Ostrołęcka policja podsumowała miniony rok służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Średnio dziennie przeprowadzano 50 różnego rodzaju interwencji, odnotowano mniej wypadków i kolizji, mniej ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, na wysokim poziomie utrzymywał się wskaźnik wykrywalności.
W czwartek, 22 lutego w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce odbyła się odprawa roczna, podczas której dokonano szczegółowego podsumowania minionego roku. W odprawie udział wzięła kadra kierownicza ostrołęckiej policji, przedstawiciele lokalnych samorządów, kierownictwo prokuratury okręgowej i rejonowej oraz naczelnicy poszczególnych wydziałów i pracownicy policji.
Podczas odprawy zaprezentowano statystyki z działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Policja zaprezentowała efekty swojej pracy.
Rok 2023 w policyjnych statystykach - tak wyglądała praca ostrołęckich funkcjonariuszy
Jeżeli chodzi o pion kryminalny, to wskaźnik ogólnej wykrywalności wyniósł 75,2 procent, co jest bardzo dobrym wynikiem. Praca policjantów, to także pomoc w sytuacjach zaginięć osób. W ubiegłym roku policjanci prowadzili takie działania poszukiwacze w stosunku do 52 zaginionych, gdzie w 51 przypadkach zakończyły się one sukcesem, czyli odnalezieniem osób, które niejednokrotnie potrzebowały pilnej pomocy. W ich ramach zostało ogłoszonych w jednostce 6 alarmów, dzięki którym w ciągu zaledwie kilkunastu minut w akcję poszukiwawcze włączali się również policjanci będący w dniu wolnym.
W ubiegłym roku funkcjonariusze z ostrołęckiej komendy odzyskali mienie o wartości 845000 złotych. Jeżeli chodzi o przestępczość narkotykową, to w 2023 roku zostało zabezpieczonych prawie 3 kilogramy różnego rodzaju narkotyków - amfetamina, marihuana, mefedron, metaamfetamina, MDMA, kokaina, haszysz, LSD, extazy. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Ostrołęce zlikwidowali także 3 plantacje marihuany, gdzie zabezpieczyli 107 krzaków konopi indyjskich.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to dla ostrołęckich policjantów priorytet. W celu jego zapewnienia organizowano liczne działania prewencyjne, które dały wymierny efekt w postaci spadków ilość wypadków oraz osób zabitych i rannych. W 2023 roku odnotowano 46 wypadków drogowych, czyli o 5 mniej niż w roku 2022. Tendencja spadkowa była również w ilości osób, które poniosły śmierć w wypadkach drogowych, w roku 2022 było ich 10, a w ubiegłym roku 8. Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o osoby ranne, w 2022 było ich 48, natomiast w minionym roku 45, czyli o 3 mniej. Odnotowano również mniejszą ilość kolizji drogowych, czyli zdarzeń, w których nie było osób rannych i zabitych. W 2022 roku liczba ta wynosiła 988, a w roku ubiegłym 952. W trakcie odprawy wskazano także przyczyny wszystkich wypadków drogowych, niezmiennie jest to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drodze w strukturach ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego znajdują się policjanci wchodzący w skład Mazowieckiej Grupy SPEED. Funkcjonariusze z tego zespołu w ubiegłym roku ujawnili aż 4112 wykroczeń, z czego aż 3627 dotyczyły przekraczania przez kierowców dozwolonej prędkości. Tzw. szybkim kierowcom policjanci z grupy SPEED zatrzymali 47 praw jazdy, ponadto ujawniono 13 kierowców, którzy dopuścili się przestępstw drogowych.
Łącznie w ubiegłym roku policjanci z ostrołęckiej komendy przeprowadzili prawie 18000 różnego rodzaju interwencji, co daje niemal 50 interwencji każdej doby. Prowadzono także liczne akcje profilaktyczne skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Odbyto aż 1200 spotkań profilaktycznych z młodzieżą i pedagogami.