eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka i Płock bez dyspozytorni. Wojewoda nie posłuchał samorządów

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

Wojewoda mazowiecki otrzymał negatywne opinie samorządów dotyczące zmian lokalizacji dyspozytorni w Ostrołęce i Płocku, mimo to doszło do procesu - jak nazwał to wiceszef ministerstwa zdrowia Waldemar Kraska - "koncentracji dyspozytorni".

Wojewoda mazowiecki dokonał zmiany lokalizacji dwóch dyspozytorni medycznych (płockiej i ostrołęckiej). Karetki do pacjentów z naszego regionu wysyła obecnie dyspozytor z Siedlec. Wojewoda podkreślał, że ważny jest czas dojazdu karetki, a nie miejsce, z którego pracuje dyspozytor. Zapewniał też, że system działa prawidłowo. Nie cichną jednak obawy parlamentarzystów.

Od 1 stycznia decyzją wojewody mazowieckiego zlikwidowano w Płocku i w Ostrołęce dyspozytornie karetek pogotowia. Decyzja ta wzbudziła zaniepokojenie przedstawicieli samorządów, władz pogotowia ratunkowego, jak i pracowników dyspozytorni. Obawy dotyczą zarówno możliwości zapewnienia pacjentom z północy Mazowsza równie szybkiej pomocy przez dyspozytorów pracujących w dużej odległości, jak i zasadności dokonywania dużych zmian organizacyjnych w trakcie pandemii koronawirusa. Pojawiają się uzasadnione obawy o negatywny wpływ nowych zmian na pogłębienie problemów organizacyjnych i koordynacyjnych poważnie obciążonej służby zdrowia

- napisała w interpelacji poseł Katarzyna Piekarska, zadając przy tym kilka pytań o powody decyzji o zmianach liczby dyspozytorni czy o sprawy kadrowe, które z niej wynikają.

Odpowiedzi udzielił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyjaśnił, że sprawa dyspozytorni była konsultowana przez wojewodę z władzami samorządowymi i ich opinia była negatywna. Jednak nie wpłynęła ona na decyzję wojewody.

Kraska wskazał także, co dalej z dyspozytorami pracującymi do tej pory w Płocku i Ostrołęce.

Odnośnie dalszego zatrudnienia dyspozytorów medycznych pracujących uprzednio w Płocku i Ostrołęce, informuję, że zgodnie z zapisami przywoływanej już ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, dyspozytorzy medyczni otrzymali propozycję kontynuacji zatrudnienia na dotychczasowych stanowiskach w strukturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (dalej: MUW), w nowych lokalizacjach DM. Według informacji uzyskanych od Wojewody Mazowieckiego do dysponentów zespołów ratownictwa medycznego zostały skierowane pisma z prośbą o zebranie informacji wśród zatrudnionych dyspozytorów medycznych i kierowników dyspozytorni w zakresie chęci podjęcia przez nich od 1 stycznia 2021 r. pracy w strukturach Urzędu Wojewódzkiego. Osoby które wyraziły zgodę, taką pracę podjęły. Urząd nie posiada natomiast informacji na temat ew. przeniesienia na inne stanowiska osób, które nie wyraziły zgody na przejście do UW lub ich zwolnienia

- podkreślił.

Podsumowując, wiceminister zdrowia stwierdził, że "działania podjęte przez Wojewodę Mazowieckiego stanowią realizację przepisów ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a Minister Zdrowia nie miał przesłanek do zakwestionowania przebiegu koncentracji dyspozytorni medycznych".

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×