eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęckie morsy ponownie w wodach Narwi [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8155
REKLAMA
zdjecie 8155

W sobotę 21 lutego na plaży miejskiej w Ostrołęce doszło do kolejnej kąpieli grupy ostrołęckich morsów. Równo w południe do rzeki Narew weszło ponad dwadzieścia osób. Temperatura nie była jednak idealna do zimowych kąpieli - było po prostu zbyt ciepło.

Temperatura powietrza wynosząca sześć stopni o tej porze roku pozwala myśleć, że sroga zima odeszła w zapomnienie. Grupa morsów na pewno wolałaby jednak jej powrót, gdyż idealna dla nich temperatura do kąpieli jest trzy razy wyższa, z tym że "na minusie". Wiele osób z pewnością obawia się kąpieli w takich temperaturach, lecz - jak się okazuje - morsowanie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych.

Zanurzenie się w lodowatej wodzie wywołuje w organizmie odruchy obronne. Charakterystycznym objawem u morsów jest czerwony kolor skóry po wyjściu z wody. Ukrwienie tkanek jest kilkukrotnie większe niż w normalnych warunkach, co sprzyja lepszej przemianie materii, przyspiesza gojenie się urazów, regeneruje i odżywia komórki, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, również powoduje podwyższenie się progu bólu. W latach 70. XX wieku japońscy lekarze zapoczątkowali metodę leczenia zimnem do profilaktyki i leczenia zespołów depresyjnych. Oznacza to, że działanie zimnem na całe ciało ma duży korzystny wpływ na psychikę, wzrasta stężenie endorfin i adrenaliny. Może warto więc spróbować i zanurzyć się w lodowatej wodzie?

Ostrołęckie morsy zapraszają do wspólnych kąpieli, odsyłając na swój profil na Facebooku - TUTAJ. Zamieszczane są tam informacje o kolejnych spotkaniach na plaży.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×