eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Odsłonięcie tablicy na skwerze Henryka Krauzego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Dziś na skwerze im. Henryka Krauzego przed II Liceum Ogólnokształcącym pojawiła się tablica poświęcona patronowi skweru. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział bliscy Henryka Krauzego, władze samorządowe, dyrekcja II LO i wielu ostrołęczan.

Przed uroczystym odsłonięciem tablicy odegrano hymn Ostrołęki. Był to niezwykle podniosły i uroczysty moment. Na skwerze Henryka Krauzego popłynęły też słowa podziękowania - przewodniczący rady miasta Wojciech Zarzycki podziękował radnym, którzy rok temu podjęli decyzję o nadaniu imienia temu skwerowi.

Na pamiątkowej tablicy napisano: „Skwer imienia Henryka Krauzego. Ostrołęczanin. Oficer zwiadu 1939 r. Więzień obozów jenieckich. Nauczyciel I LO, Liceum Pedagogicznego, Technikum Budowlanego. Artysta, plastyk, projektant. Organizator turystyki i sportu". Dodano również datę podjęcia uchwały przez radę miasta i numer uchwały.

Henryk Krauze

Przez całe swoje życie związany był z miastem Ostrołęką. Urodził się 12 grudnia 1912 roku w Ostrołęce. W okresie międzywojennym został nauczycielem przysposobienia obronnego w I Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpił na ochotnika do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej. Jako podporucznik został dowódcą plutonu zwiadu na odcinku Polski i Prus Wschodnich oraz okolic Różan-Miastkowo-Myszyniec, co opisał w swoich rękopisach.

Trwające w tym rejonie walki doprowadziły do ujęcia jego osoby wraz z walczącym oddziałem żołnierzy. Przed Świętami Bożego Narodzenia został zatrzymany przez Gestapo. Torturowani, załadowani do ciężarówek wraz z ujętymi już żołnierzami, konwojowani byli przez Szczytno, Olsztynek do miejscowości Kamieńsk (Stalag IA). Po dwóch tygodniach z nadanymi numerami identyfikacyjnymi jeńców zostali wywiezieni do miejscowości Itzehoe koło Hamburga do Oflagu X-A, w którym Henryk Krauze pozostał około roku. Następnie został przewieziony do obozu w Sandbostel (Oflag X-B). 20 kwietnia 1942 roku jeńcy zostali wywiezieni do obozu w Woldenbergu. Henryk Krauze został osadzony wraz z innymi oficerami w Oflagu II-C. Tam pozostał do momentu wyzwolenia obozu przez wojska sowieckie. Kiedy dotarł do Ostrołęki został aresztowany przez UB, gdzie w areszcie czekał do wyjaśnienia swojego przybycia.

Będąc już w domu rodzinnym w Wojciechowicach został zatrudniony w oddziale PKP w Ostrołęce. Po utworzeniu gimnazjum w Ostrołęce podjął pracę w charakterze nauczyciela WF oraz rysunku. W 1949 roku przeszedł do powstałego Liceum Pedagogicznego, jako nauczyciel wychowania fizycznego i wychowania plastycznego, gdzie pracował do czasu jego rozwiązania (1971). Jednocześnie prowadził zajęcia w Technikum Budowlanym.

Wiele razy brał udział w wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i zagranicą. Przekazał jako darowiznę w 1976 roku osiemnaście eksponatów do Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny. Jego publikacje to: „Dawna Ostrołęka”, „Kapliczki Kurpiowskie”, „Ostrołęka w rysunkach H. Krauze”. Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w Kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia Zasłużonych dla woj. ostrołęckiego. Wykonał projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze.

Henryk Krauze zmarł 23 września 1991 roku. Był człowiekiem niezmiernie zaangażowanym w sprawy miasta i regionu, odznaczany ważnymi orderami. Żegnany przez liczne grono mieszkańców Ostrołęki oraz swoich wychowanków, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w grobie rodzinnym w Ostrołęce.

Więcej o: Henryk Krauze, skwer

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×