eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Uroczystości w 69 rocznicę śmierci kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

W tym roku w dniu 20 grudnia minęło 69 lat od tragicznej śmierci Patrona Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im Aleksandra Bednarczyka „Adama”. W kościele parafialnym w Rzekuniu oraz na miejscowym cmentarzu odbyły się uroczystości upamiętniające tego niezwykłego bohatera.

W uroczystościach 69. rocznicy śmierci Aleksandra Bednarczyka „Adama” udział wzięli przedstawiciele władzi miasta Ostrołęki, władze Urzędu Gminy w Rzekuniu, poczty sztandarowe Grup Rekonstrukcji Historycznych, wystawione przez ŚZ Ż AK Okręg Ostrołęka i przez Dyrekcje szkół z Rzekunia, Drwęczy i Ostrołęki.

Piękne kazanie wygłosił ksiądz Wojciech Rzepa. Przypomniał różne zdarzenia z działalności dowódczej kpt. „Adama”.Nawiązał do powojennej sytuacji w naszej ojczyźnie, w której  bohaterowie kontynuujący walkę z okupantem radzieckim o wyzwolenie ojczyzny,byli ścigani przez UB, sądzeni i skazywani na najwyższą karę - karę śmierci. Do tego celu UB wykorzystywał MO i żołnierzy z KBW.

Kpt. „Adam” nie potrafił zaakceptować zniewolenia Polski przez okupację radziecką. Był przekonany, że istnieje szansa na wyzwolenie Polski i jej niezależność. Trzy dni przed Wigilią on i jego zastępca Roman Sadowski „Blady” zostali  otoczeni na kwaterze w Gnatach pod Ostrołęką przez funkcjonariuszy MO i UB. Kpt Aleksander Bednarczyk „Adam” zginął od kul napastników. Ciało jego zbezczeszczono i wrzucono do Narwi. Zwłoki żołnierza wyłowił z rzeki pan Nurczyk z Dzbenia. Rodzina i ks. Marian Skłodowski potajemnie dokonali pochówku na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu. Nie zapisano nic w księgach parafialnych!

Podczas mszy rocznicowej księża podkreślili niezłomność Aleksandra Bednarczyka w walce z wrogiem niemieckim i stalinowskim oraz jego wierność świętym wartościom: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zaproszeni goście, mieszkańcy Rzekunia, młodzież i przedstawiciele władzy lokalnej i z Ostrołęki godnie uczcili pamięć o Bohaterze, rodaku z Rzekunia i oddali mu hołd. Mszę świętą  uświetnił grą na trąbce ministrant Adam Górski, uczeń ZSZ Nr3 w Ostrołęce.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosiła bratanica Aleksandra Bednarczyka Anna Nosek. Wymieniła utrwalanie pamięci i historii swego Stryja przez władze lokalną i miasta Ostrołęki. Tablice Pamiątkowe i nazwy ulic w Rzekuniu i Ostrołęce jego imieniem są po to, aby współcześni  znali Żołnierza Wyklętego broniącego Ziemi Ostrołęckiej w najtrudniejszym okresie jej dziejów. Serdecznie podziękowała wszytkom za udział w uroczystościach, Na parafialnym cmentarzu przy na grobie kpt. Aleksandra Bednarczyka modlił się ksiądz proboszcz Jan Mrowca, Robert Mamątow –Senator RP w kilku słowach odniósł się do polskiej historii. Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów od instytucji i osób prywatnych.  Jacek Karczewski –Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych  zaprosił rekonstruktorów na spotkanie opłatkowe.

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×