zdjecie 9015
zdjecie 9015
2018-03-02T12:09:57+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Myszyńcu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
4
1
3

Na placu Wolności w Myszyńcu przy pomniku ofiar represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oprócz apelu pamięci, salwy honorowej, nabożeństwa i złożenia wieńców na pomniku w myszynieckim RCKK oficjalnie otwarto wystawę przygotowaną przez MŻW w Ostrołęce.

Myszynieckie uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  rozpoczęły się pod pomnikiem ofiar represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego. Tu w obecności pocztów sztandarowych, członków grup rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych przedstawiciele samorządu Myszyńca oraz powiatu ostrołęckiego, złożyli kwiaty i wieńce. Wcześniej odczytano apel pamięci a po nim oddano salwę honorową.

Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Myszyńca, Bogdan Glinka, który mówił konieczności upamiętnienia ofiar zarówno walk z okresu I i II Wojny Światowej jak i późniejszych z komunistycznym okupantem. Wspomniał, 1 marca że Myszyniec włącza się właśnie w narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości uroczystościami upamiętniającymi Żołnierzy Wyklętych.

Także starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł w swoim krótkim wystąpieniu wspomniał o tej ważnej rocznicy wiążąc ją z obchodzoną 28 lutego rocznicą podpisania Konfederacji Barskiej.

- Co łączy ze sobą te oddalone od siebie w czasie o 180 lat wydarzenia. Tak konfederaci jak i Żołnierze Wyklęci, których tu dziś upamiętniamy, walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Konfederacja Barska, zawiązana w 1768 roku, była pierwszą próbą walki z Rosją o niepodległość, o suwerenność Polski i wiarę katolicką. Była to walka z tym samym wrogiem. Walka o zachowanie polskiej tożsamości, kultury, tradycji, wiary i języka – mówił podczas uroczystości Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki.

Kolejnym punktem w programie myszynieckich obchodów było nabożeństwo w bazylice w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz innych obrońców ojczyzny. Podczas mszy członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzież zaprezentowali część artystyczną z elementami montażu słowno-muzycznego.

Myszynieckim obchodom upamiętniającym żołnierzy podziemia niepodległościowego towarzyszyło oficjalne otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Ekspozycja zatytułowana „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami - historia walk zbrojnych i konspiracji niepodległościowej skierowanych przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz sowieckiemu i władzy komunistycznej w latach 1939-1953” odwiedzi w najbliższym czasie także inne miejscowości w regionie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~gosc, 13:38 02-03-2018,   40%
bardzo duzo zlego na naszym terenie ci zwani wykleci zrobili............zasluguje tylko Armia Krajowa......szybko obecna wladza zmienia historie...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:28 02-03-2018,   60%
@~gosc dobrze, że obecna  władza zmienia stalinowską historię.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc q, 18:37 03-03-2018,   40%
mojej rodzinie jeden z żw  groził że jeśli nie dostaną koni to rozstrzelają wszystkie córki  mojego dziadka uratowało tylko fakt ze konie były straży pożarnej ile warte jest życie dla żw  1kon 1 człowiek teraz jest na tablicy bohaterem dziwny kraj piszemy historie na ludziach tylko jakich i na czyją potrzebe
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×