2016-09-15T13:58:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Aktywność ostrołęckich radnych. Ile wniosków, zapytań i interpelacji?

REKLAMA
REKLAMA

Kadencja obecnego samorządu Ostrołęki jest już na półmetku. Rada Miasta Ostrołęki spotyka się co miesiąc na sesjach, lecz praca radnego to nie tylko posiedzenia i praca w komisjach, ale także wnioski, interpelacje czy zapytania. Który z radnych w ostatnich dwóch latach wykazał się największą aktywnością?

Interpelacje nie są oczywiście jedynym narzędziem w rękach miejskich radnych. Jest jednak jednym z elementów kontroli działań prezydenta miasta. Polega na wystosowaniu pisemnego zapytania do prezydenta lub jego zastępców, zapytanie to dotyczyć może konkretnej sprawy w samorządzie lub sprawy, która nurtuje mieszkańców. Ci mogą zwrócić się do radnego, a ten może zapytać o wskazany problem samego prezydenta, właśnie poprzez interpelację. Tak było m.in. w przypadku interpelacji radnego Michała Skowrońskiego. Jego prośba do prezydenta Ostrołęki o zaprzestanie w mieście występów cyrkowych z udziałem zwierząt została pozytywnie odebrana w środowisku miejskim.

Najbardziej aktywny na tym polu przez ostatnie dwa lata był Maciej Kleczkowski. Radny Platformy Obywatelskiej aż 37 razy wystosowywał oficjalne zapytania do prezydenta miasta w formie interpelacji. Były to zarówno sprawy miasta (np. renowacja pomniku gen. J. Bema), mieszkańców (np. problem parkowania przy ul. Skrytej), jak i sprawy, które ciężko zakwalifikować do obu grup, tu za przykład niech posłuży interpelacja z prośbą o... wyświetlanie filmu "50 Twarzy Greya" w Kinie Jantar. Kleczkowskiego goni inny z opozycyjnych radnych - Łukasz Kulik. W ciągu dwóch lat napisał on do Janusza Kotowskiego 29 interpelacji. Aż 11 z nich dotyczyło budżetu na lata 2014-2016.

10 lub więcej interpelacji na swoim koncie mają radni Grażyna Sosnowska, Waldemar Popielarz, Jerzy Grabowski i Jan Rzewnicki. Co ciekawe, aż sześcioro radnych dotychczas nie wystosowało ani jednej interpelacji do prezydenta. Nie oznacza to jednak braku aktywności - możliwe, że po prostu nie mają żadnej wątpliwości i żadnych pytań do pracy Janusza Kotowskiego. Radni bez żadnej interpelacji to Wiesław Szczubełek, Irena Nosek, Henryk Gut, Tadeusz Giers, Edward Górecki i Andrzej Rykowski. Co ciekawe, radni miejscy rzadko składają także zapytania i wnioski. Od początku kadencji dwa wnioski złożył Łukasz Kulik, a jeden wniosek był autorstwa Grażyny Sosnowskiej. Zapytań nie odnotowano.

Aktywność radnych poprzez interpelacje, wnioski i zapytania (stan na wrzesień 2016):

Maciej Kleczkowski - 37 interpelacji
Łukasz Kulik - 29 interpelacji, 2 wnioski
Grażyna Sosnowska - 13 interpelacji, 1 wniosek
Waldemar Popielarz - 11 interpelacji
Jerzy Grabowski - 11 interpelacji
Jan Rzewnicki - 10 interpelacji
Dariusz Bralski - 8 interpelacji
Grzegorz Milewski - 8 interpelacji
Piotr Wierzba - 5 interpelacji
Ewa Żebrowska-Rosak - 4 interpelacje
Michał Skowroński - 4 interpelacje
Wojciech Zarzycki - 4 interpelacje
Dariusz Maciak - 3 interpelacje
Magdalena Jaworowska - 3 interpelacje
Ryszard Żukowski - 2 interpelacje
Adam Kurpiewski - 2 interpelacje
Norbert Dawidczyk - 1 interpelacja
Wiesław Szczubełek - brak interpelacji
Henryk Gut - brak interpelacji
Edward Górecki - brak interpelacji
Tadeusz Giers - brak interpelacji
Irena Nosek - brak interpelacji
Andrzej Rykowski - brak interpelacji

REKLAMA
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×