zdjecie 7339
2015-12-27T12:12:03+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Uroczystości w 69 rocznicę śmierci kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W tym roku w dniu 20 grudnia minęło 69 lat od tragicznej śmierci Patrona Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im Aleksandra Bednarczyka „Adama”. W kościele parafialnym w Rzekuniu oraz na miejscowym cmentarzu odbyły się uroczystości upamiętniające tego niezwykłego bohatera.

W uroczystościach 69. rocznicy śmierci Aleksandra Bednarczyka „Adama” udział wzięli przedstawiciele władzi miasta Ostrołęki, władze Urzędu Gminy w Rzekuniu, poczty sztandarowe Grup Rekonstrukcji Historycznych, wystawione przez ŚZ Ż AK Okręg Ostrołęka i przez Dyrekcje szkół z Rzekunia, Drwęczy i Ostrołęki.

Piękne kazanie wygłosił ksiądz Wojciech Rzepa. Przypomniał różne zdarzenia z działalności dowódczej kpt. „Adama”.Nawiązał do powojennej sytuacji w naszej ojczyźnie, w której  bohaterowie kontynuujący walkę z okupantem radzieckim o wyzwolenie ojczyzny,byli ścigani przez UB, sądzeni i skazywani na najwyższą karę - karę śmierci. Do tego celu UB wykorzystywał MO i żołnierzy z KBW.

Kpt. „Adam” nie potrafił zaakceptować zniewolenia Polski przez okupację radziecką. Był przekonany, że istnieje szansa na wyzwolenie Polski i jej niezależność. Trzy dni przed Wigilią on i jego zastępca Roman Sadowski „Blady” zostali  otoczeni na kwaterze w Gnatach pod Ostrołęką przez funkcjonariuszy MO i UB. Kpt Aleksander Bednarczyk „Adam” zginął od kul napastników. Ciało jego zbezczeszczono i wrzucono do Narwi. Zwłoki żołnierza wyłowił z rzeki pan Nurczyk z Dzbenia. Rodzina i ks. Marian Skłodowski potajemnie dokonali pochówku na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu. Nie zapisano nic w księgach parafialnych!

Podczas mszy rocznicowej księża podkreślili niezłomność Aleksandra Bednarczyka w walce z wrogiem niemieckim i stalinowskim oraz jego wierność świętym wartościom: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zaproszeni goście, mieszkańcy Rzekunia, młodzież i przedstawiciele władzy lokalnej i z Ostrołęki godnie uczcili pamięć o Bohaterze, rodaku z Rzekunia i oddali mu hołd. Mszę świętą  uświetnił grą na trąbce ministrant Adam Górski, uczeń ZSZ Nr3 w Ostrołęce.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosiła bratanica Aleksandra Bednarczyka Anna Nosek. Wymieniła utrwalanie pamięci i historii swego Stryja przez władze lokalną i miasta Ostrołęki. Tablice Pamiątkowe i nazwy ulic w Rzekuniu i Ostrołęce jego imieniem są po to, aby współcześni  znali Żołnierza Wyklętego broniącego Ziemi Ostrołęckiej w najtrudniejszym okresie jej dziejów. Serdecznie podziękowała wszytkom za udział w uroczystościach, Na parafialnym cmentarzu przy na grobie kpt. Aleksandra Bednarczyka modlił się ksiądz proboszcz Jan Mrowca, Robert Mamątow –Senator RP w kilku słowach odniósł się do polskiej historii. Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów od instytucji i osób prywatnych.  Jacek Karczewski –Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych  zaprosił rekonstruktorów na spotkanie opłatkowe.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 7339