eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęccy samorządowcy uczcili Dzień Kolejarza [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1184
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 1184
Złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym pracowników kolei pomordowanych przez niemieckich i sowieckich okupantów oraz aparat władzy komunistycznej, samorządowcy z Ostrołęki uczcili Dzień Kolejarza.

W skromnych uroczystościach upamiętniających poległych w walkach niepodległościowych kolejarzy udział wzięli m.in. prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski, były wiceprzewodniczący Rady Miasta i radny nowej kadencji, Jerzy Grabowski oraz przedstawiciele środowisk kolejarskich.

- Przypadający w święto naszej patronki, świętej Katarzyny Dzień Kolejarza jest doskonałą okazją do uczczenia w sposób wyjątkowy pracowników kolei z węzła ostrołęckiego pomordowanych przez Niemców i Sowietów oraz aparat PRL-owskiej władzy w trakcie walk o polską wolność i niepodległość. Chcemy także w ten sposób uhonorować ostatnich żyjących jeszcze kolejarzy i ich rodziny, naocznych świadków tych dramatycznych wydarzeń – powiedział nam Jerzy Grabowski, wieloletni pracownik PKP, radny miejski od dwóch kadencji.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu symbolicznych zniczy odmówiono krótką modlitwę. Uroczystości odbyły się pod obeliskiem poświęconym Kolejarzom Węzła Ostrołęckiego – Więzionym, Poległym i Pomordowanym przez Niemców, Sowietów i Urząd Bezpieczeństwa PRL w latach 1939 – 1956. 

Dzień Kolejarza przypada na 25 listopada i obchodzony jest w Polsce od 1981 roku.
Kalendarz imprez
luty 2026
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16  17  18  19 dk20  21 dk22
dk23  24  25  26  27 dk28  1
×