eOstroleka.pl
Ostrołęka,

OSM skarży się do sądu, radni z Ostrołęki odpierają zarzuty. W toku sprawa jednego z radnych...

REKLAMA
zdjecie 9740
zdjecie 9740
Radny Dariusz BralskiRadny Dariusz Bralski
REKLAMA
zdjecie 9740

Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, domagając się unieważnienia uchwały Rady Miasta z marca 2016 roku w sprawie niewyrażenia zgody na dokonanie wypowiedzenia z umowy o pracę warunków płacy i pracy radnemu Dariuszowi Bralskiemu. Radni nie zgodzili się z treścią tej skargi.

W ocenie OSM zaskarżona uchwała została wydana z rażącym naruszeniem art. 25 ust.2 ustawy o samorządzie gminnym. Jak wskazuje spółdzielnia, rzeczywistym powodem planowanego wypowiedzenia radnemu dotychczasowych warunków pracy i płacy było odwołanie go z funkcji członka zarząd Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W związku z powyższym zaproponowano radnemu powrót na poprzednio zajmowane stanowisko – dozorcy w Zakładzie Remontowo-Budowlanym OSM w Ostrołęce, co wiązało się również z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia w sposób adekwatny do nowego zakresu obowiązków pracowniczych.

Spółdzielnia zarzuca radzie miasta próbę ingerowania w wewnętrzną działalność spółdzielni, w szczególności próbę rozciągnięcia kompetencji nadzorczych rady miasta na politykę kadrową i zasadę swobodnego nawiązywania i ustalania przez strony treści stosunków pracy oraz dowolność decyzji w tym zakresie. Innego zdania są radni z Ostrołęki, którzy udzielili wyczerpującej odpowiedzi na skargę OSM do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Rada Miasta w odpowiedzi na skargę powołuje się na kilka wyroków sądowych, wydanych w latach 1990-2010. Odnoszą się one do wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy lub odmowy wyrażenia zgody. Według wyroków, okoliczności rozwiązania umowy wskazane przez pracodawcę, podlegają ocenie przez radę gminy i są pozostawione do jej swobodnej decyzji. W świetle takich poglądów judykatury, rada miasta postanowiła nie zgodzić się ze stanowiskiem OSM, która twierdzi, iż jeżeli organ jednostki samorządu terytorialnego ustali, że pracodawca zamierza rozwiązać stosunek pracy radnego wskutek
okoliczności, które nie są zdarzeniami związanymi z wykonywaniem przez radnego mandatu, to rada miasta nie ma prawa odmówić zgody na rozwiązanie tego stosunku pracy

- W przedmiotowej sprawie rada miasta nie kwestionuje decyzji o odwołaniu radnego z funkcji zastępcy prezesa spółdzielni. W jej ocenie zaproponowane radnemu przez skarżącą nowe warunki pracy i płacy są krzywdzące. Pracodawca ( skarżąca) nie wykazał w sposób dostateczny braku możliwości zatrudnienia radnego na innym stanowisku uwzględniającym jego wyższe wykształcenie i wieloletnie doświadczenie zawodowe. Zdaniem rady, pracodawca powinien dołożyć szczególnych starań celem zapewnienia pracownikowi (radnemu) pracy na innym odpowiednim stanowisku pracy, czego nie uczynił - czytamy w uchwale Rady Miasta, która została przyjęta w grudniu 2016 roku.

Radni wnieśli oczywiście o oddalenie skargi. Wcześniej dwukrotnie podejmowali uchwały przeciwko zwolnieniu Dariusza Bralskiego - przeczytasz o tym w naszym serwisie - w artykule z 2015 roku oraz z 2016 roku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×