eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Odsłonięcie muralu oraz wystawa fotografii w Muzeum Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
Jerzy Tomaszewski ps. Jur (fot. eOstroleka.pl)Jerzy Tomaszewski ps. Jur (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

We wtorkowe popołudnie w ostrołęckim Muzeum Żołnierzy Wyklętych odsłonięto drugi z piętnastu murali, jakie zdobić będą mury okalające budynek dawnego aresztu śledczego. Główną atrakcją było jednak otwarcie wystawy „Pamiętamy 1939 – 1945” autorstwa Elżbiety Berus-Tomaszewskiej i Jerzego Tomaszewskiego.

Drugi mural w Muzeum Żołnierzy Wyklętych zawiera wizerunek Jerzego Dąbrowskiego "Łupaszki", tworzą go nazwiska uczestników trzeciej konspiracji. Dookoła wizerunku podpułkownika znajdują się mniejsze obrazy, również posiadające ważną symbolikę. Są to m.in. herby Czortkowa i Lwowa czy sylwetka Eugeniusza Bodo. Autorami muralu są ostrołęczanie - Mateusz Wróblewski i Radosław Jastrzębski. W planach jest już powstanie kolejnego muralu - tym razem dotyczył on będzie deportacji Polaków.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski w swoim przemówieniu podkreślił, że murale mogą pełnić szczególną rolę w nauczaniu historii. Jak dodał, same słowa nie zawsze trafiają do odbiorców dlatego wzbogacenie przekazu tego typu obrazem może mieć kluczowe znaczenie dla zainteresowania młodych ludzi historią naszego kraju.

Po prezentacji muralu licznie zgromadzeni widzowie przenieśli się do budynku muzeum, gdzie otwarto wystawę „Pamiętamy 1939 – 1945”. Autorem fotografii jest Jerzy Tomaszewski ps. "Jur" - fotoreporter Powstania Warszawskiego. 91-letni artysta pojawił się osobiście na otwarciu swojej wystawy. Ma on w swoich zasobach około trzydzieści tysięcy zdjęć dokumentujących czasy wojny. Część tych niezwykłych obrazów jest dostępna w Ostrołęce. Jednym ze zdjęć robiącym największe wrażenie jest bez wątpienia fotografia pokazująca egzekucję matki, trzymającej na rękach dziecko. Niemcy przez wiele lat usiłowali podważyć wiarygodność fotografii, lecz w końcu przyznali, że zdjęcie wykonane przez Jerzego Tomaszewskiego jest autentyczne.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca października, bramy muzeum otwarte będą w dni powszednie w godzinach 9.00-15.00. Jest to wystawa z cyklu tych, które są obowiązkowe do obejrzenia dla wszystkich patriotów i miłośników historii. Z kolei w najbliższy weekend w Muzeum Żołnierzy Wyklętych odbędzie się konferencja "O wolność obywateli i niepodległość państwa". Jej program znaleźć można w naszym portalu - będziemy patronem medialnym tego wydarzenia.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×