eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„O złotym i historii Niezłomnych” - piknik z elementami edukacji historycznej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 94
zdjecie 94
muzeum żołnierzy wyklętych w Osrołęcefot. Paweł Kuskowski (eOstroleka.pl)
REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim zaprosili dziś mieszkańców Ostrołęki i okolic na piknik rodzinny z elementami edukacji historycznej i prezentacją najnowszej monety kolekcjonerskiej poświęconej Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”.

Piknik zorganizowano na muzealnym dziedzińcu. Dla odwiedzających przygotowano moc atrakcji. Każdy z uczestników mógł dowiedzieć się jak prawidłowo rozpoznać zabezpieczenia stosowane w polskich banknotach. Można też było wcielić się w rolę “kasiarza” i spróbować złamać szyfr do kasy pancernej.

NBP przygotowało prezentację bankowozu i sprzętu wykorzystywanego przy konwojowaniu gotówki, wystawę banknotów wycofanych z obiegu oraz imitacje worków przesyłowych. Swoje wyposażenie wykorzystywane w codziennej służbie prezentowali także pracownicy Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz funkcjonariusze Zakładu Karnego w Przytułach Starych.

Muzeum otworzyło się na zwiedzających bezpłatnie udostępniając cyfrową strzelnicę. i możliwość zwiedzania wystaw.

Jednym z głównych punktów pikniku była prezentacja najnowszej monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”. Srebrne numizmaty z wizerunkiem twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego zostaną przekazane osobom zasłużonym dla podtrzymywania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Będzie je też można kupić.

Podczas pikniku zaplanowano też część artystyczną - koncert zespołu Pseudonim z Przasnysza prezentującego piosenki poświęcone żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×