2018-02-28T18:32:08+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

O Kazimierzu Pułaskim i Konfederacji Barskiej na uroczystej sesji Rady Powiatu w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
2
2

Ciekawą konferencją z prelekcjami znakomitych wykładowców – dr Macieja Kordasa oraz Karola Kucharskiego, samorząd Powiatu Ostrołęckiego uczcił przypadającą w tym roku 250. rocznicę Konfederacji Barskiej. Konferencja była jednym z głównych punktów uroczystej sesji Rady Powiatu, która dziś odbyła się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Uroczyste posiedzenie samorządu powiatowego poprzedziła msza święta w kościele farnym. Podczas nabożeństwa homilię wygłosił ojciec Grzegorz Andrzej Malec, Sekretarz Prowincji  i Radny Prowincjonalny Kurii Warszawskiej Zakonu Karmelitów Bosych. Uczestnicy eucharystii usłyszeli także pieśń konfederatów w wykonaniu Chóru z Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrołęce.

Dalsza część uroczystości odbywała się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Na wstępie głos zabrał Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, wprowadzając uczestników konferencji w temat związany z obchodami rocznicowymi Konfederacji Barskiej oraz samym zrywem niepodległościowym jako istotną częścią drogi do odzyskania przez Polskę wolności.

Z ciekawymi wykładami wystąpili dziś także: dr Maciej Kordas oraz Karol Kucharski. Pierwszy z prelegentów wygłosił referat zatytułowany: „Kazimierz Pułaski i konfederaci barscy pod Jasną Górą na obrazie Juliusza Kossaka” zaś drugi w wykładowców zaprezentował swój swój referat pt. „Na piedestale. Konteksty pielęgnowania pamięci o Kazimierzu Pułaskim na przykładzie poświęconych Mu pomników”.

Jako dopełnienie uroczystości przed uczestnikami konferencji zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrołęce. Po krótkiej przerwie na salę obrad wrócili już sami radni, którzy zajęli się dwoma merytorycznymi punktami z zaplanowanego porządku obrad. Chodzi tu o przystąpieniu powiatu ostrołęckiego do programu realizowanego pod nazwą „Stop wykluczeniu w ramach RPO WM 2014 – 2020” oraz o zmianach w programie inwestycyjnym dla  dla Miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego w zakresie zadań przewidzianych do realizacji na terenie Powiatu Ostrołęckiego. Obie uchwały zostały jednogłośnie przyjęte przez radnych i tym samym porządek obrad uroczystej sesji z okazji 250. rocznicy Konfederacji Barskiej został wyczerpany.

Obchodom rocznicowym towarzyszy wystawa poświęcona Kazimierzowi Pułaskiemu i Konfederacji Barskiej. Można ją obejrzeć w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce od 28 lutego do 9 marca.Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~oli, 19:16 28-02-2018,   -
szkoda ,że takie spotkania są tylko dla urzędników,w takim czasie wszyscy są również w pracy- każdy w swojej
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:20 01-03-2018,   -
Ale co ,,obchodzili,,?Chodziło przecież o przyznanie praw ludziom innej wiary, co w tym złego?Poniatowskiego poparł papież Klemens XIV wydając na tą okoliczność brewe.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1