eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Odblaski kluczem do bezpieczeństwa

REKLAMA
zdjecie 994
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

Okres zimowy jest szczególnie trudny zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Zapadający wcześniej zmrok oraz opady atmosferyczne powodują, że diametralnie spada widoczność na drodze. Jeśli chcemy być bardziej bezpieczni, odpowiedź jest prosta – nośmy odblaski!

Z uwagi na porę roku oraz zmienne warunki atmosferyczne jeszcze raz w trosce o bezpieczeństwo pieszych apelujemy o noszenie elementów odblaskowych. Od dnia 31 sierpnia bieżącego roku noszenie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym jest obowiązkiem każdego pieszego. Obowiązek jednak to jedno, a rozsądek to drugie. Jak pokazują ostatnie zdarzenia z udziałem pieszych, noszenie odblasków nawet w obszarze zabudowanym znacząco podwyższa nasze bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe mogą być doczepiane do ubrania w formie opasek, kamizelek czy smyczy. Zalecamy umieszczać je na wysokości kolan, dłoni czy w okolicach klatki piersiowej i pleców. Najtańsze można kupić już za kilka złotych. Używajmy elementów odblaskowych nie dlatego, że zgodnie ze zmianami przepisów mamy taki obowiązek, ale po prostu dlatego, że mogą one uratować nam życie i zdrowie.

Wyposażmy również nasze dzieci i bliskich w elementy odblaskowe. Jadąc z wizytą do babci lub dziadka czy też cioci, sprezentujmy im elementy odblaskowe i poprośmy o ich noszenie. Może dzięki takiemu prezentowi uchronimy ich od tragedii, jaką niewątpliwie jest wypadek drogowy.

Pamiętajmy także, że samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Dlatego też, dochodząc nawet do oznakowanego przejścia dla pieszych zatrzymajmy się i rozejrzyjmy dokładnie, czy to na pewno będzie bezpieczne. Do kierujących zwracamy się z prośbą o zwiększenie uwagi za kierownicą, zdjęcie nogi z gazu, a także o dostosowanie prędkości do warunków, panujących na drodze.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×