zdjecie 6098
2019-06-22T16:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Odsłonięcie tablicy na skwerze Henryka Krauzego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
7
1
5

Dziś na skwerze im. Henryka Krauzego przed II Liceum Ogólnokształcącym pojawiła się tablica poświęcona patronowi skweru. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział bliscy Henryka Krauzego, władze samorządowe, dyrekcja II LO i wielu ostrołęczan.

Przed uroczystym odsłonięciem tablicy odegrano hymn Ostrołęki. Był to niezwykle podniosły i uroczysty moment. Na skwerze Henryka Krauzego popłynęły też słowa podziękowania - przewodniczący rady miasta Wojciech Zarzycki podziękował radnym, którzy rok temu podjęli decyzję o nadaniu imienia temu skwerowi.

Na pamiątkowej tablicy napisano: „Skwer imienia Henryka Krauzego. Ostrołęczanin. Oficer zwiadu 1939 r. Więzień obozów jenieckich. Nauczyciel I LO, Liceum Pedagogicznego, Technikum Budowlanego. Artysta, plastyk, projektant. Organizator turystyki i sportu". Dodano również datę podjęcia uchwały przez radę miasta i numer uchwały.

Henryk Krauze

Przez całe swoje życie związany był z miastem Ostrołęką. Urodził się 12 grudnia 1912 roku w Ostrołęce. W okresie międzywojennym został nauczycielem przysposobienia obronnego w I Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpił na ochotnika do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej. Jako podporucznik został dowódcą plutonu zwiadu na odcinku Polski i Prus Wschodnich oraz okolic Różan-Miastkowo-Myszyniec, co opisał w swoich rękopisach.

Trwające w tym rejonie walki doprowadziły do ujęcia jego osoby wraz z walczącym oddziałem żołnierzy. Przed Świętami Bożego Narodzenia został zatrzymany przez Gestapo. Torturowani, załadowani do ciężarówek wraz z ujętymi już żołnierzami, konwojowani byli przez Szczytno, Olsztynek do miejscowości Kamieńsk (Stalag IA). Po dwóch tygodniach z nadanymi numerami identyfikacyjnymi jeńców zostali wywiezieni do miejscowości Itzehoe koło Hamburga do Oflagu X-A, w którym Henryk Krauze pozostał około roku. Następnie został przewieziony do obozu w Sandbostel (Oflag X-B). 20 kwietnia 1942 roku jeńcy zostali wywiezieni do obozu w Woldenbergu. Henryk Krauze został osadzony wraz z innymi oficerami w Oflagu II-C. Tam pozostał do momentu wyzwolenia obozu przez wojska sowieckie. Kiedy dotarł do Ostrołęki został aresztowany przez UB, gdzie w areszcie czekał do wyjaśnienia swojego przybycia.

Będąc już w domu rodzinnym w Wojciechowicach został zatrudniony w oddziale PKP w Ostrołęce. Po utworzeniu gimnazjum w Ostrołęce podjął pracę w charakterze nauczyciela WF oraz rysunku. W 1949 roku przeszedł do powstałego Liceum Pedagogicznego, jako nauczyciel wychowania fizycznego i wychowania plastycznego, gdzie pracował do czasu jego rozwiązania (1971). Jednocześnie prowadził zajęcia w Technikum Budowlanym.

Wiele razy brał udział w wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i zagranicą. Przekazał jako darowiznę w 1976 roku osiemnaście eksponatów do Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny. Jego publikacje to: „Dawna Ostrołęka”, „Kapliczki Kurpiowskie”, „Ostrołęka w rysunkach H. Krauze”. Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w Kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia Zasłużonych dla woj. ostrołęckiego. Wykonał projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze.

Henryk Krauze zmarł 23 września 1991 roku. Był człowiekiem niezmiernie zaangażowanym w sprawy miasta i regionu, odznaczany ważnymi orderami. Żegnany przez liczne grono mieszkańców Ostrołęki oraz swoich wychowanków, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w grobie rodzinnym w Ostrołęce.

Więcej o: Henryk Krauze, skwer

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 16:26 22-06-2019,   25%
Jak zwykle ten portal pomija tych którzy wykonali największą pracę na rzecz powstania tego skweru,ale cóż trzeba być wielkim i uczciwym żeby przekazywać rzetelne info. To już nie pierwszy raz.. Bardzo stronniczy portal
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:54 22-06-2019,   47%
Oho, już lansowanko? Wstydu nie macie, żeby na takich sprawach zbijać kapitał.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:33 22-06-2019,   34%

odpowiedz   •   oceń :  
~kolega Maćka, 17:13 22-06-2019,   50%
PROPONUJE MONUMENT DLA ZASLUZONYCH OSTROŁĘCZAN W WALCE POD WSIĄ JANOCHY
odpowiedz   •   oceń :  
~Fontanna, 03:58 23-06-2019,   34%
Pani obok Pana w zakrotkiej!!! Nie mam czego to nie pokazuje.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 6098