zdjecie 2866
zdjecie 2866
2021-10-31T10:42:14+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Obywatelski Parlament Seniorów z udziałem przedstawicieli z Ostrołęki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
3
1
4
Wiesław Andrzej Kędzierski, przewodniczący Rady Seniorów oraz Krystyna Kurpiewska, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów uczestniczyli w posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W sali plenarnej Sejmu zasiadło 460 delegatów z całej Polski.

Przedstawicieli seniorów z naszego miasta delegowała Rada Seniorów w Ostrołęce i Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Delegaci z Ostrołęki zostali członkami Komisji ds. informacji, promocji i kontaktów z otoczeniem. Do zadań członków komisji należy:
 - prowadzenie konsultacji społecznych w sprawach będących przedmiotem działań Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,
 - współpraca z mediami,
 - działalność informacyjna i wydawnicza,
- udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach senioralnych i innych imprezach naukowych, integracyjnych oraz służących wymianie doświadczeń w środowisku senioralnym.


Zwołanie inauguracyjnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce. Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2500 jednostkach: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny).

Założonymi przez inicjatorów priorytetami OPS są: rzecznictwo i reprezentacja osób starszych wobec władz publicznych, monitorowanie i ocena rządowych programów dotyczących osób starszych, formułowanie stanowisk i opinii, inicjowanie i wspieranie systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych poprawiających sytuację życiową osób starszych. Środowiska inicjatywne za niezbędne uważają stałe monitorowanie sytuacji osób starszych, z uwzględnieniem aspektów społecznych, medycznych i ekonomicznych.

Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będą miały charakter cykliczny.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×