eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowoczesny sprzęt trafi do ostrołęckich szkół. Miasto podpisało umowy na miliony złotych!

REKLAMA
zdjecie 7237
REKLAMA
zdjecie 7237
Posłuchaj

28 stycznia miasto Ostrołęka podpisało z Ministrem Cyfryzacji dwie umowy, dzięki którym 15 lokalnych szkół otrzyma za darmo zaawansowane pakiety technologiczne. Całość inwestycji opiewa na blisko 2 miliardy złotych i jest finansowana z unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Warsztaty 3D i elektronika w szkołach średnich

W ramach pierwszej części projektu do 8 szkół średnich oraz ośrodka specjalnego trafią Laboratoria STEM. Wyposażenie jest bardzo szczegółowe i obejmuje:

  • Pracownie Projektowania (8 zestawów): każda szkoła dostanie 12 laptopów, drukarkę 3D, skaner 3D oraz ploter laserowy z pochłaniaczem oparów.
  • Nauka elektroniki: uczniowie będą pracować na zestawach z mikrokontrolerami i setkach drobnych części, takich jak czujniki ruchu, światła i temperatury, diody LED, tranzystory czy rezystory.
  • Narzędzia i serwis: do pracowni trafią stacje lutownicze, mikroskopy cyfrowe, a nawet profesjonalne narzędzia - szczypce, pęsety i ściągacze izolacji.
  • Pracownie Przyrodnicze (2 zestawy): Znajdą się w nich laptopy, tablety oraz gogle VR do nauki w wirtualnej rzeczywistości, a także czujniki do badania pH wody, stężenia tlenu czy ciśnienia atmosferycznego.

Wszystkie te sale zostaną wyposażone w duże, 75-calowe monitory interaktywne oraz pełne zestawy BHP (okulary i maseczki ochronne).

Sztuczna Inteligencja w podstawówkach i liceach

Druga umowa przewiduje stworzenie 19 Laboratoriów Sztucznej Inteligencji (AI). Zestawy te trafią do szerokiego grona placówek.

Każde takie laboratorium to:

  • 16 nowoczesnych laptopów,
  • specjalna jednostka centralna do obliczeń AI wraz z zasilaczem awaryjnym,
  • mobilna szafka, która pozwala bezpiecznie przechowywać i ładować sprzęt,
  • monitor interaktywny oraz kamery HD ze statywami do prowadzenia zajęć.

Do których szkół trafi sprzęt?

Pracownie STEM otrzymają:

  • I, II oraz III Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespoły Szkół Zawodowych nr 1, 2, 3 i 4,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Laboratoria Sztucznej Inteligencji (AI) trafią do:

  • Wszystkich powyższych szkół (Licea, ZSZ i Ośrodek Specjalny),
  • Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3, 4, 5, 6 oraz 10.

Dzięki temu wsparciu ostrołęccy uczniowie zyskają dostęp do sprzętu, który do tej pory był spotykany głównie na uczelniach technicznych lub w nowoczesnych firmach technologicznych.

Łączna kwota dofinansowania z Unii Europejskiej na ten cel to 1 949 100 000,00 zł.

 

Źródło: eOstroleka.pl/Miasto Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Zaloguj się, by komentować
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2026
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29 dk30  1  2  3  4  5
×