzić w posiadanie naszych danych osobowych. 

Jak działa mechanizm oszustwa? 

 Ostatnio na jednym z takich portali pojawił się post, w którym autor wzywa do rozpoznania sprawcy przestępstwa. Po kliknięciu jesteśmy przekierowani na fałszywą stronę portalu informacyjnego. Pierwszą wątpliwość powinien wzbudzić nieautentyczny link na pasku adresu strony internetowej. Opublikowany film ma ujawniać wizerunek sprawcy przestępstwa. Jednak aby go obejrzeć, trzeba podać login i hasło do swojego konta. Wówczas w ich posiadanie mogą wejść oszuści. 

Problemów można uniknąć. Podpowiadamy jak.

 Zapamiętaj! Nie należy podawać dalej takich postów, klikać w publikowane tam linki ani nie logować się na żadne konta za ich pośrednictwem. Wzbudzić naszą czujność powinno również to, że na stronie takiej nie możemy wejść w inne zakładki czy też informacje – strona ta nie jest interaktywna.

 Oszuści często podszywają się pod instytucje zaufania publicznego. Zawsze wcześniej weryfikujmy wiarygodność takich informacji. Doczytajmy w innych źródłach, sprawdźmy na oficjalnych stronach i portalach.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×