zdjecie 9942
zdjecie 9942
zdjecie 9942
zdjecie 9942
2021-04-23T08:42:17+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, NA SYGNALE

Fałszywy policjant ponownie zaatakował w naszym regionie

REKLAMA
REKLAMA
0
1
1

Oszust podający się za policjanta próbował wczoraj wyłudzić pieniądze od jednej z mieszkanek gminy Rzekuń. Jak nie dać się wciągnąć w taką pułapkę?

 W czwartkowe popołudnie do jednej z mieszkanek gminy Rzekuń zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. W trakcie rozmowy z kobietą fałszywy policjant próbował wyciągnąć od niej informacje dotyczące jej konta bankowego. Na szczęście kobieta w porę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i zakończyła rozmowę.

 Nie zawsze jednak tego typu sytuacje mają szczęśliwy finał. Czasem to oszuści triumfują „czyszcząc” konta swoich ofiar ze wszystkich oszczędności. 

Jak nie dać się wciągnąć w sidła zastawiane przez oszustów?

 

 Pamiętajmy, że dane do naszych rachunków bankowych są danymi wrażliwymi i nikomu nie możemy ich udostępniać.

 Pamiętajmy też, że prawdziwy policjant nie ma prawa od nas żądać informacji do kont bankowych, ani przekazania gotówki. Jeżeli to robi to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy wezwać prawdziwych policjantów.

 Oszuści cały czas wywierają na seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu. W dalszym ciągu oszuści posługują się metodą na tzw. „wnuczka”. Przestępcy w rozmowie telefonicznej przedstawiają się za członka naszej rodziny i pod pretekstem nagłej sytuacji życiowej np. wypadku, lub choroby proszą nas o przekazanie pieniędzy.

 Oczywiście po odbiór gotówki wysyłają swojego kolegę. Pamiętajmy, żeby po otrzymaniu takiego telefonu nie wpadać w panikę i zachować spokój. Skontaktujmy się po wcześniejszym rozłączeniu rozmowy z członkami naszej rodziny, ale nie pod ten numer, który przekazuje nam osoba dzwoniąca, ale pod ten, który mamy zapisany od wielu lat.

 Przestępcy celowo wymuszają na nas presję czasu, ale my nie możemy się jej poddać. Zdzwońmy się z członkami rodziny i wyjaśnijmy dokładanie sprawę. Poinformujmy córkę, czy syna o otrzymaniu takiego telefonu, poprośmy ich o przyjechanie do naszego domu i sprawdzenie takiej sytuacji. Nie przekazujmy nigdy gotówki obcym osobom, ani też nie wskazujmy im miejsca jej przechowywania oraz jej kwoty.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×