zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
2018-03-02T12:09:57+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Myszyńcu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
4
1
3

Na placu Wolności w Myszyńcu przy pomniku ofiar represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oprócz apelu pamięci, salwy honorowej, nabożeństwa i złożenia wieńców na pomniku w myszynieckim RCKK oficjalnie otwarto wystawę przygotowaną przez MŻW w Ostrołęce.

Myszynieckie uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  rozpoczęły się pod pomnikiem ofiar represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego. Tu w obecności pocztów sztandarowych, członków grup rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych przedstawiciele samorządu Myszyńca oraz powiatu ostrołęckiego, złożyli kwiaty i wieńce. Wcześniej odczytano apel pamięci a po nim oddano salwę honorową.

Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Myszyńca, Bogdan Glinka, który mówił konieczności upamiętnienia ofiar zarówno walk z okresu I i II Wojny Światowej jak i późniejszych z komunistycznym okupantem. Wspomniał, 1 marca że Myszyniec włącza się właśnie w narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości uroczystościami upamiętniającymi Żołnierzy Wyklętych.

Także starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł w swoim krótkim wystąpieniu wspomniał o tej ważnej rocznicy wiążąc ją z obchodzoną 28 lutego rocznicą podpisania Konfederacji Barskiej.

- Co łączy ze sobą te oddalone od siebie w czasie o 180 lat wydarzenia. Tak konfederaci jak i Żołnierze Wyklęci, których tu dziś upamiętniamy, walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Konfederacja Barska, zawiązana w 1768 roku, była pierwszą próbą walki z Rosją o niepodległość, o suwerenność Polski i wiarę katolicką. Była to walka z tym samym wrogiem. Walka o zachowanie polskiej tożsamości, kultury, tradycji, wiary i języka – mówił podczas uroczystości Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki.

Kolejnym punktem w programie myszynieckich obchodów było nabożeństwo w bazylice w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz innych obrońców ojczyzny. Podczas mszy członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzież zaprezentowali część artystyczną z elementami montażu słowno-muzycznego.

Myszynieckim obchodom upamiętniającym żołnierzy podziemia niepodległościowego towarzyszyło oficjalne otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Ekspozycja zatytułowana „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami - historia walk zbrojnych i konspiracji niepodległościowej skierowanych przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz sowieckiemu i władzy komunistycznej w latach 1939-1953” odwiedzi w najbliższym czasie także inne miejscowości w regionie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×