2015-04-30T15:29:55+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowoczesne elektrobusy trafiły do MZK Ostrołęka [ZDJĘCIA, WIDEO]

REKLAMA
REKLAMA

W czwartek 30 kwietnia w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrołęce doszło do oficjalnego odbioru dwóch autobusów marki Solaris o napędzie elektrycznym. Nasze miasto stało się tym samym pierwszym w Polsce, które posiada na własność ekologiczne i niezwykle oszczędne pojazdy.

Elektrobusy jeździły już co prawda w Krakowie i Warszawie, lecz są to wciąż pojazdy testowe. Tamtejsze zakłady komunikacji nie zdecydowały jeszcze czy na stałe pozyskają do swojej bazy tego typu pojazdy. Ostrołęcki MZK jako pierwszy zdecydował się podpisać umowę z firmą Solaris i zakupił dwa niezwykle nowoczesne pojazdy. Ich pozyskanie nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo dobra współpraca MZK z Urzędem Miasta, o czym podkreślali dyrektor MZK Ostrołęka Ryszard Chrostowski oraz prezydent miasta Ostrołęki Janusz Kotowski.

- Firma Solaris fantastycznie się rozwija. To dla nas budujące, że jest to polska firma i że Polacy potrafią robić tak niezwykłe rzeczy - mówił Kotowski - Pierwsze autobusy elektryczne, które będą u nas funkcjonować to pojazdy ze wszech miar nowoczesne. Są ekologiczne, ekonomiczne i do tego oczywiście z wielkim szacunkiem dla osób niepełnosprawnych - komplementował prezydent miasta.

Kotowski podkreślił również fakt, że MZK jako spółka miejska stale się rozwija. Zakład w 2014 roku zdobył złotą statuetkę w kategorii transport podczas konkursu "Mazowiecka Firma Roku". Rok wcześniej Spółka MZK  została doceniona i otrzymała dwie statuetki: Rzetelni w Biznesie oraz Rzetelny Menadżer. Ostrołęka może być dumna z tego jak rozwija się zakład komunikacji, który do 2025 roku ma podpisaną umowę na świadczenie usług transportowych w mieście. Nie zawsze jednak było tak dobrze jak obecnie.

- Niektórzy z nas pamiętają jeszcze w jakim stanie był ostrołęcki MZK jako zakład budżetowy. Przekształcenie jej to była ważna decyzja, ale niełatwa. Załoga bała się wtedy tych nowych rzeczy - wspominał Janusz Kotowski - Dziś jesteśmy na dobrej drodze. Nie chodzi o to, żeby wszystko było za darmo, ale żeby dobrze funkcjonująca firma prowadziła udaną współpracę z miastem.

Po części oficjalnej nadszedł czas na zapoznanie się z nowymi autobusami Solaris Urbino 8.9. Dyrektor Ryszard Chrostowski z wielkim entuzjazmem opowiadał o możliwościach technicznych nowych pojazdów. Jak zapewnił, są one przystosowane do jednorazowego wykonania kursów o długości 160 kilometrów. Następnie muszą zostać podłączone do ładowania w stacji, która zamontowana została na parkingu przy siedzibie MZK.

- W najbliższym czasie prowadzić będziemy promocję tych autobusów - mówił Chrostowski - Będą one jeździć m.in. do szkół, zakładów pracy. Oczywiście wykorzystywane one będą na wszystkich liniach. Przyszłość komunikacji w wielkiej mierze polegała będzie na ekologii i ochronie środowiska, a prezentowane autobusy są ciche i bezemisyjne.

W otwarciu, oprócz prezydenta miasta i dyrektora MZK w Ostrołęce, wzięli również udział miejscy radni na czele z przewodniczącym Jerzym Grabowskim, uczniowie jednej z ostrołęckich szkół a także Krzysztof Musiał - Dyrektor Sprzedaży Regionu Północno-Centralnego firmy Solaris. Po zakończonym odbiorze wszyscy udali się w pierwszą przejażdżkę nowymi autobusami.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 : Pierwszy kurs elektrobusu MZK kończy bieg w siedzibie firmy:
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×