eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nowe fakty w sprawie referendum w gminie Rzekuń

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Wczoraj informowaliśmy o tym, że 19 lutego mieszkańcy gminy Rzekuń zagłosują w referendum za lub przeciw przyłączenia części terenu gminy do Ostrołęki. Okazuje się jednak, że choć uchwała w tej sprawie została opublikowana, to referendum... może nie dojść do skutku. Dlaczego?

Dziś z naszą redakcją skontaktował się wójt gminy Rzekuń Stanisław Godzina, informując o obecnym stanie prawnym uchwały. Choć w publikacji zamieszczonej na stronie urzędu wojewódzkiego wpisano powierzenie wykonania uchwały wójtowi, co wskazywałoby na finał tej sprawy, to uchwała trafiła jeszcze do nadzoru prawnego, który może ją odrzucić. Finalnym terminem podjęcia decyzji jest 2 lutego. Naszym czytelnikom jesteśmy więc winni poprawkę do wczorajszej informacji.

Wojewoda jako wydawca Dziennika Urzędowego Województwa Mazowieckiego (zgodnie z Ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych) jest zobowiązany do jej publikacji niezależnie od tego, czy jest ona zgodna z obowiązującym prawem czy nie.

- Uchwała Rady Gminy Rzekuń o przeprowadzeniu referendum wpłynęła do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego 3 stycznia br. Wojewoda ma 30 dni (do 2 lutego br.) na przeanalizowanie jej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Wojewoda wystąpił do Przewodniczącego Rady Gminy Rzekuń o przesłanie dokumentów, które mogą mieć wpływ na ocenę zgodności z prawem przyjęcia uchwały (protokół z sesji Rady Gminy, uzasadnienie do uchwały, informacja o dacie publikacji w dzienniku urzędowym województwa). Dokumenty dotychczas nie wpłynęły do urzędu wojewódzkiego - poinformował nas zespół prasowy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Tymczasem, w Ostrołęce trwają już konsultacje w sprawie przyłączenia sołectw Nowa Wieś Wschodnia, Ławy i Goworki do miasta. Dziś o godzinie 18.00 takie spotkanie konsultacyjne odbędzie się w Klubie Lokator OSM przy ul. Hallera.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×