zdjecie 6062
zdjecie 6062
2021-02-23T15:39:44+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcka kultura w dobie pandemii – podsumowuje dyrektor OCK

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
0
4

Jak Ostrołęckie Centrum Kultury funkcjonowało w ubiegłym roku niemal w całości opanowanym przez pandemię koronawirusa? „Nie było łatwo” – podsumowuje dyrektor placówki, Tadeusz Wiśniewski, przytaczając statystyki.

 Ostrołęckie Centrum Kultury to jednostka organizacyjna Miasta Ostrołęki, w skład której wchodzi Kino Jantar, Ośrodek Folkloru i Tańca, Galeria Ostrołęka i Klub Oczko. OCK wraz ze wszystkimi swoimi filiami musiało zamknąć się w marcu ubiegłego roku na skutek ograniczeń wprowadzonych w związku ze zwalczaniem pandemii koronawirusa. Niemal z dnia na dzień konieczne było odwołanie wszystkich zaplanowanych seansów filmowych, koncertów, konkursów, wystaw, spektakli i warsztatów.

 W historii OCK nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Jak ostrołęcka kultura dała sobie radę w tym trudnym, pandemicznym okresie? Miniony rok podsumowuje dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski.

 Ostrołęckie Centrum Kultury w 2020 roku, w trudnym okresie pandemii, działało tak jak pozwalały warunki będące pochodną sytuacji epidemiologicznej. Jedynie w styczniu i lutym, mogliśmy udostępnić 100% miejsc na sali widowiskowo kinowej, następnie w okresie czerwiec – wrzesień 50 % miejsc na widowni, natomiast październik – do 6 listopada 2020 r. - 25% miejsc na salach. Pozostałe 5 miesięcy to smutny czas dla całkowicie zamkniętych instytucji kultury. Po wiosennym okresie zawieszenia działalności, udało nam się ponownie zainteresować ludzi nową ofertą filmową, koncertową, wystawienniczą czy teatralną. Choć po okresie całkowitego zamknięcia, społeczeństwo bardzo ostrożnie podchodziło do uczestnictwa w życiu kulturalnym, to jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników tak pod względem frekwencji jak liczby wydarzeń. Przytoczymy zatem kilka liczb:

Kino Jantar w ciągu 7 miesięcy roku zorganizowało 1262 seanse filmowe (61,89% w porównaniu z 2019 r), w których wzięło udział 56454 widzów (41,26% w stosunku do doskonałego - pełnego 2019 r., kiedy ostrołęckie kino zajęło 2 miejsce w Polsce pod względem frekwencji pośród kin z dwiema salami),

„Godziny dla Rodziny” - 5 wydarzeń (w tym 2 plenerowe) z udziałem 1000 osób,

„Nastroje we dwoje” - 4 koncertów wysłuchało 850 osób,

Koncert plenerowy 1 sierpnia „Ostrołęka powstańcom warszawskim” uczestniczyło w nim ok. 350 widzów,

„Art czwartki” i „Wojtki grają” 9 wydarzeń z udziałem ok. 650 osób,

„Spotkania z muzyką” (styczeń, luty) – 400 osób,

Koncerty Doroty Osińskiej i Małgorzaty Lewińskiej zgromadziły ponad 350 osób,

XXII Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich „Filmowe Zwierciadła”,

zajęcia wakacyjne w Kultowni,

22 wystawy w Galerii Ostrołęka (w tym 2 plenerowe), które obejrzało ok. 13900 osób (nie licząc oglądających online).

Poza tymi imprezami, w warunkach pandemii przeprowadziliśmy finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego z udziałem 52 uczestników oraz Festiwal teatralny InQubator, podczas którego w 5 spektaklach udział wzięło 1500 widzów.

Pamiętać należy, że tylko przez 2 miesiące mogliśmy udostępniać 100 % miejsc na salach, następnie przez 5 miesięcy mieliśmy do dyspozycji tylko połowę lub 1/4 liczby miejsc a w ciągu pozostałych 5 miesięcy, instytucje kultury były całkowicie zamknięte.

Nową, niejako wymuszoną warunkami metodą naszej pracy stały się zajęcia prowadzone online. Nie zastąpią one zajęć bezpośrednich, ale cóż zrobić. W miesiącach, w których drzwi do Klubu Oczko, Kultowni, Kina, Galerii były otwarte, wróciło życie kulturalne dając nam nadzieję, że nadejdzie lepszy czas i znów w pełni usłyszymy gwar, muzykę, zobaczymy światła sceny czy rozświetli się ekran kina. Nie było łatwo, ale dla Państwa jesteśmy gotowi zrobić więcej bo widzimy, że wszystkim nam tego potrzeba.

Dziękując Państwu za ciepłe słowa kierowane do nas i za to, że byliście z nami, zapraszamy do dalszego bezpiecznego korzystania z naszej oferty.

- podsumowuje Tadeusz Wiśniewski - Dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~latajace szczury, 17:00 23-02-2021,   40%
Centrum Kultury to na ul Dzieci Gołębich, gdzie na balkonach można zasiadywać gołębie, dokarmiać w sąsiedztwie balkonów i wabić w ten sposób ptaki pod ochroną.
Mięsa z takiego gołębia, jako zagrychy, prawie wcale, bo pod ochroną, a o jajcach nie warto nawet wspominać. Takie jajco to pod lupą ledwie upatrzy się. Panowie dzielnicowi do roboty by się zabrali i doszli, kto to tak zaśmieca zapleśniałymi kromami chleba teren tuż przy bloku od strony balkonów. Toż, jak już dokarmiać gołębie pod ochroną, to nie godzi się rzucać codziennie przy balkonach,  pieczywo suche, zapleśnione. Dobrze nakarmione ptaszynki, chociaż więcej kleszczy, pluskiew, świerzbu i tego innego naniosą na blok.
odpowiedz   •   oceń :  
~Mat, 19:02 23-02-2021,   38%
A to jeszcze istnieje... Od dwóch latach jakoś nic nie słychać o OCK.... Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie?  
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna, 19:50 23-02-2021,   42%
Się chłopina nadyrektoruje :) Brać kasę i nic nie robić. Każdy by chciał. Puścił klera i to wszystko
odpowiedz   •   oceń :  
~Gosc, 23:47 23-02-2021,   29%
Tylko pracowac w tym Przybytku.....Jeden miesiac polowa pracuje, drugi miesiac druga polowa pracuje. A kase brac co miesiac
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
×