2013-02-28T18:40:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W byłym areszcie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Po burzliwej dyskusji przyjęto uchwałę o powstaniu w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Powstanie ono w przejętym przez miasto budynku po areszcie śledczym przy ulicy Traugutta.

- Jest tysiące bezimiennych żołnierzy, którzy czekają żeby o nich pamiętać. Nadal przez niektórych jest podejmowana próba zatarcia historii. Do tej pory na stronach internetowych opisywane są informacje o tym jak to leśni zabijali. Takiego muzeum nie ma jeszcze w Polsce, zachęcam byśmy zrobili coś wyjątkowego - mówił prezydent Janusz Kotowski.

Na początku dyskusji głos zabrał radny Maciej Kleczkowski. Tradycyjnie skrytykował on pomysł prezydenta zarzucając to, że nie wiedział o tym, ze obiekt w którym ma powstać muzeum został przejęty przez miasto oraz, że prezydent nie zna potrzeb ludzi.

- Powołanie nowego zakładu i powstanie muzeum to zły pomysł. Nikt nie zaproponował nawet alternatywnego rozwiązania. Wiedzieliśmy, że miasto stara się o przejęcie budynku ale nikt nie poinformował, że go przejęliśmy - mówił Maciej Kleczkowski. - Niech pan porozmawia z ludźmi, wyjdzie z ratusza.

Jednak prezydent nie przejął się, negatywnymi komentarzami. Stwierdził, że wszystkie kłamstwa i zarzuty wytrzyma, ponieważ Żołnierze Wyklęci wycierpieli się dużo więcej.

Janusz Kotowski podkreślił także, że będzie się starał o pozyskanie środków zewnętrznych tak aby muzeum mogło się rozwijać.

- Na początku chcemy zaaranżować około 3 sal wystawowych, stopniowo jak będą pojawiać się fundusze będziemy chcieli rozwijać muzeum. Chcemy aby młody człowiek mógł wielu rzeczy dotknąć, zobaczyć tak by go to interesowało - mówił Kotowski.

Także młodzi ludzie obecni na sali obrad wyrazili się pozytywnie na temat projektu poprzez duży transparent z napisem "Na naukę historii nigdy nie jest za późno".

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę 16 głosami za przy czterech głosach sprzeciwu. Przeciw byli radni: Maciej Kleczkowski (PO), Mariusz Popielarz (PO), Mirosław Dąbkowski (PO), Anna Szczubełek (SLD).

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×