2016-09-15T13:58:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Aktywność ostrołęckich radnych. Ile wniosków, zapytań i interpelacji?

REKLAMA
REKLAMA

Kadencja obecnego samorządu Ostrołęki jest już na półmetku. Rada Miasta Ostrołęki spotyka się co miesiąc na sesjach, lecz praca radnego to nie tylko posiedzenia i praca w komisjach, ale także wnioski, interpelacje czy zapytania. Który z radnych w ostatnich dwóch latach wykazał się największą aktywnością?

Interpelacje nie są oczywiście jedynym narzędziem w rękach miejskich radnych. Jest jednak jednym z elementów kontroli działań prezydenta miasta. Polega na wystosowaniu pisemnego zapytania do prezydenta lub jego zastępców, zapytanie to dotyczyć może konkretnej sprawy w samorządzie lub sprawy, która nurtuje mieszkańców. Ci mogą zwrócić się do radnego, a ten może zapytać o wskazany problem samego prezydenta, właśnie poprzez interpelację. Tak było m.in. w przypadku interpelacji radnego Michała Skowrońskiego. Jego prośba do prezydenta Ostrołęki o zaprzestanie w mieście występów cyrkowych z udziałem zwierząt została pozytywnie odebrana w środowisku miejskim.

Najbardziej aktywny na tym polu przez ostatnie dwa lata był Maciej Kleczkowski. Radny Platformy Obywatelskiej aż 37 razy wystosowywał oficjalne zapytania do prezydenta miasta w formie interpelacji. Były to zarówno sprawy miasta (np. renowacja pomniku gen. J. Bema), mieszkańców (np. problem parkowania przy ul. Skrytej), jak i sprawy, które ciężko zakwalifikować do obu grup, tu za przykład niech posłuży interpelacja z prośbą o... wyświetlanie filmu "50 Twarzy Greya" w Kinie Jantar. Kleczkowskiego goni inny z opozycyjnych radnych - Łukasz Kulik. W ciągu dwóch lat napisał on do Janusza Kotowskiego 29 interpelacji. Aż 11 z nich dotyczyło budżetu na lata 2014-2016.

10 lub więcej interpelacji na swoim koncie mają radni Grażyna Sosnowska, Waldemar Popielarz, Jerzy Grabowski i Jan Rzewnicki. Co ciekawe, aż sześcioro radnych dotychczas nie wystosowało ani jednej interpelacji do prezydenta. Nie oznacza to jednak braku aktywności - możliwe, że po prostu nie mają żadnej wątpliwości i żadnych pytań do pracy Janusza Kotowskiego. Radni bez żadnej interpelacji to Wiesław Szczubełek, Irena Nosek, Henryk Gut, Tadeusz Giers, Edward Górecki i Andrzej Rykowski. Co ciekawe, radni miejscy rzadko składają także zapytania i wnioski. Od początku kadencji dwa wnioski złożył Łukasz Kulik, a jeden wniosek był autorstwa Grażyny Sosnowskiej. Zapytań nie odnotowano.

Aktywność radnych poprzez interpelacje, wnioski i zapytania (stan na wrzesień 2016):

Maciej Kleczkowski - 37 interpelacji
Łukasz Kulik - 29 interpelacji, 2 wnioski
Grażyna Sosnowska - 13 interpelacji, 1 wniosek
Waldemar Popielarz - 11 interpelacji
Jerzy Grabowski - 11 interpelacji
Jan Rzewnicki - 10 interpelacji
Dariusz Bralski - 8 interpelacji
Grzegorz Milewski - 8 interpelacji
Piotr Wierzba - 5 interpelacji
Ewa Żebrowska-Rosak - 4 interpelacje
Michał Skowroński - 4 interpelacje
Wojciech Zarzycki - 4 interpelacje
Dariusz Maciak - 3 interpelacje
Magdalena Jaworowska - 3 interpelacje
Ryszard Żukowski - 2 interpelacje
Adam Kurpiewski - 2 interpelacje
Norbert Dawidczyk - 1 interpelacja
Wiesław Szczubełek - brak interpelacji
Henryk Gut - brak interpelacji
Edward Górecki - brak interpelacji
Tadeusz Giers - brak interpelacji
Irena Nosek - brak interpelacji
Andrzej Rykowski - brak interpelacji

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×