zdjecie 5160
zdjecie 5160
2021-01-03T12:10:11+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nowatorski zabieg! Lekarze WUM pomogli ciężarnej pacjentce z naszego regionu

REKLAMA
fot. WUMfot. WUM
REKLAMA
1
0
28

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy wszczepili stymulator serca pacjentce w ciąży. O tej nowatorskiej operacji dowiedzieliśmy się więcej z dzisiejszego "Pytania na Śniadanie" w TVP. Okazało się, że pacjentką była pani Paulina Skrzecz - mieszkanka powiatu ostrołęckiego.

- Od 5 lat traciłam przytomność, zdarzało się to 3-4 razy do roku. Były konsultacje kardiologiczne, pojawiały się oznaki arytmii, aż dr Olszewska z Ostrołęki przekazała mnie do szpitala WUM w Warszawie - powiedziała pani Paulina. 

W stolicy sprawy potoczyły się błyskawicznie. 

28-letnia pacjentka została pierwotnie przyjęta w 13. tygodniu ciąży z powodu nawracających omdleń o nieustalonej przyczynie. U chorej wszczepiono wówczas podskórny rejestrator rytmu serca (ILR), który pozwala na ciągły zapis pracy serca oraz wykrycie arytmii nawet przez kilka lat. Zabieg ten nie wymaga zastosowania promieniowania X, a po jego wykonaniu pacjentka była pod nadzorem zespołu Pracowni Kontroli i Telemonitoringu Urządzeń Wszczepialnych Serca. Było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii telemedycznej pozwalającej na zdalną transmisję z wszczepionego urządzenia do szpitala, gdzie członkowie zespołu medycznego uzyskiwali raporty na temat pracy serca pacjentki. Z uwagi na wykryte zaburzenia pracy serca stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia matki i płodu zakwalifikowano pacjentkę do pilnego zabiegu wszczepienia stymulatora serca. Ciąża wymagała ograniczenia stosowania promieniowania rentgenowskiego i wyboru odmiennej metody lokalizacji wprowadzanych do serca elementów układu stymulującego serce. Na zaplanowane postępowanie uzyskano zgodę Komisji Bioetycznej WUM (przewodnicząca prof. Magdalena Kuźma - Kozakiewicz)
 
- relacjonuje Warszawski Uniwersytet Medyczny.
 
Jak informuje WUM, specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego wszczepili kobiecie ciężarnej, stymulator serca z zastosowaniem systemu elektroanatomicznego do nawigacji śródzabiegowej.
 
- Jest to zmiana w stosunku do standardowej techniki zabiegowej, w której operator do określenia położenia cewników i elektrod wewnątrznaczyniowych używa promieniowania rentgenowskiego. Z uwagi na to, że pacjentka poddawana zabiegowi była w 18. tygodniu ciąży, zaś promieniowanie rentgenowskie może mieć szkodliwe działanie na rozwijający się płód, podjęto decyzję o zastosowaniu tej nowatorskiej metody - poinformowano w komunikacie. 

Zabieg przeprowadził zespół w składzie: prof. Marcin Grabowski, dr n. med. Piotr Lodziński, dr Jakub Kosma Rokicki, mgr Małgorzata Kotowicz, mgr Dorota Świątek, mgr Dorota Dużyńska i mgr Elżbieta Świętoń.

Jak wyglądał zabieg z punktu widzenia pacjentki?

Skupiałam się na tym, że mam pod sercem synka i dwójkę wspaniałych dzieci w domu. Wszystko słyszałam, troszeczkę bolało, ale dało się wytrzymać. Teraz się czuję bardzo dobrze, przede wszystkim bezpiecznie. Nie chodzą mi po głowie myśli, że mogę upaść i nie wstać. Nie czuję już zagrożenia - powiedziała pani Paulina w dzisiejszym "Pytaniu na Śniadanie". Nagranie z jej udziałem można zobaczyć tutaj.

REKLAMA
zdjecie 5160
Więcej o: WUM

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×