2014-03-26T20:56:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Obchody Dni Kultury Kurpiowskiej w Przedszkolu Miejskim Nr 17 [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Centrum Edukacji Regionalnej przy Przedszkolu Miejskim Nr 17, w ramach obchodów Dni Kultury Kurpiowskiej, zorganizowało szereg spotkań kultywujących tradycje i zwyczaje ludowe.

W poniedziałkowy ranek (17.03.2014r) w progi przedszkola zawitał twórca ludowy, pan Andrzej Staśkiewicz. Cała społeczność „siedemnastki” miała możliwość  obejrzenia drewnianych instrumentów muzycznych ( flety, ligawki, skrzypce, lira korbowa) i posłuchania jakie wydają dźwięki. Chętni mogli spróbować swoich sił  i zagrać wspólnie z artystą. Zapał udzielił się także nauczycielkom, które nie omieszkały zaprezentować się przed dziecięcą publicznością.

We wtorek (18.03.2014r) przedszkolaki spotkały się z pracownikami Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wysłuchały informacji na temat obrzędów ludowych związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, następnie pod kierunkiem gości, uczyły się wicia palm. Okazało się to nie takie proste. Małe rączki nie zawsze radziły sobie ze skręcaniem bibuły. Niejednokrotnie potrzebna była pomoc dorosłych. Jednak dzięki wspólnym wysiłkom udało się!  Własnoręcznie wykonane palmy prezentowały się wspaniale.

Nie był to koniec niespodzianek, jakie tego dnia czekały na naszych podopiecznych . Po południu przedszkole odwiedziła twórczyni ludowa, pani Czesław Lewandowska. Opowiadała o tradycyjnych wypiekach kurpiowskich. Maluchy z zapartym tchem obserwowały jak  twórczyni wyrabia ciasto, którego głównymi składnikami była mąka i marchew. Po czym z wielkim zapałem przystąpiły do samodzielnego formowania ciasteczek. Zapach pieczonych fafernuchów unosił się  po całym budynku.  Gotowe, smakowały wybornie!

W środę (19.03.2014r) dzieci miały możliwość posłuchania gwary kurpiowskiej. Wszystko to za sprawą kolejnego gościa, Prezesa Związku Kurpi, pana Mirosława Grzyb. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały znanych wierszy: „Stefek Burczymucha” i „Leń” czytanych w dialekcie kurpiowskim. Dowiedziały się także, jak nazywają się podstawowe kolory i niektóre przedmioty . Zabawy  i śmiechu było przy tym co nie miara!

Kolejny dzień i kolejne niecodzienne spotkania. W czwartek (20.03.2014r) przedszkolaki podziwiały występy taneczne w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka” pod kierownictwem pani Aliny Chalińskiej i pana Jerzego Białobrzewskiego.

Poznaliśmy także tradycje  ludowe związane z nadejściem wiosny. Pani Czesława Kaczyńska  bardzo ciekawie opowiadała o zwyczaju topienia Marzanny i  Gaiku Maiku.  Starszaki wspólnie z twórczynią wykonały i własnoręcznie ozdobiły kukłę imitującą Panią Zimę, maluchy natomiast, zainspirowane opowieściami  zrobiły gaik maik. Nie zabrakło przyśpiewek i piosenek ludowych w wykonaniu pani Czesi.

Uwieńczeniem tygodniowych spotkań był teatrzyk „Witaj zielona wiosno!”,  w wykonaniu nauczycielek i rodzica z grupy „Krasnoludki”, pana Michała Olszewskiego w piątek (21.03.2014r).  W uroczystość aktywnie włączyła się Szkoła Muzyczna. Uczniowie zagrali na skrzypcach, gitarze, flecie poprzecznym i klarnetach utwory muzyki klasycznej. Zgodnie z tradycją, Marzannę powinniśmy utopić bądź spalić, ale bardzo dbamy o środowisko, dlatego zapakowaliśmy naszą zimową pannę i odesłaliśmy  w paczce za morze. Tym sposobem oficjalnie pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego przedsięwzięcia.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2