2018-03-02T12:09:57+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Myszyńcu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
4
1
3

Na placu Wolności w Myszyńcu przy pomniku ofiar represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oprócz apelu pamięci, salwy honorowej, nabożeństwa i złożenia wieńców na pomniku w myszynieckim RCKK oficjalnie otwarto wystawę przygotowaną przez MŻW w Ostrołęce.

Myszynieckie uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  rozpoczęły się pod pomnikiem ofiar represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego. Tu w obecności pocztów sztandarowych, członków grup rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych przedstawiciele samorządu Myszyńca oraz powiatu ostrołęckiego, złożyli kwiaty i wieńce. Wcześniej odczytano apel pamięci a po nim oddano salwę honorową.

Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Myszyńca, Bogdan Glinka, który mówił konieczności upamiętnienia ofiar zarówno walk z okresu I i II Wojny Światowej jak i późniejszych z komunistycznym okupantem. Wspomniał, 1 marca że Myszyniec włącza się właśnie w narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości uroczystościami upamiętniającymi Żołnierzy Wyklętych.

Także starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł w swoim krótkim wystąpieniu wspomniał o tej ważnej rocznicy wiążąc ją z obchodzoną 28 lutego rocznicą podpisania Konfederacji Barskiej.

- Co łączy ze sobą te oddalone od siebie w czasie o 180 lat wydarzenia. Tak konfederaci jak i Żołnierze Wyklęci, których tu dziś upamiętniamy, walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Konfederacja Barska, zawiązana w 1768 roku, była pierwszą próbą walki z Rosją o niepodległość, o suwerenność Polski i wiarę katolicką. Była to walka z tym samym wrogiem. Walka o zachowanie polskiej tożsamości, kultury, tradycji, wiary i języka – mówił podczas uroczystości Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki.

Kolejnym punktem w programie myszynieckich obchodów było nabożeństwo w bazylice w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz innych obrońców ojczyzny. Podczas mszy członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzież zaprezentowali część artystyczną z elementami montażu słowno-muzycznego.

Myszynieckim obchodom upamiętniającym żołnierzy podziemia niepodległościowego towarzyszyło oficjalne otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Ekspozycja zatytułowana „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami - historia walk zbrojnych i konspiracji niepodległościowej skierowanych przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz sowieckiemu i władzy komunistycznej w latach 1939-1953” odwiedzi w najbliższym czasie także inne miejscowości w regionie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~gosc, 13:38 02-03-2018,   40%
bardzo duzo zlego na naszym terenie ci zwani wykleci zrobili............zasluguje tylko Armia Krajowa......szybko obecna wladza zmienia historie...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:28 02-03-2018,   60%
@~gosc dobrze, że obecna  władza zmienia stalinowską historię.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc q, 18:37 03-03-2018,   40%
mojej rodzinie jeden z żw  groził że jeśli nie dostaną koni to rozstrzelają wszystkie córki  mojego dziadka uratowało tylko fakt ze konie były straży pożarnej ile warte jest życie dla żw  1kon 1 człowiek teraz jest na tablicy bohaterem dziwny kraj piszemy historie na ludziach tylko jakich i na czyją potrzebe
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1