eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ograniczenie w ruchu ciężarówek znów przełożone! Prezydent Ostrołęki ujawnia szczegóły

REKLAMA
zdjecie 1179
REKLAMA

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik poinformował, że termin wprowadzenia ograniczeń w ruchu ciężarówek w Ostrołęce w godzinach szczytu zostaje kolejny raz przesunięty: na 29 sierpnia. Zakaz będzie też ograniczony tylko do godzin popołudniowych.

- W związku z planowanym ograniczeniem ruchu pojazdów ciężarowych na terenie Ostrołęki informuję, iż zostanie ono wprowadzone od poniedziałku 29 sierpnia - poinformował prezydent Łukasz Kulik.

Dodatkowo mając na uwadze szereg wniosków, które wpłynęły do urzędu, i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk transportowych, będzie ono obowiązywało wyłącznie w godzinach szczytu popołudniowego, tj. między godziną 15.00 a 17.00.

Prezydent: Staram się zmienić sytuację

Uzasadniając tę decyzję, prezydent Łukasz Kulik stwierdził, że "głównym problemem powodującym korki na ul. Mostowej jest zwężenie do jednego pasa ruchu". - Dwa pasy od ul. Traugutta i dwa pasy od ul. Bogusławskiego na 150m ul. Mostowej łączą się w jeden pas wjazdowy na most. Tego ograniczenia technicznego nie ominiemy, więc jedynym sposobem poprawy sytuacji jest zmniejszenie liczby pojazdów i poprawa płynności jazdy - poinformował prezydent.

W perspektywie kilku lat problem ten będzie rozwiązany poprzez budowę obwodnicy i nowego mostu. Prowadzimy prace projektowe, które w przyszłym roku powinny zostać zakończone. Wtedy przystąpimy do budowy tego niezbędnego dla wszystkich obiektu, jednak nie rozwiązuje to problemu tu i teraz. W momencie, gdy występują korki, sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Bogusławskiego i ul. Traugutta praktycznie nie funkcjonuje. Zwężenie na ul. Mostowej powoduje, iż samochody ciężarowe jadące od strony Wojciechowic są zmuszone do wjazdu na skrzyżowanie i blokowanie jednego pasa ruchu od strony ul. Bogusławskiego. Gdy pas zajęty jest przez kilkadziesiąt ciężarówek, to nawet ręczne sterowanie ruchem daje niewiele.

"Przez ostatnie lata staram się zmienić tę sytuację" - dodał włodarz Ostrołęki. 

- Wprowadziliśmy popołudniami priorytet dla wyjazdu z ul. Berka Joselewicza, zmieniliśmy organizację ruchu na ul. Mazowieckiej, planujemy również zmienić organizację ruchu na ul. Świętokrzyskiej po to, by wyjazd z miasta odbywał się jedynie dwoma wylotami tj. ul. Berka Joselewicza i ul. Mostową - zaznaczył prezydent Kulik. - Z naszych obserwacji wynika, że gdy blokowaliśmy inne drogi dojazdowe (np. Mazowiecka, Gomulickiego z Kilińskiego czy Głowackiego), płynność jazdy była zdecydowanie wyższa, gdyż nie było aut włączających się do ruchu z ulic podrzędnych. Statystycznie, każdy kolejny wlot, to kolejne włączające się pojazdy i kolejne kilkanaście sekund postoju głównego strumienia pojazdów.

Łukasz Kulik podkreślił również, że dokumentacja dotycząca przebudowy ronda Siemowita jest opracowywana, termin jej zakończenia to wrzesień, a głównym celem ma być dołożenie dodatkowego pasa ruchu w stronę Kadzidła. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wierzę, że do czasu budowy nowego mostu, uda nam się znacząco zmniejszyć problem korków w naszym mieście - zakończył.

Czwarty termin. Sprawa budzi kontrowersje

Wprowadzenie ograniczenia ruchu ciężarówek przez Ostrołękę przekładane było już kilka razy m.in. na 1 i 18 lipca, a później na 8 sierpnia. Jest już czwarty termin, choć pomysł budzi kontrowersje, m.in. sprzeciwiają się mu transportowcy oraz rada powiatu ostrołęckiego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×