2018-03-01T14:02:32+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka rozpoczyna obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
4
3
3

Dziś, uroczystościami z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Ostrołęka rozpoczyna miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Punkt kulminacyjny obchodów rocznicowych stanowić będzie oficjalne otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata”.

Szczegółowy program uroczystości wpisujących się w miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowali dziś dziennikarzom przedstawiciele samorządu – prezydent Janusz Kotowski, wiceprezydent Grzegorz Płocha oraz przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski.

Cykl imprez i wydarzeń wpisanych w obchody rocznicowe rozpoczynają dzisiejsze uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kulminację zaś stanowić ma zaplanowane na 7 października oficjalne otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz koncert w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata”.

– To nie przypadek, że spotykamy się właśnie dziś, by powiedzieć, że choć Żołnierze Wyklęci są to ludzie, którzy walczyli w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, to ich dowódcy rozpoczynali walkę o Polskę często w latach pierwszej wojny światowej lub wojny z bolszewikami. Więc ich walka o Niepodległą Polskę sięgała właśnie rocznicy, którą świętujemy. Potem budowali przez dwadzieścia krótkich lat naszą Ojczyznę by znowu stanąć do walki z dwoma wrogami. A po zakończeniu wojny, po wydaniu nas w ręce sowieckie stają znowu w do walki o Niepodległą. Wydaję się że to oni są największym symbolem tego pragnienia Niepodległości, nie umniejszając znaczenia innych pokoleń. Stąd też w Ostrołęce szczególnie chcemy ich uhonorować, pamiętając, że w naszym regionie ogromne wsparcie i poświęcenie dla nich niosła ludność cywilna. I to właśnie stoi u podstaw decyzji o powstaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które tę walkę o Niepodległość ukaże – powiedział Janusz Kotowski.

Samorząd chce także uhonorować mieszkańców, którzy przez ostatnie ćwierćwiecze, ale i wcześniej budowali swoim działaniem, swoją postawą i pracą naszą małą Ojczyznę. Nauczycieli, trenerów, społeczników. Stąd też prośba do organizacji, klubów i stowarzyszeń o przedstawienie kandydatur tych osób, by można było wystąpić do władz państwowych o przyznanie medali i odznaczeń.

Do zgłaszania propozycji wzbogacających miejski kalendarz stulecia odzyskania Niepodległości zachęcał za pośrednictwem mediów wiceprezydent Grzegorz Płocha. – Nadal czekamy na propozycje różnych środowisk, które chcą wspólnie z samorządem świętować tę rocznicę, kalendarz będzie na bieżąco uzupełniany.

Z okazji obchodów rocznicowych miasto zamówiło okolicznościową grafikę, która towarzyszyć będzie wszystkim uroczystościom, wydarzeniom oraz publikacjom związanym z odzyskaniem niepodległości. Grafikę przygotował Zenon Kowalczyk, kierownik Galerii Ostrołęka.

Szczegółowy harmonogram zaplanowanych na cały rok imprez towarzyszących obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości znaleźć można TU .

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~gosc, 16:40 01-03-2018,   34%
znowu chcą uczcić bandytów
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:50 01-03-2018,   34%
Od lat te same twarze. Pobudowali domy bądż pokupowali sobie nowe mieszkania.Po mieście ciężko jeżdzić samochodem a latem rowerem.A oni ciągle przy kasie, zadowoleni.Przybrali na wadze no po prostu chodzący obraz ,,osiągnięć,,.Będą dalej ,,budować,, miasto dzięki czarnym kieckom i ,,ciemnemu ludowi,,.Tylko do czego to doprowadzi?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:00 01-03-2018,   67%
startuj, czerwony
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń