eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka pomaga Ukrainie. "Włączają się mieszkańcy, także parafie"

REKLAMA
zdjecie 8989
zdjecie 8989
REKLAMA

Ostrołęccy radni przyjęli projekt, który ma na celu pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali i przyjadą do naszego miasta, uciekając przed rosyjską napaścią.

Uchwała, którą wprowadzono dziś do obrad, deleguje na prezydenta udzielanie pomocy i finansowanie z budżetu miasta pomocy w zakresie zakwaterowania, zapewnienia transportu, wyżywienia itd. - krótko mówiąc: pozwoli na wydatkowanie publicznych pieniędzy zgodnie z prawem.

W Ostrołęce przebywa obecnie 538 osób z Ukrainy, nadano 508 numerów PESEL. Było też 57 osób, które były na terenie miasta i wyjechały dalej.

- Te osoby trafiają do punktów miejskich. Każda rodzina ma swój oddzielny pokój. Mają zakwaterowanie, wyżywienie i środki higieny osobistej. Poźniej są relokowani do rodzin, wolontariuszy, mieszkańców miasta, którzy wyrazili chęć przyjęcia takiej rodziny. Chcemy, żeby w miarę możliwie sami sobie rodzili. Ale otaczamy ich opieką, pomagamy w załatwianiu swoich formalności - mowiła sekretarz miasta Aneta Gutowska-Grucelska.

Wiceprezydent Anna Gocłowska podkreśliła, że w szkołach i przedszkolach w Ostrołęce uczy się już 187 dzieci ukraińskich. "W tę pomoc włączają się mieszkańcy, a także parafie" - dodała.

- Wczoraj ruszył szybki kurs języka polskiego dla chętnych obywateli Ukrainy mieszkających na terenie miasta. Opracowali go chętni nauczyciele, wolontariusze i prowadzą go. Pierwsze zajęcia w SP 4 odbyły cztery grupy, ale dalej będzie kontynuacja w miejscach, gdzie tym ludziom jest bliżej - wskazała wiceprezydent.

Radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.

 

Więcej o: Ostrołęka, Ukraina

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×