eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

OSP Goworowo z nowym wozem strażackim dzięki wsparciu UE

REKLAMA
zdjecie 2109
fot. Piotr Walewski/mazovia.plfot. Piotr Walewski/mazovia.pl
REKLAMA

Rusza rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Trafi do nich 187 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Blisko 250 mln zł z UE w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa.

Pierwsze umowy w subregionie ostrołęckim z władzami gmin Brańszczyk, Długosiodło, Zabrodzie, Somianka i Goworowo podpisali marszałek Adam Struzik oraz członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska. Wsparcie dla jednostek OSP z powiatu wyszkowskiego to ponad 6 mln zł, a dla gminy Goworowo z powiatu ostrołęckiego ponad 1,2 mln zł.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej - blisko 250 mln zł na zakup 187 średnich i ciężkich wozów strażackich.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, Unia Europejska od lat wspiera mazowieckich strażaków. – W poprzedniej perspektywie druhowie mogli otrzymać środki unijne na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz remonty strażnic. W aktualnej perspektywie kierujemy pieniądze właśnie na wozy strażackie. Wsparcie jest ogromne, bo aż 250 mln zł. To doskonałe ukoronowanie 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej i 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 187 projektów.

Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a środki z funduszy europejskich są w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni, zazwyczaj, jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Dofinansowanie z UE otrzymają jednostki OSP z całego Mazowsza. W regionie warszawskim stołecznym będzie to kwota ponad 28,4 mln zł, a w regionie mazowieckim regionalnym prawie 221 mln zł.

Samorząd Województwa Mazowieckiego dba o zrównoważony rozwój w każdym obszarze. Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem, dlatego możliwość dofinansowania nowych wozów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z funduszy europejskich to bardzo dobra wiadomość – podkreśla Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Umowy na wsparcie strażaków

W sobotę (20 stycznia br.) podpisanych zostało pięć umów na wsparcie jednostek z subregionu ostrołęckiego. Cztery OSP z powiatu wyszkowskiego oraz jedna OSP z powiatu ostrołęckiego otrzymają ponad 7,3 mln zł na zakup pięciu wozów strażackich. W sumie do subregionu ostrołęckiego trafi wsparcie w wysokości 37,5 mln zł na zakup 27 wozów strażackich. O kolejnych umowach podpisywanych w subregionie ostrołęckim będziemy informować na bieżąco.

Samorząd Mazowsza od lat wspiera ochotnicze straże pożarne dofinansowując zakupy sprzętu, umundurowania, modernizacje i remonty strażnic. Pomoc, którą obecnie realizujemy, dzięki funduszom unijnym jest rekordowa. 27 wozów strażackich dla subregionu ostrołęckiego, łącznie 187 pojazdów dla całego województwa, to ogromne wsparcie dla naszych strażaków i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców całego Mazowszapodkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Ponad 7,3 mln zł z UE na wozy strażackie dla czterech OSP z powiatu wyszkowskiego oraz jednej OSP z powiatu ostrołęckiego

27 wozów strażackich, które trafi do regionu ostrołęckiego znacząco poprawi jakość pracy naszych druhów i druhen. Nowe jednostki bojowe, w wielu przypadkach pozwolą zastąpić starsze i wysłużone samochody, które lata świetności maja już za sobą i nie są w stanie realizować swoich zadań, tak jak nowe, świetnie wyposażone wozy – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

W ramach projektu zaplanowano zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Brańszczyku. Inwestycja w nowoczesny sprzęt przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Zaplanowano również przeprowadzenie akcji edukacyjnej.

Dzięki doposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie w średni samochód ratowniczo-gaśniczy, jednostka zyska nowoczesne zabezpieczenie techniczne do prowadzenia wszelkich działań ratowniczych. W ramach projektu zostały również zaplanowane działania edukacyjne, które obejmują m.in. zajęcia z zakresu zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych w lokalnych szkołach, przedszkolu oraz na spotkaniu z dorosłymi mieszkańcami gminy w świetlicy OSP Goworowo.

Tytuł projektu: Zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla OSP Goworowo
Beneficjent: Gmina Goworowo
Całkowita wartość projektu: 1 480 920,00 zł
Dofinansowanie z UE: 1 258 782,00 zł
Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×