eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcki ZSZ 1 podejmuje współpracę z Politechniką Białostocką [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8733
zdjecie 8733
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 8733

Mistrzowski łazik marsjański Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej odwiedził dziś Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce. W czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego podpisano umowę partnerską między ostrołęcką szkołą a białostocką uczelnią. Dokumenty do podpisania wręczył Hyperion sterowany przez jednego ze studentów.

W ZSZ nr 1 uczy się około 1000 osób. Szkoła kształci m.in. techników pojazdów samochodowych, elektryków, elektroników,
mechaników, mechatroników, teleinformatyków, spedytorów, logistyków, energetyków oraz informatyków. Dlatego współpracować z nią będą cztery wydziały: Mechaniczny, Elektryczny, Informatyki oraz Zarządzania (kierunek logistyka).  Uczniowie ostrołęckiej "jedynki" są zdobywcami drugiego miejsca w krajowej olimpiadzie logistycznej w Poznaniu i trzeciego w mazowieckiej olimpiadzie mechatronicznej.

- To współpraca na najwyższym poziomie i początek naszej wspólnej drogi - mówił przed podpisaniem umowy z Politechniką Białostocką dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 Tadeusz Olszewski. Umowę ze strony uczelni podpisał prorektor ds. rozwoju i współpracy dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof.  Politechniki Białostockiej, absolwent ostrołęckiej szkoły. - Tęsknię za nią. Sporo potu tu wylałem - mówił podczas spotkania z uczniami prof. Kaczyński i zapraszał na Politechnikę Białostocką. - Nasi studenci wygrywają konkursy w Stanach Zjednoczonych i Japonii, mogą kształcić się także na kilkudziesięciu partnerskich zagranicznych uczelniach - dodawał.

Uczniowie mogli poznać utalentowanego studenta I roku automatyki i robotyki na Wydziale Mechanicznym - Piotra Tomaszuka. Piotr, wspólnie z drużyną #next i łazikiem RED, na początku  czerwca wystartował w USA na University Rover Challenge (zawodach robotów marsjańskich). Jednak do Ostrołęki przyjechał łazik Hyperion 2, który w 2014 roku wygrał te prestiżowe zawody. I to Hyperion 2 podawał umowy do podpisu.

Co obejmuje umowa? Pracownicy i studenci PB będą prowadzić zajęcia w Ostrołęce. Uczniowie będą mogli także korzystać z nowoczesnej bazy Politechniki Białostockiej i na miejscu poznawać Uczelnię, laboratoria oraz studenckie koła naukowe.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×