zdjecie 1166
zdjecie 1166
zdjecie 1166
2014-07-31T17:12:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego [LISTA ODZNACZONYCH]

REKLAMA
REKLAMA

W związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, podczas spotkania z Powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, a także współtwórcom i pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski.

Podczas uroczystości Prezydent RP podpisał również ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przekazał Krzyże Srebrne Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinom Powstańców Warszawskich:

Rodzinie Alojzego RZYMKOWSKIEGO ps. „Rotmistrz”
Rodzinie Jerzego SZANIAWSKIEGO ps. „Słoń”

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Zbigniew GALPERYN ps. „Antek”
Tadeusz WIŚNIEWSKI ps. „Wilk”

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Zbigniew BAUCZ ps. „Baryka”
Ryszard BUDZIANOWSKI ps. „Borys”
Adam DRZEWOSKI ps. „Benon”
Tadeusz HALIK ps. „Luboń”
Bronisława MAZUR ps. „Sosna”
Antoni OLSZEWSKI ps. „Wilk”
Janusz PAJĄCZKOWSKI ps. „Orzeł”
Stanisław POLKOWSKI ps. „Symiec”
Krystyna SIERPIŃSKA ps. „Marzenka”

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Zygmunt BORKOWSKI ps. „Jan Biel”
Kwieta KURKOWSKA-BONDARECKA ps. „Kwietka”
Stanisław MACIEJAK ps. „Maciuś”
Jerzy SUŁKOWSKI ps. „Konduktorka”

za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956

KRZYŻEM Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

Tytus KARLIKOWSKI ps. „Wąż”, „Tytus”
Mieczysław PONIŃSKI ps. „Maryś”
Zofia ŻARNECKA ps. „Zosia”

za wybitne zasługi w obronie niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego w latach 1939-1956

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

Jadwiga ANTOS PS. „Gdera”
Danuta BACZYŃSKA ps. „Żywia”
Barbara FOTEK ps. „Kotka”
Wiesław JAKUBOWSKI ps. „Samotny”
Janina JANUSZOWSKA-THIESSEN ps. „Ewa”
Tadeusz JAROSZ ps. „Tobacz”
Urszula KATARZYŃSKA-BALLNER ps. „Ula”
Henryk KOWAL ps. „Henryk”
Stefania KUSKE ps. „Stenia”
Maria LEŚNIEWSKA ps. „Rita”
Kazimierz MOŻDŻONEK ps. „Tygrys”
Tadeusz MROWIEC ps. „Stach”
Barbara RASZ ps. „Nina”
Jerzy REMION ps. „Dziordzio”, „Giorgio”
Zofia SMOLARKIEWICZ ps. „Iza”
Tadeusz TRELA ps. „Dyzio”, „Kajtek”
Daniela ZADROŻNA ps. „Krzna””.

za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za szczególne zaangażowanie w dzieło tworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Joanna BOJARSKA-SYREK

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Barbara AUGUSTYNIAK-PAPIEŻ
Karol MAZUR

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Anna GRZECHNIK
Agnieszka PAWELEC
Tymoteusz PRUCHNIK
Mariusz ZIAJA

za zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Tomasz BUDZYŃSKI

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Dariusz MALEJONEK

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
  
Michał ZADARA

REKLAMA
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×