2017-12-27T08:15:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Przasnysz obchodził swoje 590. „urodziny” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. ePrzasnysz.pl
REKLAMA
0
0
0

W czwartek, 21 grudnia odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Przasnysza na której zakończono obchody 590. rocznicy nadania praw miejskich. W uroczystości wziął udział Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski, a także organizator, czyli Waldemar Trochimiuk, burmistrz miasta Przasnysza wraz z radnymi miejskim, przedstawicielami różnych instytucji i organizacji.

Krzysztof Bieńkowski podziękował za zaproszenie oraz wspomniał o urokach miasta, którego jest mieszkańcem. Dodał, że obecnie często podróżuje po województwie i z czystym sumieniem może stwierdzić, że mieszkamy w pięknym i zadbanym mieście.

Burmistrz w trakcie uroczystości przypomniał, jak wyglądały wcześniejsze obchody rocznicowe oraz co się zmieniło w mieście, jakie inwestycje zostały wykonane.

- Zmieniła się przestrzeń publiczna miasta. Znacznie powiększyła się jego zurbanizowana część. Na północy, wschodzie i południu powstały nowe osiedla mieszkaniowe z estetyczną zabudową jednorodzinną i nowoczesną zabudową wielorodzinną. Z krajobrazu miasta zniknęły wreszcie drewniane budynki wielorodzinne, tzw. baraki. A ilość oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych, nie ma porównania z żadnym innym okresem od czasów transformacji ustrojowej. Wraz z mieszkaniowymi inwestycjami prywatnymi i publicznymi rozwinęła się w niespotykanym do tej pory tempie infrastruktura komunalna. Nowe osiedla powstały na terenach do niedawna użytkowanych rolniczo. Wyposażyliśmy je w infrastrukturę techniczną i nowe ulice zapewniające dostęp do istniejącej sieci drogowej. Ilość dróg publicznych w Przasnyszu w ostatniej dekadzie zwiększyła się o prawie 40%. Na ich urządzenie kupiliśmy ponad 20 ha gruntu. Większość dróg miejskich zyskała nowe nawierzchnie i infrastrukturę związaną z oświetleniem i odwodnieniem. Można więc powiedzieć, że ostatnia dekada historii miasta charakteryzowała się ogromnym zakresem i szybkim tempem nadrabiania zapóźnień infrastrukturalnych. Zmiany widać nie tylko na nowych osiedlach mieszkaniowych, widać je również w starej, historycznej części miasta. Nasz poczciwy Ratusz doczekał się wreszcie gruntownej rewaloryzacji, uporządkowaliśmy przestrzeń publiczną rynku. Wymieniliśmy oświetlenie i po raz pierwszy w naszym mieście wykonaliśmy iluminacje zabytkowych obiektów. Przebudowaliśmy most, parkingi, ulice i chodniki w historycznym układzie urbanistycznym. Jego cenne i dobrze zachowane założenie przestrzenne, kształtowane od XIII wieku, chronimy jako materialny zasób naszego dziedzictwa kulturowego. Obszar, w obrębie którego koncentruje się gros najcenniejszych i najstarszych obiektów, znowu zaczął pełnić funkcje reprezentacyjne miasta. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że zmiany wizerunkowej tej części miasta, dokonaliśmy wspólnie z naszymi mieszkańcami. W realizację zapoczątkowanego przez samorząd programu rewitalizacji przestrzennej włączyli się przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prywatne. Ze środków prywatnych wybudowano, wyremontowano lub odnowiono elewacje w 30 budynkach posadowionych wokół rynku. Bez wspólnego wysiłku i zaangażowania finansowego, ten trudny i kosztowny etap rewitalizacji przestrzennej starego miasta, nie powiódł by się – mówił.

W trakcie uroczystości rozdano wszystkim jej uczestnikom pamiątkowe medale i złożono podziękowania dla Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej.

Źródło: ePrzasnysz.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×