eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku wystartował po raz siódmy [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Około 250 seniorów z Ostrołęki i okolic zainaugurowało dziś kolejny, siódmy już rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do grona słuchaczy dołączyło w tym roku 22 nowych słuchaczy. Inauguracyjny wykład o wydarzeniach z 1939 w kontekście Ostrołęki wygłosił dr Jerzy Kijowski.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się we wtorek, 1 października. Seniorzy, którzy zakończyli już zawodową działalność, ale wciąż chcą funkcjonować aktywnie w życiu, po raz siódmy rozpoczęli cykl zajęć odbywających się w ramach UTW działającego pod egidą Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Inauguracja roku akademickiego nie mogła odbyć się bez chóralnie odśpiewanego hymnu studenckiego „Gaudeamus igitur” a także uroczystego ślubowania nowo przyjętych słuchaczy.

W tym roku do grona studentów-seniorów dołączyły kolejne 22 osoby, wśród których znaleźli się m.in. dr. Agnieszka Tańska – zasłużona dla lokalnej społeczności lekarz pediatra, Jolanta Rybacka wieloletni pracownik OCK, działacz kultury, czy wybitny regionalista dr Jerzy Kijowski.

Do nowych i stałych słuchaczy słowa wsparcia oraz podziękowania za zaangażowania w działalność uniwersytetu skierował m.in. Tadeusz Wiśniewski – dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury, pod egidą którego funkcjonuje OUTW.

- Cieszymy się z waszej obecności i wierzymy, że wasz czas, który spędzicie tu w ramach zajęć, będzie czasem dobrze spożytkowanym. Bądźcie cierpliwi, bądźcie radośni, zgłębiajcie to, czego do tej pory nie mieliście okazji i możliwości poznać. Bądźcie aktywni i niech tak to będzie przez kolejnych wiele lat – mówił dyrektor Wiśniewski.

W imieniu samorządu uniwersytetu głos zabrała przewodnicząca Anna Stanisława Staszewska, która m.in. zaprezentowała wiersz nieznanego autora opowiadający o Sybirakach oraz odniosła się do niedawnych uroczystości związanych z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej z 1 września i zbrojnej agresji sowietów na Polskę z 17 września.

- 1 i 17 wrzesień to bardzo ważne daty dla nas, Polaków. Z Ostrołęki również było wywiezionych na Syberię dużo osób, z okolic Ostrołęki, a bardzo przykro było, szanowni państwo, że jak był Dzień Sybiraka, to nie było naszych samorządowców. Ja mówię w imieniu Sybiraków, bo należę do Związku Sybiraków, i chce powiedzieć, panie prezydencie, że było nam przykro, że żadnego z państwa nie było – powiedziała Anna Stanisława Staszewska.

Inaugurację roku akademickiego uświetnił swoim wykładem jeden z nowych słuchaczy – dr Jerzy Kijowski przybliżył seniorom historię Ostrołęki z okresu II Wojny Światowej zaczynając prelekcję od wiersza „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego.

OUTW funkcjonuje od 2013 roku. Uniwersytet pełni w naszym mieście niepodważalnie ważną rolę edukacyjną. To inicjatywa mająca na celu aktywizację intelektualną osób dorosłych, która cieszy się bardzo dużą popularnością. OUTW liczy ponad 250 słuchaczy. Świadczy to o ogromnej potrzebie edukacji przez osoby dojrzałe, które nie pracując już zawodowo mają czas na realizację swoich pasji oraz zainteresowań. OUTW realizuje program edukacyjny przede wszystkim o profilu kulturalnym, mającym zaspokajać potrzeby aktywności społecznej, kulturalnej i artystycznej. Podstawową formą działalności są wykłady, ale równie ważne są zajęcia warsztatowe, bo właśnie tam odkrywane są talenty i realizowane pasje twórcze. Wykłady obejmują wiedzę z różnych dziedzin: kultury, muzyki, teatru, tańca, malarstwa, literatury a także architektury, historii, spraw społecznych, turystyki, i profilaktyki zdrowia. Zajęcia są prowadzone przez specjalistów: naukowców, dziennikarzy, przedstawicieli świata sztuki, którzy zapewniają wysokie standardy kształcenia oraz dbają o różnorodność problematyki podejmowanej na zajęciach. Oprócz wykładów słuchacze mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, takich jak: zajęcia teatralno-estradowe, ogólnoplastyczne, chór, nauka języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, nauka obsługi komputera, taniec towarzyski, taniec w kręgu, zumba itp. Uczestnictwo w zajęciach uniwersytetu wzmaga aktywność, mobilizuje, poszerza horyzonty, ożywia dawne i wyzwala nowe pasje.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×