zdjecie 993
2019-10-01T16:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku wystartował po raz siódmy [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
2
1
3

Około 250 seniorów z Ostrołęki i okolic zainaugurowało dziś kolejny, siódmy już rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do grona słuchaczy dołączyło w tym roku 22 nowych słuchaczy. Inauguracyjny wykład o wydarzeniach z 1939 w kontekście Ostrołęki wygłosił dr Jerzy Kijowski.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się we wtorek, 1 października. Seniorzy, którzy zakończyli już zawodową działalność, ale wciąż chcą funkcjonować aktywnie w życiu, po raz siódmy rozpoczęli cykl zajęć odbywających się w ramach UTW działającego pod egidą Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Inauguracja roku akademickiego nie mogła odbyć się bez chóralnie odśpiewanego hymnu studenckiego „Gaudeamus igitur” a także uroczystego ślubowania nowo przyjętych słuchaczy.

W tym roku do grona studentów-seniorów dołączyły kolejne 22 osoby, wśród których znaleźli się m.in. dr. Agnieszka Tańska – zasłużona dla lokalnej społeczności lekarz pediatra, Jolanta Rybacka wieloletni pracownik OCK, działacz kultury, czy wybitny regionalista dr Jerzy Kijowski.

Do nowych i stałych słuchaczy słowa wsparcia oraz podziękowania za zaangażowania w działalność uniwersytetu skierował m.in. Tadeusz Wiśniewski – dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury, pod egidą którego funkcjonuje OUTW.

- Cieszymy się z waszej obecności i wierzymy, że wasz czas, który spędzicie tu w ramach zajęć, będzie czasem dobrze spożytkowanym. Bądźcie cierpliwi, bądźcie radośni, zgłębiajcie to, czego do tej pory nie mieliście okazji i możliwości poznać. Bądźcie aktywni i niech tak to będzie przez kolejnych wiele lat – mówił dyrektor Wiśniewski.

W imieniu samorządu uniwersytetu głos zabrała przewodnicząca Anna Stanisława Staszewska, która m.in. zaprezentowała wiersz nieznanego autora opowiadający o Sybirakach oraz odniosła się do niedawnych uroczystości związanych z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej z 1 września i zbrojnej agresji sowietów na Polskę z 17 września.

- 1 i 17 wrzesień to bardzo ważne daty dla nas, Polaków. Z Ostrołęki również było wywiezionych na Syberię dużo osób, z okolic Ostrołęki, a bardzo przykro było, szanowni państwo, że jak był Dzień Sybiraka, to nie było naszych samorządowców. Ja mówię w imieniu Sybiraków, bo należę do Związku Sybiraków, i chce powiedzieć, panie prezydencie, że było nam przykro, że żadnego z państwa nie było – powiedziała Anna Stanisława Staszewska.

Inaugurację roku akademickiego uświetnił swoim wykładem jeden z nowych słuchaczy – dr Jerzy Kijowski przybliżył seniorom historię Ostrołęki z okresu II Wojny Światowej zaczynając prelekcję od wiersza „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego.

OUTW funkcjonuje od 2013 roku. Uniwersytet pełni w naszym mieście niepodważalnie ważną rolę edukacyjną. To inicjatywa mająca na celu aktywizację intelektualną osób dorosłych, która cieszy się bardzo dużą popularnością. OUTW liczy ponad 250 słuchaczy. Świadczy to o ogromnej potrzebie edukacji przez osoby dojrzałe, które nie pracując już zawodowo mają czas na realizację swoich pasji oraz zainteresowań. OUTW realizuje program edukacyjny przede wszystkim o profilu kulturalnym, mającym zaspokajać potrzeby aktywności społecznej, kulturalnej i artystycznej. Podstawową formą działalności są wykłady, ale równie ważne są zajęcia warsztatowe, bo właśnie tam odkrywane są talenty i realizowane pasje twórcze. Wykłady obejmują wiedzę z różnych dziedzin: kultury, muzyki, teatru, tańca, malarstwa, literatury a także architektury, historii, spraw społecznych, turystyki, i profilaktyki zdrowia. Zajęcia są prowadzone przez specjalistów: naukowców, dziennikarzy, przedstawicieli świata sztuki, którzy zapewniają wysokie standardy kształcenia oraz dbają o różnorodność problematyki podejmowanej na zajęciach. Oprócz wykładów słuchacze mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, takich jak: zajęcia teatralno-estradowe, ogólnoplastyczne, chór, nauka języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, nauka obsługi komputera, taniec towarzyski, taniec w kręgu, zumba itp. Uczestnictwo w zajęciach uniwersytetu wzmaga aktywność, mobilizuje, poszerza horyzonty, ożywia dawne i wyzwala nowe pasje.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 09:20 02-10-2019,   80%
a czemu nie ma nic o tym jak Czartoryski odstawił przedstawianie wyborcze na inauguracji, a podobno nie można agitować w szkołach ?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:55 02-10-2019,   -
w szkołach i w miejscach związanych z administracją samorządową, takich jak OCK
odpowiedz   •   oceń :  
~Ok., 18:53 02-10-2019,   100%
A dyrektor powiedział bardzo stosownie do sytuacji i do osób należących do uniwersytetu 3 wieku.
Fajne słowa do nich skierował bardzo mi się podoba.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 993