2016-02-24T11:38:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Międzyszkolny konkurs wiedzy o Danucie Siedzikównie „Ince” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
W Gimnazjum nr 1 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ostrołęce odbył się dziś etap międzyszkolny konkursu wiedzy o życiu i działalności słynnej sanitariuszki z oddziału rotmistrza Łupaszki, fo
REKLAMA
W Gimnazjum nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ostrołęce odbył się dziś etap międzyszkolny konkursu wiedzy o życiu i działalności słynnej sanitariuszki z oddziału majora Łupaszki. W zmaganiach udział wzięło łącznie niemal 50 uczniów z ostrołęckich szkół.

Tegoroczna, piąta edycja konkursu wiedzy o życiu, śmierci i niepodległościowej działalności dzielnej sanitariuszki „Inki”, była rekordowa pod względem ilości uczestników. Do testu przystąpiło 46 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu Ostrołęki. Konkurs organizowany jest przez nauczycielki Gimnazjum nr 2 – Elżbietę Mironczuk i Danutę Tkaczyk i odbywa się pod patronatem prezydenta, Janusza Kotowskiego.

- Uczestniczący w konkursie uczniowie mają za zadanie wypełnić test wiedzy o życiu i okolicznościach śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, o oddziale majora Łupaszki, w którym służyła jako sanitariuszka, czasów w których żyła, o Żołnierzach Wyklętych i walkach niepodległościowych – powiedziała nam Elżbieta Mironczuk, organizator konkursu.

Wśród zagadnień, z jakimi zmierzyć się musieli uczestnicy konkursu znalazły się m.in. pytania o imiona, nazwiska i pseudonimy innych sanitariuszek z oddziału Łupaszki czy o zadania wykonywane przez żołnierzy walczących u boku majora. Były także zadania polegające na dopasowaniu nazwisk do pseudonimów, którymi posługiwali się Żołnierze Wyklęci.

- Ten konkurs jest ciekawy pod tym względem, że daje nam możliwość poznania prawdy o czasach, która przez wiele lat była zatajana. Dowiadujemy się, że Żołnierze Wyklęci, w tym także „Inka” byli wielkimi bohaterami walczącymi o polską wolność i niepodległość – powiedziała nam jedna z uczestniczek.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbywa się podczas obchodzonych w szkole uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych zwyczajowo już 1 marca.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1
Dzisiaj:
Sport
Kino JANTAR