eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Miejskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9637
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9637

Kilkaset osób wzięło udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w piątek, 1 marca pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Kopernika.

Wśród osób, które swoją obecnością podczas uroczystości oddali hołd bohaterom walk o wolność i niepodległość Polski znaleźli się przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, poczty sztandarowe szkół, organizacji i instytucji miejskich i mieszkańcy Ostrołęki.

Dodatkowo dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. Aleksandra Bednarczyka ps. „Adam” w uroczystościach wzięła także udział rodzina jednego z Żołnierzy Wyklętych, Lucjana Chojnackiego „Sznapsa”, który w oddziale Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zastąpił zamordowaną przez NKWD sanitariuszkę „Inkę”.

- Ostrołęka chce co roku świętować Dzień Żołnierzy Wyklętych. Tak naprawdę wciąż jeszcze jest bardzo niewiele wiedzy o tych niezwykłych bohaterach Polski ale i ziemi ostrołęckiej. Chcemy w różnych formach przypominać naszym mieszkańcom, a zwłaszcza ludziom młodym, że ideały Żołnierzy Wyklętych są także dziś bardzo istotne. Wprawdzie decyzji nie podejmujemy w tak dramatycznych i trudnych warunkach, nie jest to decyzja czy oddać życie za ojczyznę czy ryzykować zdrowiem i życiem, ale dziś decydujemy o tym czy być uczciwym, czy być dla innych czy tylko dla siebie. Cieszy to, że w Ostrołęce uczestniczą w tych uroczystościach różni ludzie, nie tylko kombatanci, samorządowcy, ale są też sportowcy, młodzież, kibice, członkowie różnych formacji historycznych, przedsiębiorcy i ludzie, którzy jednak odkrywają, że jest z kogo czerpać, że jest do kogo nawiązywać i od kogo się uczyć – mówił podczas uroczystości Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w asyście uczestniczących w obchodach pocztów sztandarowych delegacje złożyły uroczyście wieńce oddając hołd Żołnierzom Niezłomnym. Wyjątkową część artystyczną przygotowała także młodzież ze Studia Piosenki 21, działającego przy Klubie „Oczko”.


Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×