2014-07-31T17:12:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Odznaczenia w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego [LISTA ODZNACZONYCH]

REKLAMA
REKLAMA

W związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, podczas spotkania z Powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, a także współtwórcom i pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski.

Podczas uroczystości Prezydent RP podpisał również ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przekazał Krzyże Srebrne Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinom Powstańców Warszawskich:

Rodzinie Alojzego RZYMKOWSKIEGO ps. „Rotmistrz”
Rodzinie Jerzego SZANIAWSKIEGO ps. „Słoń”

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Zbigniew GALPERYN ps. „Antek”
Tadeusz WIŚNIEWSKI ps. „Wilk”

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Zbigniew BAUCZ ps. „Baryka”
Ryszard BUDZIANOWSKI ps. „Borys”
Adam DRZEWOSKI ps. „Benon”
Tadeusz HALIK ps. „Luboń”
Bronisława MAZUR ps. „Sosna”
Antoni OLSZEWSKI ps. „Wilk”
Janusz PAJĄCZKOWSKI ps. „Orzeł”
Stanisław POLKOWSKI ps. „Symiec”
Krystyna SIERPIŃSKA ps. „Marzenka”

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Zygmunt BORKOWSKI ps. „Jan Biel”
Kwieta KURKOWSKA-BONDARECKA ps. „Kwietka”
Stanisław MACIEJAK ps. „Maciuś”
Jerzy SUŁKOWSKI ps. „Konduktorka”

za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956

KRZYŻEM Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

Tytus KARLIKOWSKI ps. „Wąż”, „Tytus”
Mieczysław PONIŃSKI ps. „Maryś”
Zofia ŻARNECKA ps. „Zosia”

za wybitne zasługi w obronie niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego w latach 1939-1956

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

Jadwiga ANTOS PS. „Gdera”
Danuta BACZYŃSKA ps. „Żywia”
Barbara FOTEK ps. „Kotka”
Wiesław JAKUBOWSKI ps. „Samotny”
Janina JANUSZOWSKA-THIESSEN ps. „Ewa”
Tadeusz JAROSZ ps. „Tobacz”
Urszula KATARZYŃSKA-BALLNER ps. „Ula”
Henryk KOWAL ps. „Henryk”
Stefania KUSKE ps. „Stenia”
Maria LEŚNIEWSKA ps. „Rita”
Kazimierz MOŻDŻONEK ps. „Tygrys”
Tadeusz MROWIEC ps. „Stach”
Barbara RASZ ps. „Nina”
Jerzy REMION ps. „Dziordzio”, „Giorgio”
Zofia SMOLARKIEWICZ ps. „Iza”
Tadeusz TRELA ps. „Dyzio”, „Kajtek”
Daniela ZADROŻNA ps. „Krzna””.

za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za szczególne zaangażowanie w dzieło tworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Joanna BOJARSKA-SYREK

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Barbara AUGUSTYNIAK-PAPIEŻ
Karol MAZUR

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Anna GRZECHNIK
Agnieszka PAWELEC
Tymoteusz PRUCHNIK
Mariusz ZIAJA

za zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Tomasz BUDZYŃSKI

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Dariusz MALEJONEK

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
  
Michał ZADARA

Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28  29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11  12  13  14 15
16  17  18 19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Brak wydarzeń