eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowy pododdział policji w Ostrołęce! Będą strzec porządku publicznego

REKLAMA
zdjecie 94
zdjecie 94
fot. Policja Mazowszefot. Policja Mazowsze
REKLAMA

Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, na Mazowszu powstała nowa jednostka organizacyjna czyli Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Ostrołęce. Czym będzie się zajmował?

- Utworzenie SPPP w Ostrołęce, a więc w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, pozwoli na sprawniejsze i bardziej efektywne wykorzystanie sił i zagwarantuje właściwą realizację zadań oddziałów zwartych podległych Komendantowi Wojewódzkiemu Policji zs. w Radomiu - czytamy w komunikacie mazowieckiej policji.

W SPPP w Ostrołęce służbę pełnić będzie 120 policjantów. Miejscem pełnienia służby części policjantów z ostrołęckiego SPPP-u będą Siedlce. Dowódcą SPPP w Ostrołęce został nadkom. Jacek Nowakowski, dotychczasowy zastępca dowódcy OPP w Płocku.

Czym zajmie się Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Ostrołęce?

Oddziały Prewencji Policji/Samodzielne Pododdziały Prewencji Policji są wyodrębnionymi jednostkami specjalistycznymi tworzonymi na podstawie decyzji Komendanta Głównego Policji. W składzie Policji w chwili obecnej funkcjonuje 22 jednostki tego typu (16 Oddziałów Prewencji Policji oraz 6 Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji). OPP/SPPP znajdują się w strukturach Komend Wojewódzkich Policji i kierowane są do służby prewencyjnej jako wsparcie jednostek terenowych to jest Komend Powiatowych/Miejskich Policji. Stanowią również odwód Komendanta Głównego Policji do ewentualnego działania na terenie kraju. Specjalizacja tego typu jednostek polega na tym, iż policjanci są szkoleni i przygotowywani do prowadzenia działań zespołowych w sytuacjach użycia większych sił policyjnych.

Do głównych zadań OPP/SPPP należą: wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem akcji/operacji policyjnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, udział w działaniach pościgowo-blokadowych za niebezpiecznym przestępcą, ochrona porządku publicznego w czasie konstytucyjnie określonych stanów nadzwyczajnych, katastrof naturalnych i awarii technicznych, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas pobytu przedstawicieli obcych państw, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas legalnych zgromadzeń publicznych oraz w czasie imprez masowych i protestów społecznych, przywracanie porządku publicznego w przypadkach zbiorowego naruszenia prawa, wspieranie jednostek Policji w działaniach patrolowych oraz patrolowo-interwencyjnych. Obecnie służbę w Oddziałach Prewencji pełni w całym kraju ponad 8000 policjantów.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×