2019-02-11T15:34:27+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Odprawa roczna u ostrołęckich strażaków [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. KM PSP Ostrołęka
REKLAMA
1
0
1

W piątek, 8 lutego w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce odbyła się odprawa roczna, podczas której podsumowano minione 365 dni pod względem bezpieczeństwa i występujących zagrożeń na terenie miasta i powiatu.

Spotkanie zostało poprowadzone w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy z nich, dotyczący charakterystyki powiatów ostrołęckich i występujących na ich terenie zagrożeń, został przedstawiony przez st. bryg. Jarosława Wilgę - Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce.

Dużo uwagi poświęcono zagrożeniom pożarowym w lasach, wskazując na dużą poprawę jakości pojazdów i ich wyposażenia do zwalczania ognia w lesie. W roku minionym do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej trafił nowy, doskonale wyposażony średni samochód ratowniczo - gaśniczy. Był to jeden z trzech nowych samochodów, jakie zostały pozyskane w roku 2018 do KM PSP w Ostrołęce.

Wskazano, iż bardzo ważnym, a czasami wręcz decydującym czynnikiem rzutującym na skuteczność podejmowanych działań ratowniczo - gaśniczych była kontynuacja budowy systemu łączności radiowej CONSEL, w oparciu o moduł zlokalizowany na północy, a od ubiegłego roku również na południu powiatu ostrołęckiego. Dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Ostrołęckiego, Miasta Ostrołęki oraz gminy Myszyniec, Kadzidło i Goworowo rozwiązano problem, który od wielu lat nastręczał problemów z łącznością pomiędzy jednostkami straży pożarnej uczestniczącymi w akcjach ratunkowych.

Drugi blok tematyczny, dotyczący działań operacyjnych Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych - został przedstawiony przez bryg. Grzegorza Pragacza - Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce, który odnosząc się do liczby 1241 interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej, przedstawił je w zestawieniu z rokiem poprzednim oraz na tle całej ubiegłej dekady. Wśród interwencji strażackich dominowały miejscowe zagrożenia w liczbie 788, odnotowano 362 pożary, w 91 przypadkach zarejestrowano alarmy fałszywe. Ubiegłoroczna statystyka ilości wyjazdów jednostek PSP i OSP na terenie powiatu ostrołęckiego wyraźnie wskazała trend zwyżkowy, głównie w dynamice ilości powstających pożarów, których w stosunku do roku poprzedniego powstało o 63 % więcej. Wśród najczęstszych przyczyn powstania pożarów wymieniono nieostrożność w posługiwaniu się ogniem otwartym oraz nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. Do najczęściej występujących przyczyn miejscowych zagrożeń zaliczono niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu oraz silne wiatry.

W czasie wystąpienia zreferowano również drugi, zasadniczy wymiar działań straży pożarnej - prowadzenie czynności kontrolno - rozpoznawczych. W roku ubiegłym w ramach 120 przeprowadzonych kontroli oficerowie KM PSP w Ostrołęce sprawdzili 232 obiekty oraz dokonali 45 czynności związanych z odbiorami.

Podkreślono także jeszcze inny, bardzo ważny aspekt działań ratowniczych prowadzonych przez strażaków - udział w honorowym krwiodawstwie. Podkreślono, że w roku 2018 członkowie klubu HDK działającego przy KM PSP w Ostrołęce oddali łącznie 33750 ml krwi.

Drugi panel tematyczny zakończono, uwypuklając wysokie osiągnięcia sportowe strażaków KM PSP w różnych dziedzinach i konkurencjach oraz wskazując, że szereg działań Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce ma charakter ponad powiatowy, czego przykładem jest chociażby komora dymowa zlokalizowana w naszej jednostce, w której w roku minionym swoje umiejętności ratownicze doskonaliło 1028 strażaków PSP i druhów OSP z całej północnej części Mazowsza.

Na zakończenie narady Komendant wysoko ocenił pracę ostrołęckich strażaków i druhów ochotników oraz podziękował wszystkim tym, którzy aktywnie działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i wspierają ochronę przeciwpożarową na terenie powiatu ostrołęckiego.

W naradzie rocznej uczestniczyli: st. bryg. Janusz Kryska – Naczelnik Ośrodka Szkolenia PSP w Warszawie Przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie, Maciej Kleczkowski – Zastępca Prezydent Miasta Ostrołęka, Artur Romanik – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, kom. Andrzej Dziadak - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce, Hubert Pawelec – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrołęka, Marek Dzieżyk - Nadleśniczy z Myszyńca, Elżbieta Abramczyk - Burmistrz Myszyńca, Aneta Larent – Wójt Gminy Olszewa Borek, Henryk Toryfter – Wójt Gminy Baranowo, Grzegorz Długokęcki – Wójt Gminy Czerwin, Piotr Kosiorek – Wójt Gminy Goworowo oraz Komendanci Gminni OSP i Naczelnicy jednostek OSP z KSRG.

Źródło: KM PSP Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~strażak, 18:09 11-02-2019,   100%
A gdzie dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego z UM Ostrołeki, czy Prezydent Kulik już taki wydział zlikwidował?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń